fbpx

Hiie-Liini kogemuslugu: ära võta korraga liiga palju eesmärke

Seekord oleme teinud loo blogija Hiie-Liin. Hiie-Liin tutvustab ennast selliselt:

Südames tartlane, kuid viimased 8 aastat on mu koduks olnud Tallinn. Päevasel ajal töötan personalispetsialistina (kodu)kontorilaua taga, õhtuti olen personaaltreener Audentes Fitness spordiklubis, vabal ajal reisientusiast ja maailmaavastaja. Hetkel olen viimased paar kuud veetnud Sansibaril, kus on õnnestunud need osad ühildada ehk töö, aktiivse elustiili ja reisihimu.

  1. Kust sai alguse sinu tee spordini? 

Olen alati olnud pigem aktiivsema elustiiliga, aga samas mitte eriti hea meeskonnamängudes ja tehnilisemates spordialades. Põhikooli lõpus avastasin enda jaoks rühmatreeningud ja jooksmise. Ülikooli teise aasta veetsin Austraalias, pärast mida oli kehakaal suurim kui kunagi varem ning naastes hakkasin jälle usinalt trenni tegema ning nii leidsingi tee jõusaali. Sealt edasi tuli juba bikiinifitness, millega tegelesin paar aastat, treenerilitsentsi tegemine ja personaaltreeningute andmine Audentese Spordiklubis. Ma kindlasti ei pea end sportlaseks, vaid pigem aktiivse eluviisi entusiastiks.

  1. Millest saad sa inspiratsiooni?

Palju inspiratsiooni saan reisidelt kohtudes erinevate inimestega ja nähes kuidas nemad elavad, mõtlevad ning elu näevad. Maailmas on nii palju imelisi ja põnevaid kohti ning inimesi ja reisidelt tulen tagasi alati uute ja värskete ideede ning mõtetega.

  1. Millised on olnud sinu suurimad katsumused? Kuidas sa oled neid ületanud?

Kõige keerulisemad hetked elus on alati seotud mugavustsoonist väljatulekuga, kas siis tööalaselt või eraelus. Minu puhul võib see olla mõne suhte lõpetamine, töökoha vahetamine, uuesti ülikooli minek, mis esmapilgul tundub ebamugav ja isegi võib elukvaliteeti halvemaks muuta, aga on pikemas perspektiivis õige otsus. Minu jaoks kõige olulisem on lihtsalt edasi tegutseda ja mõelda, et hetkel on küll halb, aga see on ajutine ning kui ise alla ei anna, siis saab ainult paremuse poole minna!

  1. Kas sul on olnud ebaõnnestumisi? Mis sa oled neist õppinud?

Ma ei ütleks, et on oleks olnud suuri ebaõnnestumisi. Pigem on olnud palju erinevaid õppetunde ja väljakutseid, millest olen üritanud midagi õppida, et tulevikus paremini teha.

  1. Millised on sinu harjumused, mida tahaksid enda juures muuta ja miks? 

Mul on paar naljakat harjumust. Näiteks endale patside punumine. Kõik mu sõbrad teavad, et punun kogu aeg patse ja siis harjutan uuesti lahti. Eriti süveneb see siis, kui pean midagi õppima või keskenduma. Oma juuste terve tuleviku heaks tuleks antud harjumusest vabaneda ent siiani pole see mul veel õnnestunud.

  1. Mis on sinu suurim eesmärk?

Suurim eesmärk on elada sellist elu, et tagasivaadates saaksin mõelda kui äge aeg kokkuvõttes oli. Samal ajal olen endale sihiks võtnud võimalikult palju elada praeguses ajahetkes ja seda nautida, sest ainult tulevikule mõeldes ja planeerides võib end praeguses ajas ära kaotada. Ideaalne elu oleks tulevikus selline, kus olen asukohast nii palju sõltumatu, et saan talvekuud kuskil soojemas kohas veeta ja töötada ning kevadel ja suvel Eestis olla.

  1. Kui palju sa enda plaane planeerid? 

Ma olen suur organiseerija ja planeerija ning kindlasti on see üks mu tugevustest.. Näiteks ürituste ja reiside planeerimine ning nende kohta uurimine pakub mulle parajalt hasarti. Olen isegi mõelnud, et võiksin kunagi sellel alal töötada. 

Igapäevaselt planeerin enda tööpäeva ja – nädalat üsna palju, sest sinna peavad mahtuma kontoritöö, personaaltreeningud, minu enda trennid ning ka minu eelmise aasta uus hobi –  „avastus“ salsa ja bachata tantsutunnid ja sellega kaasnevad üritused.
Samas olen avatud ka spontaansetele ideedele ja tegevustele. Kui elu ja kalender on liiga planeeritud, siis see hakkab mingil hetkel stressi tekitama.

