fbpx

Kogemuslugu Britt-Laureniga: õppetunnid Euroopas rongidega seiklemisest

Kaks korda aastas toimub DiscoverEU konkurss, kus jagatakse välja 18-aastastele Euroopa Liidu noortele tasuta rongipasse. Võit sisaldab võimalust kuni kuu aega rongidega Euroopa riikides reisida ning seda saab teha kas üksi või kuni viie liikmelises grupis.

Suures pildis jagunevad piletiomanikud spektrumile, kus ühes otsas on need, kes planeerivad oma teekonda ning tegevusi pikalt ja täpselt ette, ja teises otsas noored, kes otsustavad kõike spontaanselt. Mõlemal variandil on omad võlud ja valud, kuid minu kogemus jäi tugevalt teise äärmusesse. Esimese reisipäeva hommikul oli mul vaid üheotsapilet Itaaliasse, kaks ööd broneeritud lähimas hostelis ning suur soov vallutada Euroopa. Teadmatus, kui kauaks ma ära lähen või kuhu ma üldse täpsemalt tahan minna, tekitasid veidi ärevust, kuid sisimas uskusin, et küll kõik lõpuks laabub. Nagu arvata võib, tekib niimoodi reisides palju ootamatusi ning takistusi, seega otsustasin jagada oma reisikogemust läbi tekkinud õppetundide ja probleemide, millega pidin vastamisi seisma.

  1. Esimene õppetund: Enne reisi alati kontrollida, et kõik dokumendid oleksid korras! Esimesel päeval, kui olin juba Tallinna lennujaamas vastu astumas oma elu suurimale seiklusele, ulatati mu ID kaart check-ini lauas tagasi, sest see oli vaid paar nädalat varem aegunud ning muidugi olin unustanud seda kontrollida. Alati mõtlen kui vähetõenäoline, et selline olukord minuga juhtub, kuid tuleb välja, et ka mina peaksin oma dokumente alati kontrollima. Õnneks elan lennujaamale üsna lähedal ning jõudsin siiski passi kasutades pardale. Hüpates ajas veidi edasi, tekkis sarnane olukord samuti Lõuna-Portugalis, kui mu pangakaardi aegumiskuupäev ootamatult lähenes. Olles kodust ja pangast tuhandete kilomeetrite kaugusel, tundus korraks olukord olevat lootusetu, kuni õnneks olukord lahenes positiivselt ning ma sain tuttava tuttava abil uue pangakaardi Tallinnast Lissaboni.
  2. Teine õppetund: Usalda protsessi ja teiste rännumeeste soovitusi. Minu jaoks reisimise suurim võlu on inimesed, kellega saab vahetada reisilugusid, luua ühiseid mälestusi või lihtsalt elu üle juurelda. Kord sain Itaalias soovituse külastada mägedes üht oliivifarmi, mis oli muust asustusest kilomeetrite kaugusel. Soovitaja andis mulle vaid omaniku numbri ning paar päeva hiljem olin olukorras, kus kõik lähedal asuvad hostelid ja hotellid olid hõivatud ning otsustasin teha kõne numbrile. Oliivifarm oli mägises piirkonnas ning mul võttis pea kaks tundi aega, et lähimast ühistranspordi peatusest sinna matkata. Kohale jõudes sain aru, et tegemist oli pärliga keset Itaaliat. Veetsin seal unustamatu nädala, ööbides campervan’is, süües parimat Itaalia toitu(mis kusjuures on palju enamat kui lihtsalt pitsa ja pasta) ning nähes tõeliselt autentset kohalikku elu.
  3. Kolmas õppetund: Julge küsida abi. Tekkis mitmeid olukordi, kus planeerisin õhtuks jõuda ühte kohta, kuid lõpuks veetsin öö täiesti teises riigis. Ühel hommikul otsustasin Amsterdamist liikuda Barcelonasse, kuid plaan nurjus juba esimesest rongist maha jäämisega ning otsustasin paari minutiga võtta suuna hoopis Budapesti poole. Minu viimane rong oli teel Saksamaalt Ungarisse, kui õhtul keset Austriat sõit tühistati. Üldjuhul olen seda tüüpi inimene, et oleksin lihtsalt leppinud olukorraga ja seal samas endale öömaja otsinud, kuid olin varasemalt rongis tutvunud neiuga, kes arvas, et peaksin siiski abi küsima rongifirmalt. Olin üsna skeptiline, sest rongipassiga on sul õigus istuda pea igasse rongi, kuid otseselt piletit, millele kompensatsiooni küsida, mul ei olnud. Õhtu lõppes sellega, et mind saadeti veel samal õhtul viimasele rongile Viini ning anti pilet hommikusele rongile Budapesti. Kahjutasuna sain ööbida uhkes hotellis, 17. korrusel ning mu toal oli panoraamvaade Austria pealinnale. Küsija suu pihta ei lööda ja ega kunagi ei tea

Kokku reisisin võidetud rongipassiga kaheksas erinevas riigis, kasutades selleks 34 rongi ja läbisin umbkaudu 8360 kilomeetrit. Reisivõimalused DiscoverEU-ga on äärmiselt paindlikud ehk sobiva marsruudi leiab nii seiklusjanuline seljakotirändur kui ka täpset ajakava armastav kohvriga turist. Julgustan kõiki kandideerima, sest kuigi see võib kõlada kliśeena, siis saadud kogemus avardab tohutult silmaringi ning muudab mõtteviisi ja perspektiivi. Uuri lisa: https://europa.eu/youth/discovereu_et

Artikkel on valminud 2021. aastal.

Skip to content