fbpx

Ettevõtlus – kas ainult täiskasvanutele?

Ettevõtluses on nii palju õppida, et seda ei saagi kunagi lõpuni selgeks, kuid iga saadud kogemus annab sulle enesekindlust teha järjest suuremaid ja põnevamaid valikuid. Võid alustada juba lapsena kogemuste kogumisega, sest kõige olulisem on õppida aina rohkem tundma ja usaldama iseennast.

Üks hea viis ettevõtlusega katsetada on koolilaadad, õpilasfirma programmid, ettevõtlusringid, -klubid ja laagrid. Uuri, kas sinu kodukohas on mõni selline ring või programm, millega saad liituda ja isegi kui sa ei saa seal kohe oma äriga alustada, haara võimalusest, et saada võimalikult palju erinevaid kogemusi.

Nüüd sa küll imestad aga isegi koolis kõnevõistlusel osalemine või õpilasesinduses kaasa löömine ja ükskõik mis muu teistega koos tegutsemine, aitab kaasa sellele, et sinust võiks tulevikus saada ettevõtja. Ettevõtja peab palju inimestega suhtlema, oskama hästi teistega koostööd teha, aru saama erinevate inimeste käitumisest ning olema julge mõtete väljendaja. Kõike seda saab harjutada ja õppida juba ammu enne kui sinust päriselt ettevõtja saab.

Kui sul on aga teada, mis äri soovid teha, siis hakka uurima, kuidas seda kõige parem teha oleks. Soovitan sul võtta appi raamat „Noorelt ettevõtjaks“ või EAS kodulehel, kus on samm haaval lahti kirjutatud, millele sa mõtlema peaksid ja kust alustada.

Sinu ümber on täiskasvanuid, kes sind toetavad, palu neilt abi, aga jää endale kindlaks selles, mida sina teha soovid, sest isegi täiskasvanud ei tea täpselt, kuidas sul minna võib. Kõige rohkem õpid sa siis kui tegutsema hakkad ja katsetad päris toodetega päris klientide peal koguaeg oma ideed paremaks muutes.

Ära karda asju valesti teha! Kõik maailma kuulsad ettevõtjad teevad igapäev vigu ja õpivad neist. Ainult nii saadki teada, mis sinu äriidee puhul kõige paremini töötab või ei tööta ja kui su äri ebaõnnestub, siis see on vaid märk sellest, et sa said ühe väga hea kogemuse ja järgmine kord oled palju targem. Soovin sulle edu!

Artikli on koostanud Evelin Rätsep, MTÜ Ettevõtlusküla asutaja ja tegevjuht.

Skip to content