fbpx

Kogemuslugu Aveli ja Alidega: sotsiaalmeedia mõjust vaimsele tervisele

Noorteinfoportaalis Teeviit keskendume novembris digielu ja vaimse tervise teemadele. Seetõttu oleme teinud loo kahe aktiivse noorega- Aveli Heletulega ning Alide Kristine Albaga.

Kui palju sina kasutad sotsiaalmeediat?

Aveli: Sotsiaalmeediat kasutan ma arvatavasti vähem kui paljud teised minuealised. Tegelik erinevus tuleb aga sisse hoopis selles, kuidas ma seda kasutan. Kuna internetti kasutan ma pigem just oma huvide ja teadmiste laiendamiseks ning arendamiseks, siis on sellel minu elus kindlasti lausa hindamatu väärtus. Samas tuleb sotsiaalmeediaga kaasa ka palju riske ja mitte alati ei mõjuta see mind just positiivselt. Kuna sotsiaalmeedias ja internetis on absoluutselt KÕIKE ja sealt võib leida igasugust sisu, siis mõjutab see ka kõiki meie elu osi.

Alide Kristine: Mina kasutan sotsiaalmeediat suhteliselt palju – ma teen Tiktokke ja postitan ka Instagrami pilte ning vahepeal vaatan mida inimesed Facebookis teevad.

Millist mõju sa sellel endale tunned? Kas vaimne tervis ning sotsiaalmeedia kasutamine on omavahel seotud?

Aveli: Eriti palju rõhutakse just sellele, kuidas see mõjutab meie vaimset tervist – sest seda see vaieldamatult ka teeb. Kõige enam mõjutab sotsiaalmeedia just noorte inimeste vaimset tervist. Sellel on palju põhjuseid, näiteks see, et noored kasutavad sotsiaalmeediat palju rohkem kui täiskasvanud, aga ka see, et eriti just teismelised on lihtsalt juba palju lihtsamini selle poolt mõjutatavad. Mis kindlasti teeb asja tihti hullemaks on see, et paljud inimesed veedavad sotsiaalmeedias ülekaalukalt liiga palju aega ja see hakkab mõjutama nende vaimset tervist ja suhteid teiste inimestega. Seetõttu on oluline, et leitaks see tasakaal sotsiaalmeedia ja päriselu vahel.

Alide Kristine: Sotsiaalmeedia on mind väga vähe vaimse tervise poolt mõjutanud. Üks kord ma kirjutasin ühe loo oma kogemuse kohta ja see loodi videoks, sellest videost väike klipp läks Tiktokki ja see jõudis kümnete tuhandete noorteni. Enamus kommentaarid selle video all olid negatiivsed ja isegi kui ma tegin selle anonüümselt, oli ikkagi pettumus näha, kuidas tänapäeva noored kiusamisse suhtuvad. See tegi mu tunde paariks päevaks mitte nii toredaks, aga tulin sellest kurbusest välja ja elu läks rõõmsalt edasi. Vaimne tervis ja sotsiaalmeedia on omavahel mõnes mõttes seotud. Võtame näiteks Tiktoki. Tiktokis on nii palju noori ja lühivideosi, noored eriti ei mõtle ennem kui nad kommenteerivad mingi negatiivse kommentaari ja nad ei pea sellele pikalt isegi mõtlema, kuna kerivad kohe uue video ja lisavad sellele uue kommentaari. Minu arvates oli vanasti inimeste vaimne tervis parem, kuna ei olnud sotsiaalmeediat, kiusamine toimus näost näkku ja inimesed said koju minna ja kiusamisest puhata. Keegi ei saanud sulle ühe sekundiga saata mingit negatiivset sõnumit või sulle midagi halba öelda. Inimesed mõtlesid rohkem ennem kui midagi ütlesid.

Kuidas leida tasakaal sotsiaalmeedia ja päris elu vahel?

Aveli: Eks igal inimesel on see erinev aga tegelikult peaksime me kõik siiski meeles pidama, et väärtustada tuleks pigem siiski seda elu mida sa reaalselt elad – mitte seda mis toimub seal ekraanil.

