fbpx

Eesmärk ilma plaanita on lihtsalt soov

Planeerimine on igapäevaelu lahutamatu osa. Näiteks kui sa mõtled, mida nädalavahetusel ette võtta ja kui palju see maksta võib, on see planeerimine.

Võimaluste ja hindade uurimine, et aasta pärast puhkusereisile sõita, on samuti planeerimine. Need on mõned näited lühiajalistest ja keskmise pikkusega eesmärkide planeerimisest. Pikaajaliste plaanide tegemine ulatub rohkem kui aasta kaugusele ning kuigi me ei saa tulevikku ennustada, siis tasuks ikkagi proovida läbi mõelda oma elu ka 5, 20 või isegi 40 aasta pärast.

LÜHIAJALISED, KESKMISED NING PIKA PERIOODI EESMÄRGID:

Sina ise saad määratleda oma eesmärgid lühiajalisteks, keskmisteks ja pika perioodi eesmärkideks – see tähendab, et need kategooriad ei ole liigitatud kindlate aegadega. Lühiajaline eesmärk võib olla 3 kuud või 1 aasta, keskmised eesmärgid 6 kuu või 2 aasta pikkused. Pika perioodi eesmärk võib olla 5 või 20 aasta pikkune. Toome mõned näited eesmärkidest:

  • Lühiajaline eesmärk – oletame, et soovid osta uut telefoni, mille hind 550 eurot. Kui sul on võimalus panna näiteks järgmised 6 kuud igal kuul kõrvale ca 91 eurot, siis on sul võimalik telefon välja osta juba poole aasta pärast (550/6 = 91).
  • Keskmise perioodi eesmärk – oletame, et tahad sõita aasta pärast reisile ning selleks vajad 1000 eurot. Kui sul sääste ei ole, peaksid igal kuu kõrvale panema ca 83 eurot (1000/12 = 83).
  • Pika perioodi eesmärk – oletame, et soovid 5 aasta pärast soetada oma esimese kodu ning selleks on vaja koguda korteri hinnast 20% sissemaksuks. Näiteks maksab väiksem korter Tallinnas u 65 000 eurot, millest 20% on 13 000 eurot. Jagades 13 000 5 aasta peale tähendab, et igakuiselt tuleks säästa ca 215 eurot.

Artikkel on koostatud Minuraha.ee ja Swedbank Rahaasjade Teabekeskuse allikatel.

Skip to content