fbpx

Kogemuslugu Kadi Kõrtsiga: „Mina ja noortevolikogu“

Detsembri teemaks on “Mina”. Täpsemalt keskendume enesearengu, eneseleidmise, väärtuste ning sotsiaalse keskkonna teemadele. Täna oleme teinud loo Kadi Kõrtsiga.

Mina olen Kadi, 17-aastane neiu Türilt. Hetkel küll õpin Paide Gümnaasiumi 11. klassis, kuid minu peamine rõhk läheb Türi valla noortevolikogu kaasjuhtimisse. Peale selle veel tantsin kohalikus neiduderühmas rahvatantsu, olen kodutütar ning kirjutan ja küljendan koolilehte.  Lisaks kõigele muule meeldib mulle aega veeta looduses ja loomadega, pöörata tähelepanu keskkonnale, teha kõike loovusega seonduvat ning võtta osa igast seiklust pakkuvast väljakutsest. Praegusel momendil siiski pühendan suure osa oma ajast just noortevolikogu töösse. 

Türi noortevolikogu loodi alles hiljuti, sel kevadel, kuid teekond selleni algas hulga varem. Täpsemalt paar aastat tagasi kui hakkasin tegutsema valla noortekogus, kus kohalikud aktiivsed noored korraldasid põnevaid sündmusi omavanustele. Sinna jõudsin ka tänu õpilasesindusele, kuhu ma kuulusin. Üks kord kutsuti mind arutelule, nende eesmärgid meeldisid mulle ning nii ma sinna jäingi. 

Noortekogus sain tegutseda umbes kaks aastat, kuid siis tekkis nendel noortel kes olid noortekogus kauem olnud, soov luua päris noortevolikogu. Kui see unistus, mis kusjuures nõudis väga palju vaeva, teoks sai, kutsuti ka mind kampa, sest olin varasemate korraldamistega juba silma jäänud. Mõtlesin, et miks ka mitte ning esitasin enda kandidatuuri. Vallas toimunud valimiste tulemusel saingi noortevolikogusse sisse. Lisaks enda üllatuseks hääletati mind ka noortevolikogu esimesel istungil aseesimeheks. Nii leidsin mina enda tee noortevolikoguni ja teotahte tegutseda Türi valla noorte nimel.

Ma näen, et elus on tohutult oluline kogemuste saamine ja see on kindlasti üks põhjus, miks ma just noortevolikoguga liitusin. Kogemused pakuvad mulle erinevaid oskuseid ja annavad mulle arusaama, kes ma olen, mis on minu südameasi, milles ma olen tugev ning millistes valdkondades ma pean veel end arendama. 

Ka enda arendamine on väga oluline. Ma soovin olla iga päev parim versioon endast. Sellele aitab suuresti kaasa noortevolikogus tegutsemine, kus pean väga tihti enda mugavustsoonist välja astuma. 

Ega mainimata ei saa jätta ka eestlastele omase vingumise. Olin ise suhteliselt kritiseeriv oma koduvalla noorte võimaluste suhtes, seega otsustasin asja ise kätte võtta, sest kuidas muidu? Nagu ütleb eesti vanasõna: „Kus viga näed laita, seal tule ja aita.“

See lühike aeg, mil noortevolikogus olnud olen, on mulle palju õpetanud aja kohta. Aeg on piiratud ressurss ning seda tuleb mõistlikult kasutada. Tihtipeale olen avastanud, et ma ei kontrolli aega, vaid aeg kontrollib mind. See on viinud mind pidevalt olukordadesse, kus tunnen lootusetust. Aga et seda ei juhtuks, on väga tähtis aja planeerimine. To-do listid nii telefoni avaekraanil kui toas seina peal ning ülesannete kategoriseerimine ehk prioriteetide seadmine on mind palju aidanud. Loomulikult pole mul see aja värk veel käpas, aga ma õpin ja arenen. Sinna on veel pikk teekond, kuid tean, et kõik on võimalik. 

Lisaks aitab osaluskogu töö arendada meeskonnatöö- ning juhtimisoskust. Iga algus on keeruline, nii on see ka meie noortevolikogu puhul. Võõrad ja erivanuses noored ei ühildu nii kiiresti kui me arvasime. Nii me näeme igapäevaselt vaeva, et meie tiim toimiks terviklikult ja iga noor saaks kogemuse võrra rikkamaks. Et probleemi lahendada, kaasame pidevalt teiste noorte ja noortevolikogude edukaid strateegiaid enda töösse. Iga päev saab katsetada, kuidas jõuda noorteni ning kuidas maksimaalselt toetada tiimiliikmeid.

Mulle meeldib väga millega ma igapäevaselt tegelen. Miks? Sest tänu meie noortevolikogu tööle saame valla eri piirkondade noorte hääle kuuldavaks teha. Just meie saame olla need noored, kes toovad valla ellu positiivseid muutuseid ning uut hingamist. Kas poleks tore kui peale pikka kodukohast eemale olekut tagasi tulles saad aru, et tänu meie noortele on muutused ellu viidud?

Asi millest unistan on noorte elu muutmine. Noortevolikogul on otsene mõju aidata noorel avastada iseend. Meie Türi vallas korraldame näiteks Inspiratsioonipäeva, kus kõikidel noortel on võimalus kuulata teiste edulugusid ja ammutada inspiratsiooni. Minu lemmikuim kogemus meie tegevuse mõjust oli aga see kui meie tiimiliige avastas tänu meie korraldatud üritusele, et tehnikaga tegelemine on ülimalt paeluv ning et ta soovib sellega ka tulevikus edasi tegeleda. Just selliste asjade nimel me pingutame. 

Kui tegelen mitmete erinevate asjadega hommikust õhtuni kaob loomulikult vahepeal motivatsioon ära. Sellistel juhtudel tuletan meelde, et kõik mis ma teen on minu ja teiste heaolu nimel, parema tuleviku nimel. Iga päev avaneb võimalus olla parem kui eile. Iga päev avaneb võimalus jagada kogemusi. Iga päev avaneb võimalus jagada positiivsust ja teotahet. Sellistest võimalustest ei saa kohe kuidagi ära öelda.

Aga ma ei ole alati selline olnud. Oma teekonna alguses ei julgenud ma tegeleda selliste asjadega mida praegu teen, kuid kui ühest võimalusest kinni haarasin, muutus kogu mu elu. Ühest võimalusest sai teine, kolmas, neljas ja nii edasi kuni tänase päevani. 

Jah, algus on hirmutav ja ebamugav, aga fakt on see, et nii on ainult alguses. Iga osaluse ja tegutsemise korraga kasvab julgus, kuni ühest hetkest muutub see elustiiliks. Nii et kui sul avaneb võimalus osaleda ja korraldada, siis ütle kindlasti „jah!“, sest kaotada pole midagi. Iga võimalus ja kogemus on alati midagi väärt.

Kadi Kõrts

Artiklit toimetas Sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Mariliis Lulla 2021. aastal.

Skip to content