  1. Mida arvad eesmärkide seadmisest? 

Eesmärkide seadmine on kindlasti kasulik ja aitab hoida sihti silme ees. Sageli tasub enda eesmärgid kõva häälega kasvõi mõnele inimesele välja öelda, sest see suurendab vastutustunnet, et nende suunas päriselt liikuma hakata. Samuti arvan, et eesmärkide seadmisel on oluline tegevusplaani koostamine. Näiteks võttes endale eesmärgi, võiks sinna juurde lisada ka tegevused mis antud eesmärgi teostamist toetavad.

  1. Kuidas sa eesmärke sead ning nende suunas tegutsed?

Ma selle jätkaks vastamata, sest eelmises ja tulevases puntkis juba sai räägitud.

  1. Millistest väljakutsetest võtad sa osa ja miks?

Ma ei ole suur väljakutsetest osavõtja – ma pole olnud kunagi erilise võistlejahingega. Paljudele annavad need kindlasti motivatsiooni ning toetan seda igati. Viimane aktiivsusega seotud väljakutse oli kevadel, kui korraldasin ise töö juures aktiivsuse väljakutset ehk kogusime ühe kuu jooksul aktiivsusminuteid. Koroona ajal kodus olles pani see päris hästi liikuma. Vastutan ka enda ettevõttes spordi- ja tervise teemade eest ning selle raames olen korraldanud mitu väljakutset ning inimestele need meeldivad.

  1. Millega sa motiveerid ennast tegutsema? 

Otseselt ei motiveerigi – mulle lihtsalt ei meeldi paigalseis ja niisama olesklemine. Olen juba loomult aktiivne ja tänapäeval on nii palju võimalusi, et patt oleks neid mitte kasutada. Paljudel on tegelikult võimalused olemas, aga nad lihtsalt ei kasuta neid. Mitmete tegevuste (ka reisimine) jaoks pole alati nii palju rahalisi võimalusi vaja nagu inimesed arvavad, tuleb lihtsalt olla avatud ja natuke rohkem erinevate võimaluste kohta uurida. 

Kui rääkida trenni motivatsioonist, siis oluline on järjepidevus ja harjumuse tekitamine. Olen samuti täiesti tavaline inimene ning ei ärka hommikul suure motivatsioonipuhanguga, et minna jõusaali või jooksma. Samas kui muuta see harjumuseks, on tunduvalt lihtsam ning heaolutunne hiljem on seda kõike väärt. See on sarnane meie igapäevastele tegevustele nagu hammaste pesemine – tuleb tekitada harjumus.

  1. Anna palun 5 nippi noorele eesmärkide seadmiseks.

1. Ära võta korraga liiga palju eesmärke – vali 2-3, mis on praeguses hetkes kõige olulisemad!

2. Pane paika tegevuskava ja tegevused, kuidas antud eesmärkide poole liikuda!

3. Ütle oma eesmärgid kõva häälega välja – kasvõi ainult mõnele inimesele!

4. Ole järjepidev – järjepidevus on võti!

5. Kui kohe eesmärke ei saavuta, siis ära anna alla, vaid vaata, mida nendest õppisid ja kuidas järgmine kord paremini teha!

  1. Anna palun noortele nippe, kuidas hakata tegelema spordiga.

Sport ei pea olema ainult raske piin ja kannatus, kus veri ninast väljas. Tuleb leida endale meeldiv tegevus. Paljudel on kooli ajast jäänud negatiivne kogemus ja see võetakse kaasa ka täiskasvanu ellu.Minu soovitused oleksid:

  • Proovi erinevaid alasid – enne ei tea, kas sulle meeldib, kui pole proovinud! 
  • Ära tee järeldusi esimese kogemuse põhjal. Uue asja õppimine on alati raske ehk soovitan proovida natuke aega enne, kui käega lüüa.
  • Kui spordisaali ei taha minna, kasuta sotsiaalmeediat. Internet ja Youtube on täis palju erinevaid võimalusi.
  • Tule personaaltreeneri juurde – mõned trennid personaaltreeneriga aitavad su saada järje peale ning leida uut motivatsiooni. Trenn koos treeneriga annab põhja ja enesekindlust hiljem üksi treenida ning leida endale sobivad harjutused ja treeningstiil. 

Küsis Maris Praats. Artiklit toimetas Sisuloometiimi liige Mariliis Lulla

Artikkel on avaldatud 2021. aastal.

Skip to content