fbpx

Kas mõtlete koolist lahkumisele ja mitte ametlikult kooli lõpetamisele?

Võtke aega, et otsustada, kas see on teie jaoks õige valik. Kõigil on koolis mõnikord raske, kuid mõne jaoks on see koguaeg raske. See võib raskendada igapäevast kooli minekut ja mõnel inimesel võib seetõttu tekkida soov koolist enne lõpetamist lahkuda.

Miks peaks keegi tahtma koolist varakult lahkuda?

Võib olla palju põhjuseid, miks mõned meist arvavad, et kool ei ole nende jaoks õige valik.

Siin on mõned näited selle kohta, miks keegi võib soovida koolist varakult lahkuda:

Koolitööd on keerulised

Me kõik õpime erinevalt, kuid sageli edendavad koolid õppimist ainult teksti päheõppimise kaudu ja see ei sobi kõigile. See võib mõne inimese jaoks koolitöö raskemaks muuta ja see võib anda juurde motivatsiooni koolist ära tulemiseks.

Teabe saamiseks on aga erinevaid viise.  Proovige erinevaid tehnikaid, näiteks kuulake mõnel teemal salvestisi, vaadake sellel teemal videoid või kasutage pilte ja graafikuid, et näha, kas see võiks teie jaoks kuidagi toimida.

Eksamite surve

Mõned inimesed on eksamite surve tõttu väga stressis. Kui te eksamil läbi kukute, võib motivatsioon kooli ja õppimise suhtes langeda ning võib tekkida soov see täielikult lõpetada.

Probleemid kiusamisega

Teiste õpilaste või isegi õpetajate poolne kiusamine võib olla uskumatult raske ja muudab kooli mineku mõtte väga keeruliseks.

 Kui mõni konkreetne õpetaja teid kiusab, võiksite sellest oma kooli direktorile teatada. Kui soovite õpetajast teatada, võite küsida abi vanematelt või teistelt täiskasvanutelt.

Tunne, et sa ei sobitu seltskonda

Ükskõik, kas tundub, et sa ei sobi, sind koheldakse erinevate võimete ja annete tõttu erinevalt või kui sul pole koolis palju sõpru, võib kool tihti olla väga üksildane koht.

Tea, et kellelgi pole õigust panna sind tundma, nagu sa ei kuuluks. Teil on õigus seal olla ja oma haridust omandada.

Asjad, mida proovida enne koolist lahkumist:

Kui kaalute koolist lahkumist, võtke aega, et otsustada, kas see on teie jaoks õige valik.  Kõigepealt võib mõelda alternatiividele, nii et andke kellelegi koolis teada, et kavatsete lahkuda, ja rääkige sellest näiteks mõne noorsootöötajaga. Nad võivad aidata olukorda parandada ja muuta kooli teie jaoks lihtsamaks.

Küsi abi

Pidage meeles, et abi küsida on okei.  Koolis on täiskasvanuid, kes kuulavad, näiteks koolipsühholoog või teie lemmikõpetaja.  Väljaspool kooli võiksite rääkida vanemate või karjäärinõustajaga.

Mõelge tulevikule

Vaadake Internetis ringi ja uurige, millist tüüpi töid soovite tulevikus teha ja vaadake, millist kvalifikatsiooni te vajate. Paljud töökohad vajavad keskkooli või isegi kõrgkooli kraadi.

Mõelge ja kujutage end ette viie aasta pärast.  Kus sa olla tahad? Mille kallal sa töötada tahad?  Seejärel otsustage, kuidas sinna kõige paremini jõuda – olgu see siis õppimise, koolituse või mõne muu koolijärgse võimaluse kaudu.

Rääkige sõbraga

Usaldage oma sõpru ja rääkige neile, mida tunnete kooli suhtes.  Võibolla mõistate, et teised tunnevad sama ja saate sellest koos üle.

Sunni end pingutama

Proovige kodutöid ära teha – see teeb teie enda elu lihtsamaks. Kui te ei saa hakkama või teil on probleeme, kaaluge õpetajaga rääkimist.

Pange paika plaan

Tehke enne koolist lahkumist plaan, et te ei istuks terve päeva kodus ja ei teeks midagi. 

Kui kool pole kindlasti teie jaoks, kaaluge noortekeskuse tegevustes osalemist. 

Proovige näiteks minna õppima inimese juurde, kes on mõnda aega mingil alal töötanud, nende käe all saaksid õppida mõnda kindlat eriala. 

Otsige tööd

Kui arvate, et tahaksite minna tööle, uurige erinevate võimaluste kohta ja teadke oma tööõigusi. Pidage meeles ka seda, et teatud töökohtade või karjääride jaoks võib teil olla vaja teatud kvalifikatsiooni.

Tõlkis ja toimetas noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Birke Mirell Pahapill.

Skip to content