fbpx

Aasta noore tegu – Emil Aništšenko ja Võru HUUB

Haridus- ja Teadusministeerium tunnustas 31.01.2024 “Noorte Heaks Tänu” galal noortevaldkonna parimaid 11 kategoorias. Aasta noore tegu 2023 tunnustuse pälvis Emil Aništšenko ja Võru HUUB, mis on innovaatiline ettevõtlust ja ettevõtlikkust toetav innovatsioonikeskus Võrumaa 16+ vanuses noortele.

Võru HUUB võimaldab noortel ellu viia oma ideid ning ettevõtmisi, pakkudes igakülgset toetust ning mentorlust. Noored saavad end teostada HUUB-i arendamises ning korraldada seal sündmusi, samuti osaleda Emili korraldatud ettevõtluse ning ettevõtlikkusega seotud koolitustel.

Pälvisid nii olulise tunnustuse! Palju õnne! Mida tunnustus Sinu jaoks tähendab ja märgib?

Isiklikult minu jaoks tähendab tunnustus ja märkamine seda, et oleme koos kohalike noortega enda mõtete ja tegevustega õigel teel ehk et see ei puuduta ainult meid, vaid pakub huvi ka teistele noortevaldkonna tegijatele. Antud tunnustus annab hoogu juurde liikuda edasi hullumeelsete ideedega ning aidata ka teistel noortel enda ideid ellu viia ja enda unistuste poole liikuda.

Jaga endast vähemalt 3 Sinu jaoks kõige olulisemat ja erilisemat fakti, mida selle intervjuu lugeja Sinu kohta teada võiks.

Olen alates 8. klassist panustanud palju vabatahtlikku aega ja tööd kogukonda. Mulle meeldib reisida ja avastada uusi kohti. Naudin toimetamist ettevõtlike inimestega, kellel on hullumeelsed ideed, mis tunduvad esmapilgul ebarealistlikud, kuid asudes neid ellu viima, jõuame alati teostuseni.

Kuidas sa sattusid üldse Võru HUUB tegevuse algatamise etteotsa?

Olin juba 2020. aastal mõtlemas, et Võru ettevõtlikel noortel vanuses 16+ ei ole kohta, kus koos toimetada ja enda ideid omavahel põrgatada, mistõttu ei ole ka neil väljundit enda oskusi ja teadmisi täiendada või olemasolevaid rakendada. Oli küll noortekeskus, kuid sellises vanuses noored sinna tihtipeale ei sattunud. Kui mul eelnimetatud mõte peas oli, olin ise Eesti Kaitseväes aega teenimas ning midagi erilist ma sealt korda saata ei saanud. Küll aga nägin, et minu Facebooki sõprade seast Eerik Hannus oli parasjagu eest vedamas Pärnu HUUBi, mis enda eesmärkide poolest oli sarnane minu mõttega. Kui Kaitseväest reservi läksin, kutsuti mind toimetama Võru noortekeskusesse noorsootöötajana. 

Mõni hetke toimetades  jagasin enda mõtteid kolleegi Kerttu Mölderiga ja sain positiivse tagasiside ning indu juurde, et võtta Eerikuga ühendust ja küsida, kuidas nemad sarnase koha Pärnusse lõid ning millest tuleks alustada. Ühise arutelu käigus leidsime, et on mõistlik hakata looma omavahelist võrgustiku, et tulevikus Eesti ettevõtlikud noored omavahel kommunikeeruksid paremini, mille tulemusel sünniksid uued ettevõtmised ja seetõttu otsustasime, et ka Võrru peaks tekkima noorte innovatsioonikeskus nimega Võru HUUB. Nii saigi Võru HUUBi loomine alguse, mille eesotsas olin kogu ettevalmistuste aja.

Võru HUUBi kogukond korraldamas riigikogu valimisdebatti

Mis või kes on olnud sulle olulisemad või suurimad eeskujud noorsootöös ja noortevaldkonnas? Miks?

Nimeliselt ei oskagi ma kedagi nimetada, sest kõik noorsootöötajad või noortevaldkonnas toimetajad, kellega olen enda teel kokku puutunud on mulle midagi õpetanud ja minu teekonnale kaasa andnud. Minu jaoks on noortevaldkonnas väga palju tublisid inimesi, kes annavad endast kõik, et noorte heaolu ja usaldus meie riigi vastu säiliks.

Suuremateks inspireerijateks on olnud aga just need noortevaldkonna tegijad, kes mõtlevad alati suurelt ja viivad igasugu hullumeelseid ideid ellu. Just seepärast olen ise ka muutunud ajapikku selliseks, kellele meeldib suurelt mõelda, sest just need inimesed on näidanud, et siin maakeral pole midagi võimatut, vaid peab olema lihtsalt tugev tahe teha seda, mis sulle päriselt korda läheb.

Mis on Sinu igapäevane missioon Võru HUUBis?

Minu igapäevane missioon Võru HUUBis on toetada võimalikult palju noori nende ettevõtmiste ja ettevõtete realiseerimisel. Samuti on minu missiooniks kasvatada koos toimiv kogukond, kuhu kuuluvad ettevõtlikud ja ettevõtlusest huvitunud noored ja ettevõtjad. 

Ööpäevas on (ainult) 24 tundi, ja sa oled väga aktiivne ja jõuad palju. Mis on Sinu nipp eredaks “põlemiseks”, kuid sealjuures mitte läbipõlemiseks?

Ega mingit erilist nippi ausalt öeldes ei olegi. Ma lihtsalt teen just seda, mis mulle päriselt korda läheb ja rõõmu pakub. Ma usun, et kui teed oma asja innuga, siis tuleb tulemus ka just selline nagu sa seda näha tahad. Just selline mõtteviis hoiab mind ikkagi rajal tegutsemas ja ei lase pead norgu lasta, kui vahepeal tuleb teekonnal ka mingi takistus.

Eks vahel on ka pingelisemaid hetki, kui korraga on palju asju, aga siis tulevad appi perekond ja head sõbrad, kes raskematel aegadel toetavad ja motiveerivad edasi tegutsema. Kindlasti tuleb vahel lasta ka endal puhata, mida olen viimasel ajal ka enda juures väga tugevalt jälginud, et saaks juba uue energiaga edasi toimetada.

Võru HUUBi kogukonna jõulutervitus

Parimast parimaga tegi intervjuu noorteinfoportaal Teeviit.

Skip to content