fbpx

Intervjuu psühholoog-pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojametsaga: suhted on meie võimalus kasvada inimesena

Noorteinfoportaali Teeviit juulikuu teemaks on suhted, milles keskendume erinevatele suhtele ning nende tervisele. Käesolev intervjuu on tehtud psühholoog-pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojametsaga.

Kes te olete,  mis on teie töö?

Olen Marlen Tammsaar-Ojamets, psühholoog-pereterapeut ja koolitaja oma erapraksises www.mindguide.me. Psühholoogina olen töötanud üle 10a. Töötan peamiselt perede ja noortega ning pakun ka individuaalset nõustamist. Teraapiaplaani paneme tavaliselt kokku kliendi soovidest ja vajadustest lähtuvalt. Nõustan eesti ja inglise keeles. 

Milline on teie hinnangul/kogemusel hetkel noorte suhete tervis? 

Me kujundame oma suhted tavaliselt eeskujude abil – nt. meie vanemate suhe, sõprade suhted jne. Me valime omale kaaslase ja vaikselt hakkame kaasama teda oma ellu ja proovime aru saada, mida teine suhtelt ootab ja jõuda selgusele selles, mis on meie enda vajadused. Mulle tundub, et noorte suhetes valitseb tihtipeale segadus ja arusaamatus. Eriti just esimeste suhete puhul. Omavahel ei julgeta asju selgeks rääkida ja tõsiseid arutelusid pidada. Me keegi ei sünni asju oskama, seega ei pea ka oletama, et suhtes esinevaid murekohti oskame kohe lahendada. Omavaheline asjade arutamine mängib suhtes äärmiselt olulist rolli. Rõõmsaks teeb aga see, et noored on avatud uutele kogemustele ja kui nad ise hätta jäävad, siis tulevad hea meelega psühholoogi juurde nõu küsima. 

Kuidas suhted meid mõjutavad? Kuidas lahendada suhtes ette tulevaid probleeme?

Imago teooria kohaselt on meil kõigil oma elu pagas – vastamata tunded, kaitsed, kaotatud osad, meie nn imago. Me siseneme suhtesse lootusega, et meie partner täidab meie karika ja vastab meie tunnetele ja soovidele. Suhetes me tõmbume tihtipeale nende inimeste poole, kes esindavad just seda osa meist, mille oleme noorena kaotanud. Kui armumise faas läbi saab, tekib tihti võimuvõitlus ja inimesed ei saa enam aru, miks nad oma partneriga koos on. Me kipume käituma nii nagu lapsepõlves, kui tundsime end ohustatuna, kuid täiskasvanute suhetes ei pruugi need samad mustrid enam toimida. Tegelikult on alati olemas põhjus, miks meid tõmbab just teatud inimtüüpide poole. Alateadlikult tahame me terveneda oma mineviku taagast.

Armumine on kerge, armastuse hoidmine aga raskem. Meid tõmbavad tihti  inimesed, kes tegelikult ei saa meile pakkuda seda, mida me sügaval sisimas vajame. Üks viis paranemise alustamiseks on enda sisse sügavalt vaatamine. Selles osas võib Teid väga edukalt aidata terapeut, kellega koos saab turvaliselt mustrid läbi arutada ning koos uue ja helgema tuleviku poole liikuda. Kui paar on teadlik oma mustritest ja ka oma partneri vajadustest, siis saavad nad koos terveneda ning oma suhet turvalisena hoida. 

Milline on toksiline suhe? 

Toksiliseks suhteks peetakse omavahelist suhet, kus üksteist ei toetata, esineb pidevalt konflikte ja omavahelist võistlemist, kus puudub omavaheline austus/ühendus ning üks pool proovib teist stabiilselt õõnestada. Toksiline suhe on ebameeldiv ja suhtes olevate inimeste jaoks äärmiselt kurnav. Suhe, kus negatiivseid emotsioone on rohkem kui positiivseid. Toksilised suhted võivad olla vaimselt, emotsionaalselt ja ka füüsiliselt kahjustavad ühe või mõlema suhtes oleva inimese jaoks. Toksilised suhted ei esine ainult romantilistes suhetes vaid ka lähedaste vahel ning töökeskkonnas. 

Esimene ja kõige tõsisem ohumärk on see, kui esineb mingitki sorti vägivalda, ärakasutamist või ahistamist. Enamustel juhtudel on märgid siiski vähem märgatavad. Saad endalt küsida: “Kas olen selles suhtes õnnelik või tekitab see mulle pidevalt kurbust, viha või ärevust?” Kui sa tunned, et sinu vaimne tervis, iseloom või eneseusk muutub, siis ka see võib olla märk toksilisest suhtest. Kui sinu pere ja sõbrad on mures sinu heaolu pärast, siis tasub seda kuulda võtta. Juhtub, et toksilises suhtes olev inimene on viimane, kes mõistab, et see suhe pole tema jaoks tervislik.

Inimene on harjunud rasketes olukordades enda jaoks õigustusi otsima (nt. see on väga okei, et me partneriga kogu aeg ninapidi koos oleme ja ma pean ainult tema vajadustega arvestama – minu vajadused polegi ju olulised. Ta ei taha, et ma oma pere ja sõpradega üldse suhtlen, sest ta soovib kogu aja ise minuga veeta, sest armastab mind. See on okei, et ta mind lööb ja maha teeb, sest ma ise olin süüdi jne.) Sellised suhted, kus kogu tähelepanu on kaaslasel, mitte sinul, on kurnavad ja depressiivsed – kaaslane ei ole toetav, ei usalda sind, ainult võtab ja ei paku midagi sinule, on ekstreemsusteni armukade, toob välja sinu halvimad pooled ja kohtleb sind pidevalt halvasti.

Miks inimesed satuvad toksilistesse suhetesse?

Me satume toksilistesse suhetesse kuna me ei seisa enda eest ja ignoreerime neid asju, mis tegelikult meile ei sobi. Me laseme neil minna, sest ei soovi oma kaaslast kaotada, kuid mingil hetkel tuleb luua selged piirid ning hoida ennast. On oluline aru saada, mis on see, miks teie omavaheline suhe on toksiline ja kas see on suhe, milles sa tahad jätkata.

Kui sinu partner soovib pidevalt asju teha nii nagu talle sobib ja ei arvesta sinu vajadustega. Kui teie vaheline suhtlemine on raskendatud ja iga kord kui sinu arvamus erineb partneri omast, saab ta vihaseks või hakkab sinuga manipuleerima. Kui sa tunned, et pead pidevalt ettevaatlik olema ja kõike õigustama ning ei saa olla sina ise. Kui sinu suhtes on valdav osa negatiivne, siis räägi oma pere, sõprade ja lähedastega ning vajadusel pöördu nõustaja poole. Sa väärid paremat, palun otsi abi. 

Turvalise, armastava ja kirgliku suhte hoidmiseks on vaja pühendumist, julgust, teadlikkust ja kannatust. Suhted on meie võimalus kasvada inimesena.

Küsis Helerin Leemets 

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content