fbpx

Kanep – mis see tegelikult ikkagi on?

Paljud arvavad, et kanep polegi päris narkootikum ja pealegi, mis see üks suits ikka teeb! Aga ilmselt pole juhuslik seegi, et kanepisõltuvusest on väga raske vabaneda.

Loomulikult ei mõtle paljud oma esimesi kanepisuitse tehes sõltuvuse tekkele. Pidev hirmutamine ja moraalilugemine ei aita. Kui sellegi poolest liigitub kanep uimasti alla ja selle tarvitamine ei ole seadusega lubatud ning selleks on mõjuvad põhjused.

Kanep on vaieldamatult üks kõige laiemalt levinud uimasteid maailmas, eelmisel aastal ilmunud ülemaailmse raporti kohaselt tarvitas seda üle 180 miljoni inimese. Eestis on viimase aasta jooksul kasutanud uimastit ligikaudu 13,6 protsenti 15–34aastastest noortest. Kahjuks hakatakse ka Eestis kanepit tarvitama üha nooremas eas.

Kanepit on erinevatel eesmärkidel maailmas kasutatud sajandeid ja teadustöö selle toimete uurimiseks käib pidevalt. Siiski on suur erinevus suitsetataval kanepil ja näiteks kanepist valmistatud särgil, kanepiseemnetel või toiduõlil. Erinevaid tooteid tehakse erinevatest kanepiliikudest ja seetõttu ei saa neid võrrelda ühemõõdupuuga.

Spetsialistid on koondanud ohukohti, mis kaasnevad kanepi suitsetamisega:

  • Isegi mõned korrad ja harva võivad mõjutada sinu aju jäädavalt.
  • Kanep mõjutab inimese aju ning tekivad muutused seoses emotsioonidega ja motivatsiooniga.
  • Suitsetaja võib kaotada huvi ümbritseva vastu, ükskõiksus ja huvide kadumine. Inimene võib muutuda „tühjaks kestaks“.
  • Keskkooli esimesel aastal suitsetamisega alustades on 30% suurem tõenäosus kukkuda ülikooli esimeselt kursuselt välja.
  • Pikaajalisel kanepisuitsetajal võib olla isegi raske juturaamatut lugeda.

Internetist võib leida kanepi kohta mitmeid edulugusid ja positiivseid külgi! Ära usu kõike, mida sotsiaalmeedias ja huumorilehekülgedel kirjutatakse – kanep on tõsist sõltuvust tekitav aine, mis teeb sinu ajule palju kahju!

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Tervise Arengu Instituudi allika põhjal

Skip to content