fbpx

Kogemuslugu Kadriga: tasub panna raha ise raha teenima ja see annab vabaduse.

Täna oleme teinud loo Kadri Mäsakuga seoses veebruari ettevõtlikuse teemakuuga. Artiklis räägime rahatarkusest ja investeerimisest.

Olen eraisiku rahaasjade juhtimise veebiplatvormi MyFinancier (www.myf.ee) üks asutajatest ja täna ka ettevõtte tegevjuht. Aitame inimestel kiirelt, lihtsalt ning automaatselt oma rahaasjadest ülevaade saada, nõustame ning õpetame juurde rahatarkust. Enam ei pea kirjutama või toksima oma igat ostu äppi või tabelisse, toome kasutaja loal ise pankadest kasutaja tulu/kulu andmed automaatselt rakendusse kokku ja isegi grupeerime nad ise enamikus tulu/kulu gruppideks ning kuvame kasutajale juba valmis tulu/kulu analüüsi. Lisaks aitame inimestel analüüsida oma majandusliku rikkuse ehk netovara kujunemist.


Naudin rahatarkuse õpetamist ning investeerimist. Tänaseks saan öelda, et just isiklike rahaasjade juhtimine ja investeerimine on mind tänaseks aidanud eluetappi, kus saan valida projekte ja töid nii, et ei pea ennekõike sõltuma raha numbritest nende taga.

Kuidas ja miks alustasid investeerimisega?
Ligikaudu 12 aastat tagasi tekkisid esimesed investeeringud. Pigem käsitleks neid tarkadeks ja mõistlikeks otsusteks. Viis aastat tagasi aga alustasime abikaasaga väga sihikindla, järjepideva ning strateegia kohast investeerimist, eesmärgiks finantsvabadus ja tänaseks saan öelda, et see on käes. Olen hea näide sellest, et ka nullist alustades on võimalik finantsvabadus saavutada, kui selle nimel tööd teha ja olla selles järjepidev.

Millesse sina täpsemalt investeerid? Kuidas jõudsid selliseni? 12. aasta jooksul olen investeeringud pea kõikidesse varaklassidesse, füüsilist kulda ja hõbedat pole küll ostnud. Mulle sobivad kõige enam üürikinnisvara ning aktsiad, pisike osakaal on ka portfellis nn mängimiseks muudes varaklassides. Üldiselt on just väikesed investeerimise katsetused aidanud mõista, mis on mulle sel ajahetkel kõige sobivam varaklass ja mis on minu tegelik riskitaluvus. Neid teadmisi raamatust ei saa, sest ennast peab tunnetama ja seda tunnetab kõige paremini just proovides. Katsetada ja tunnetada tasub võimalusel pisikeste summadega ja tasapisi. Kui strateegia ja sobivus selge, siis võiks alles panuseid tõstma hakata.


Millised on olnud kõige suuremad raskused ja eneseületused?
Enesele selgeks tegemine kuidas mina teatud olukordades käitun, missugused varaklassid mulle sobivad ja mis absoluutselt mitte, mis nüansid minu riskitaluvusega inimesele sobivad, mis mind köidab, mis mind inspireerib. Kõigile ei pea kõik sobima, tuleb leida oma tee.


Mida peaks noor, kes soovib saada finantsvabaks, silmas pidama?
Mulle väga meeldib Marcus Hernhag’i ütlus „Ela nii, et raha jääb üle, ja naudi seda reisi“. Lisaks mida varem investeerimisega tegelema hakata seda parem. Tasub panna raha ise raha teenima ja see annab vabaduse.
Säästa saab alati kuhugi maani, tulude poolel ei ole aga nn lage ees, kui me just ise seda endale ette ei mõtle. Investeerimist tasub alustada tasa ja targu, riske tajudes ja investeeringuid hajutades.

Milliseid nõuandeid annaksid teismelisele endale rahatarkuse osas?
Tehke vahet sõnadel vajan ja tahan. Vajame süüa, juua, kehakatet ja sooja tuba ellujäämiseks, ülejäänud asjad on enamikus lihtsalt nn tahan asjad. Esimeses järjekorras ostame vajan asjad ja siis alles mõtleme kas me üldse ostame nn tahan asju.


Õppige rahatarkust ehk kuidas rahasse suhtuda, teadmisi rahaga ümber käimisest ning rakendage neid ka elus. Üksnes teadmistest ei ole mingit abi!
Lugege, olge uudishimulikud ning ettevõtlikud. Näiteks võtke osa LHV Börsihai mängust, katsetage esialgu mitte päris rahaga kuidas te investorina käituksite. Alustage õpilasfirmaga, leidke võimalusi lisatulude teenimiseks.

Kasutage SMART-kriteeriumit ja pange kirja endale eesmärgid ja siis lihtsalt hakake nende poole liikuma ja kõik on saavutatav

.
Milliseid raamatuid ja/või podcaste soovitaksid noortel lugeda ja/või kuulata?
Soovitan kindlasti läbi lugeda 4 järgmist raamatut:
„Kuidas saada rahatargaks“ (sobilik II ja III koolilastele) – innustab lugejaid oma rahaasju korda seadma ja tegema esimesi samme ettevõtluses;
„Rikkaks saamise õpik“ (alates gümnaasiumi noorest, kuid super hea lugemine ka täiskasvanud alustajale) – mis on rikkus ja säästmine ning kuidas investeerida ja tekitada passiivne sissetulek ja jõuda rahalise vabaduseni;
„Kuidas alustada investeerimisega“ (alates gümnaasiumi noorest, kuid hea lugemine ka täiskasvanud alustajale) – praktiline käsiraamat, mis aitab samm-sammult oma rahaasjade üle kontrolli võtta, annab ülevaate investeerimisvõimalustest ja loob arusaadava ja selge ülevaate riskidest, hajutamisest ja maksundusest;
„Rahaedu põhimõtted“ (alates gümnaasiumi noorest, kuid väga hea lugemine ka täiskasvanud alustajale) – eraisiku rahanduse põhjalik õpik koos arutelu küsimuste ning ülesannetega planeerimisest testamendini.
Minuraha.ee lehelt tasub lisaks lugeda Finantsaabitsat, hea rahatarkuse raamat interneti teel ka kõigile tasuta kättesaadav.
Lisaks valmib 2022. aasta veebruari lõpuks Eluks Valmis projekti raames e-koolikoti õpik, milles leidub peatükk ka rahatarkusest, kuhu oleme koondanud rohkelt rahatarkust ja linke headele materjalidele.
Ise kirjutan veel iganädalaselt Õhtulehele rahatarkuse kolumnit ning minu enda rahatarkuse blogi saab lugeda lehelt: https://myf.ee/blogi/

Artikkel on valminud koostöös JCI Tartu kojaga. Artikli toimetas koostöösuhete- ja sisuloometiimi liige Mariliis Lulla

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content