Alide Kristine: Leidsin ka tasakaalu sotsiaalmeedia ja päris elu vahel. Nimelt ma käisin raamatukogus ja kuigi mulle väga raamatuid ei meeldi laenutada, leidsin paar põnevat raamatut ja lugesin need läbi, peale seda oli hea tunne, kuna teadsin, et olen midagi teinud, mida ma tavaliselt ei tee. Mulle väga ei meeldi õues ka käija ja midagi ei motiveerinud mind vahepeal õue minema. Ma suhtlesin oma sõbrannaga ja me läksime koos välja pildistama, me jalutasime metsas umbes kaks tundi ja pilte me isegi nii palju ei teinud. Me nautisime koos loodust ja rääkisime juttu. Sõpradega õues käimine ja mingi tegevuse leidmine motiveerib mind kõige rohkem, sest kui sina ei viitsi on sul ikkagi sõber kes sind motiveerib ja ootab.

Millised ohud on sotsiaalmeedias? Aga võimalused?

Aveli: Sotsiaalmeedia on tegelikult ka üks päris ohtlik koht. Me kõik ilmselt teame sellistest muredest nagu viirused, küberkiusamine, trollimine ja meie andmete vale kasutamine (Küpsised!). Samas on sotsiaalmeedias ka palju peidetud ohte mille olemasolu me tihti isegi ei märka. Algoritmid mis kujundavad sinu voogu, valivad sinna vaid väga palju filtreid läbinud sisu, mis pikas perspektiivis mõjutab sind väga palju – ja mitte kõik viisid, kuidas see sind mõjutab pole alati head.

Samas võib see sama ohu faktor muutuda üheks väga heaks ja kasulikuks tööriistaks, kui sa vaid mõistad, kuidas see töötab. Nimelt võimaldab algoritm sul palju kiiremini ja efektiivsemalt leida vajalikku infot ning tänu sellele pääsed sa ka suuremale hulgale sarnasele infole ligi. Internet avab meile terve suure maailma ja kui sa vaid oskad õppida (ja keeli), siis oled sa võimeline interneti abil imesid korda saatma.

Alide Kristine: Tänapäeval näevad noored mingit Tiktoki või Instagrami postitust, mis neile ei meeldi ja enne mõtlemata, jätavad sinna alla väga palju kommentaare mis on kirjutatud hetkeemotsiooniga ja see emotsioon kaob paari sekundi pärast, kui nad uut videot vaatama hakkavad. See ei ole ainus oht sotsiaalmeedias. Sotsiaalmeediast on väga kerge näha kus sa elad, kui sa postitad pilte oma rõdult, hoovist, majast või isegi kui su sõber postitab mingi pildi, kus on su tänava nimi või maja taustaks.

Inimesed on paraku vahepeal väga pahatahtlikud ja tahavad sult midagi varastada või sulle/su pereliikmele haiget teha. Sellepärast tuleb olla väga ettevaatlik sellega mida sa postitad. Sotsiaalmeedia ei ole ka kogu aeg halb, see loob inimestele võimalusi kus kiirelt saab tähtsat või mitte nii tähtsat infot jagada. Läbi sotsiaalmeedia saab oma tooteid promoda või vajalikke asju leida. Sealt saab inspiratsiooni ja motivatsiooni, palju uusi ideid ja võrratuid unistusi.

Osaled ka targalt internetis projektis. Mis see on sulle õpetanud?

AvelI: Olen oma osalusest Targalt Internetis projektis õppinud enim just seda, et need ohud, mis internetis valitsevad, on palju reaalsemad ja palju lähemal meile, kui me uskuda tahame.

Alide Kristine: Osalen ka targalt Internetis projektis ja käisin selle suvekoolis. Leidsin sealt palju uusi tutvuseid ja teadmisi. Me tegime seal huvitavaid tegevusi ja grupitöid. Täitsime ka testi targalt internetis olemise kohta ja aitasime ühe lühivideo loomisele kaasa. Seal oli väga tore ja ma soovitaksin kõigil kellel võimalus targalt Internetis laagrites käija.

Küsis Maris Praats ning ja toimetas Teeviida sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Mariliis Lulla 

Artikkel on avaldatud 2022. aastal

Skip to content