fbpx

Grete-Anelle kogemuslugu pensionireformi teemalisest uurimistööst

Noorteinfoportaal Teeviit keskendub sellel kuul ettevõtlikkuse teemadele. Täna oleme teinud loo Grete-Anelle Halliga, kes tegi uurimistöö pensionireformist ja selle tulemist.

Grete-Anelle on Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi 11.klassi õppur, kes tegi uurimistöö pensionireformist ja selle tulemist. Enda uurimistöös räägib Grete-Anelle praegusest pensionisüsteemist, pensionireformist ning selle plussidest ja miinustest. Praktilise osana viis Grete-Anelle läbi küsitluse pensioni II samba võimaluste kasutamise kohta. Grete-Anelle valis just sellise teema, sest tema arvates on pensionireform tekitanud palju diskussiooni. “Tegin aastatöö pensionireformist, sest mind huvitasid seda ümbritsevad arutelud ja vaidlused. Tahtsin teada, kas pensionireformi läbiviimine oli hea või halb otsus,” seletab Grete-Anelle. Grete-Anelle arvates oli uurimistööd lihtne teha, kuna infot leidub palju ning on olemas erinevaid eesti keelseid lehti. Infot leida oli üpriski lihtne. Head materjali leidis ta Pensionikeskuse, Rahandusministeeriumi ja minuraha.ee veebilehtedelt.

Uurimistööd tehes oli Grete-Anellel mitu üllatavat momenti. “Ma sain teada, et enamus inimestest, kes II sambast raha välja võtsid, kasutasid seda investeerimiseks. Eelnevalt tundus meediakajastusest mulle, et suur enamus rahast läks igapäevaseks tarbimiseks. Kuna jätsin paljudele küsimustele võimaluse inimestel ise vastata, siis mind üllatas, et paljud ei saa tegelikkuses üldse pensionisüsteemist ja selle vajalikkusest aru. Samuti oli üllatav, et suur enamus raha väljavõtjatest ei usalda riiki, ” võtab Grete-Anelle enda mõtted kokku. Grete-Anelle soovib järgmisel aastal uurimistööd edasi arendada uurides, kuidas investeerimisega tegelikult hakkama saadakse ning kas iseseisvalt investeerimiseks on inimestel piisavalt oskusi ja teadmisi. Samuti saaks välja selgitada, miks oleks vaja koolides õpetada rahatarkust.

Uurimisime Grete-Anellelt ka, kui teadlikud on üldse noored pensionireformist ja üldiselt pensionist. “Ma arvan, et paljud noored ei ole pensioni peale üldse mõelnudki, sest tundub, nagu see oleks väga kauge tulevik. Enda tutvusringkonnas pole pensionireformi teemal vestelnud, sest enamus mu sõbrad usuvad, et see on igav teema. Samas mõned tuttavad uurivad nüüd minult nii pensioni kui ka selle kogumise võimaluste kohta, sest koolis seda ei õpetata,” tõi kokkuvõtvalt Grete-Anelle enda mõtted välja. Grete-Anelle soovitab noortel tutvuda noortel pensioniteemaliste materjalidega, hakata varem mõtlema pensionile ning leida sobiv lahendus. Eriti soovitab ta materjalideks rahandusministeeriumi veebilehelt leitavaid pensionireformi muudatuste skeeme. Juba II sambaga liitunud isikutele soovitab ta jätkata ja valida sobiliku riskitasemega pensionifond. Samuti, kui on investeerimisest rohkem teadmisi, siis saab jätkata raha kogumist läbi PIKi.

Vaata lähemalt pensionisammastest Teeviit videot siit.

Artikkel on valminud koostöös Finantsinspektsiooniga. Tutvu Grete-Anelle lõputööga siin.

Artikkel on avaldatud 2022. aastal

.

Skip to content