fbpx

Kes ma olen?

Selleks, et leiaksid endale meeldiva eriala ning sobiva töökoha tulevikus, on kindlasti vaja enne otsuste langetamist iseendas selgusele jõuda. Need vastused ei tule õhust ja ise selgusele jõudmine on sageli keeruline. Samas on oluline meeles pidada, et see on sinu otsus ja sinu tulevik ning teised saavad ainult nõu anda.

Näiteks tuleb otsustada peale gümnaasiumi lõpetamist, kas jätkad kutsekoolis või kõrgkoolis. Võid ka langetada otsuse hoopiski varem ehk juba põhikooli lõpus ja valida gümnaasiumi või kutsekooli vahel. Õppimise kõrval osutub tihtipeale valikuks ka kohe tööle asumine, mis pole samuti vale otsus.

Enda tulevase eriala ja töö valiku puhul mõtle selgelt läbi, millega sulle meeldib tegeleda ning milles sa eriti osav oled. Näiteks, millistes õppeainetes oled või olid tugev? Võibolla osalesid hoopis erinevates projektides, mis on andnud kustumatuid elamusi? Samas mõtle ka seda, kas sulle meeldib rohkem teha praktilisi või hoopis teoreetilisi tegevusi. Praktilised elukutsed ja tööd eeldavad seda, et sulle meeldib ise kätega midagi valmistada, organiseerida ja läbi viia. Teoreetilise elukutse valikul tasub kaaluda, kas sulle pakub huvi millegagi süvendatult tegeleda.

 Seega, õige otsuseni jõudmiseks mõtle eelnevalt läbi:

  • Millega sulle meeldib tegeleda?
  • Milles oled sa eriti osav?
  • Millised õppeained sulle meeldivad?
  • Kas sulle meeldib rohkem teha või pigem analüüsida?
  • Millele sa pühendad oma vaba aja?
  • Milline on su ideaalne elu?

Mõtle neile küsimustele iga kord, kui hakkad jõudma uude otsustusfaasi, näiteks valima kooli, ametit, töökohta või eriala. Nii mõistad selgemalt, kas parasjagu on parem minna gümnaasiumisse, ülikooli, kutsekooli, tööle või teha hoopis midagi muud.

Sa võid väga edukalt iseseisvalt jõuda nende vastusteni ja otsusteni, aga sind saavad aidata ka näiteks pere, õpetajad koolis, noorsootöötajad noortekeskuses või karjäärinõustajad.

Hariduspostaali kodulehel saad tutvuda ka erinevate ametite ja kutsealadega.

Allikad: Töötukassa ja Haridusportaali veebilehed.

Skip to content