fbpx

Kogemuslugu Inganoraga: mind inspireerib õnnelikkus ja ära tegemise rõõm

Detsembri teemaks on “Mina”. Täpsemalt keskendume enesearengu, eneseleidmise, väärtuste ning sotsiaalse keskkonna teemadele. Täna oleme teinud loo Inganoraga.

Mina olen Inganora Makko, õpin Viljandimaal Tarvastu Gümnaasiumi 12. klassis. Võtan aktiivselt osa õpilasesinduse töös, tantsin rahvatantsu ja püüan olla muidu aktiivne neiu. Üks naljakas fakt on see, et pärit olen ma Setomaalt, kuid hetkel tegutsen Mulgimaal. 

Milline on olnud sinu teekond praeguse eluni?

Minu teekond praeguse hetkeni on üsna sarnane ameerika mägedele või laulusõnadele „Üles alla juuksed valla“. Iga hetk on olnud omamoodi seiklus ja nende kõikide lahkamiseks läheks liiga palju aega. Minu teekonnal on olnud nii häid kui halbu, edukaid kui ka mitte edukaid otsuseid ning samme. Just läbi kõigi nende otsuste ja sammude olengi jõudnud praegusesse hetke.

Mis motiveerib sind tegutsema?  

Mind motiveerib tegutsema kõige enam see tunne, kui oled ennast ületanud, kellelegi head meelt valmistanud või hoopis midagi väga lihtsat ära teinud. Kogu see emotsioon ja õnnetunne millegi ära tegemisest paneb mind aina enam tahtma kõike korda saata. Muidugi motiveerivad ka teiste kiidusõnad või toetavad laused, nendel hetkedel tunnen, et olen armastatud ja teen õiget asja. 

Mis teeb sind õnnelikuks?

Mind teevad õnnelikuks inimesed, kes mind ümbritsevad. Kõik mu lähedased, pere ja sõbrad. Hetkedel, kui ma olen veidi väsinud või tüdinenud, toetavad nad mind oma sõnade või tegudega ning see teeb südame soojaks ja annab tunde, et ma olen armastatud. Lisaks teeb mind õnnelikuks ka männimets ja üleüldse loodus. Oma endises elukohas ümbritses mind igapäevaselt männimets. See andis mulle rahu tunde ja võimaluse ennast kõikidest muredest vabaks lasta. 

Mille eest oled tänulik?

Sellele küsimusele on väga raske vastata. Ma olen tänulik absoluutselt kõige eest, mis mind ükskõik mis moodi puudutanud on. Öine särav täht taevas, mis mulle naeratuse näole pani või võimalus osaleda Changemakers Academy’is, kõik väikesed nüansid, mida ma ise või keegi teine minu eest valinud on, absoluutselt kõige eest olen tänulik. Ma ei oleks praegu see kes ma olen, kui ma ei oleks teinud teatuid valikuid. Jah, need valikud võisid tol hetkel valed tunduda, kuid nüüd need ei tundugi nii valed. Eelkõige pean olema tänulik oma vanemate eest, sest nemad on võimaldanud elada mul niivõrd mitmekesist ja tähendusrikast elu. Nad on mul võimaldanud kõikidest programmidest ja üritustest osa võtta, kus vähegi võimalik mul olla olnud on. Mingil määral pean olema tänulik ka iseendale, või oleks õigem öelda mu sisemisele minale. Ilma sisemisele endale ei oleks ma teinud neid valikuid, mis ma siiamaani teinud olen ning arvatavasti ka edaspidi teen. 

Kuidas oled leidnud enda jaoks sisemise tasakaalu?

Ma ei ole hetkel veel täieliku sisemist tasakaalu enda jaoks leidnud. See võtab aega. Ma püüan leida nädalas mitmed korrad enda jaoks aega leida, et analüüsida iseenda sisemist olendit. Mida ma hetkel tunnen, mida ma tundsin eile või mõne kindla situatsiooni ajal, nii ma neid küsimusi küsin endalt ja leian iseennast. See annab mulle tasakaalu ning jõu edaspidiseks. Oluline on ka ennast vahepeal välja lülitada ning täislaadida. Mina olen leidnud selleks männimetsas või rabas käimise. See annab mulle võimaluse murevabalt aega veeta ning nautida lihtsalt eksisteerimist. 

Millised muutused on Sinu jaoks olnud seni kõige olulisemad?

Kõige muutvam oli elukoha vahetus, praeguseks kuus aastat tagasi. See muutus tõi kaasa silmaringi laienemise ning olukordade teistsuguse mõistmise. Kõige olulisemaks muutuseks saan lugeda iseendasse investeerimise. Mingil hetkel taipasin, kui ma ise ei tee, siis ma ei teegi midagi. Hakkasin endas otsima võimalusi kuidas areneda, leida endas potentsiaali millegi ära tegemises ja nii edasi. 

Millest saad sa inspiratsiooni?

Ma tahaksin sellele küsimusele vastata täpselt samamoodi nagu ma vastasin „Mis motiveerib sind tegutsema?“ küsimusele. Vastus on üpriski sama. Mind inspireerib õnnelikkus ja ära tegemise rõõm. Saan inspiratsiooni ka loodusest, vahel annab vihmasabin hästi hea tunde millegi suurepärase ära tegemiseks. 

Millised on olnud sinu suurimad katsumused? Kuidas sa oled neid ületanud?

Minu suurim katsumus läbi aegade on olnud teiste halvustavatest kommentaaridest mitte välja tegemine. Nüüdseks olen suutnud need muuta enda jaoks neutraalseks ning mind enam ei huvita, mida teised minust arvavad. Ma olen oma olemuselt väga emotsionaalne inimene ning enamasti tõmban kogu kurbuse, viha ja muud negatiivsed emotsioonid endasse, kuniks ma lihtsalt rohkem ei jaksa. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkasin ma mõistma, et see vaimne terror, millega ma kokku puutun ei tulene minust endast. Nende kommentaaride välja ütlejad tunnevad hoopis mingit puudutust minu tegudest, see näitab, et minu tehtu läheb neile korda. Olenemata sellest, et nad annavad negatiivset kordaminekut näitab, et nad on puudutatud. 

Millised on need tegevused, mis aitavad sul ennast igapäevaselt hästi tunda?

Tuleb tõdeda, et ma ei oska esimese hooga sellele küsimusele vastatagi. Esimene vastus, mis pähe kargab teatud rutiin ehk ärgates voodi korda tegemine ning hammaste pesu, samas ka see, et kirjutan kõik vajalikud tegevused paberile. Nii on mul kõik vajalikud toimingud silme all ning kui mingi tegevus tehtud saab ja selle maha tõmban nimekirjast, annab mulle hea tunde. 

Tuginedes oma kogemustele, kust soovitad alustada, et inimene saaks luua endale täisväärtusliku ja tervisliku eluviisi?

Tuleb alustada iseendast, vaadata enda sisse ning mõista oma mõtlemist, käitumist ja valikuid. Hea on ka oma mõtteid, ideid, kogemusi kirja panna, isegi siis kui need on negatiivsed. See annab võimaluse hiljem neid iseenda jaoks kasulikuks pöörata või saada nendest motivatsiooni tegutsemiseks. Muidugi tuleb ka arvestada asjaoluga, et kõik ei tule sõrmenipsust, nii iseenda avastamine kui ka täisväärtusliku elu poole sammumine on vaevarikas ning võib tuua ette takistusi. Kuid kõik tõkked on ületatavad ja unistused ei ole ainult unistamiseks. Tuleb olla järjepidev ning uskuda iseendasse. 

Küsis Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi koordinaator Maris Praats

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content