fbpx

Järgides neid nelja kuldreeglit, hoiad oma hambad terved

Hambad mängivad inimese elus suurt rolli – nendeta on pea võimatu ju süüa! Hambad antakse sulle kogu eluks ning on väga oluline nende eest hoolt kanda. Järgides neid nelja kuldreeglit, hoiad oma hambad terved.

1. Toitu tervislikult

Tervislik toitumine tähendab kokkuvõttes seda, et sa ei söö rohkem ega vähem kui su organism vajab ning sa sööd tasakaalustatult. Ükski toit ei ole tervislik või ebatervislik, kasulik või kahjulik, vaid kõik sõltub söödavatest kogustest ja söömise sagedusest.

Miks on hammastele halb, kui sa sööd palju magusat? Sellepärast, et mikroobid saavad magusast palju energiat ja saavad siis pikka aega toota hapet, mis pehmendab hambapinda. Sellest tuleneb ka soovitus, et väldi liigset magusa tarbimist. Paljudes jogurtites, kohukestes, mahlajookides, valmistoitudes, kastmetes jne. on lisatud suhkrud n.ö. peidus. Kui oled sellest teadlik, siis saad teha oma valikuid nii, et ei ületa lubatud päevast lisatud suhkru kogust.

2. Joo vett

Janu korral joo alati puhast (kraani)vett. Vett võib juua igal ajal, samas kui mahla, limonaadi, piima, keefiri, maitsega vett jms. peaksid jooma söögikorra ajal, sest need joogid on happelised ja/või  sisaldavad suhkruid.

Kasulik nipp: söögikorra lõpetuseks võiks võtta lonksu vett või suud veega loputada, et vähendada toidujääkide hulka suus ning sülje happelisust.

3. Jäta toidukordade vahele kolmetunnine paus

Iga kord kui me sööme või joome midagi, mis ei ole vesi, siis algab happerünnak, mis kestab minimaalselt umbes 20 minutit. Kui happerünnakut on liiga tihti, siis ei saa hambapind taastuda ja hakkab lagunema ehk tekib hambaauk. Sellepärast on vaja hoida toidukordade vahel 3 tundi pausi. Pausi ajal tohib juua ainult puhast vett.

4. Pese hambaid 2 korda päevas 2 minutit

Pese hambaid hommikul ja õhtul peale viimast söögikorda. Pese vähemalt kaks minutit, et kõik hambapinnad saaksid korralikult puhtaks. Hammaste kontaktpindade puhastamiseks ja igemete põletikuvabana hoidmiseks kasuta kord päevas hambaniiti. Hambapasta valikul eelista fluoriidi sisaldavaid tooteid, mis aitab vältida hambaaukude teket. Hambapesu lõpetuseks sülita välja pastavaht ja liigne sülg. Ära loputa, siis jääb hambapasta suhu toimima ja teeb hammast tugevamaks.

Hambad on kallis ja oluline vara!

Allikas: Suukool.ee

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Suukool veebilehe põhjal

Skip to content