fbpx

9 nippi edukaks õppimiseks

Tihtipeale võib koolitöö olla koormav. Olenemata sellest, kas sa oled tudeng või hoopis algklassiõpilane, võib vahest kõigil tekkida tunne, et ollakse teistest madalam tasemel ning abitud. Tegelikult pole õppimisvõime kuidagi muutmatu ning seda on võimalik vastavalt enda loomusele arendada. 

Artiklist saad lugeda mõningaid kasulikke nippe, et õppimist paremini planeerida ja koolitükid varakult valmis saada. Kuigi need nipid võivad sulle tunduda väga tavalised ja sellised, millest oled varem juba kuulnud, siis võibolla selgub, et nendest on sulle tegelikult väga palju kasu. Eriti siis, kui sul on probleeme õppimisse süvenemisega ja tundub, et koolitükid ei taha mitte kuidagi edeneda. Võta kasutusele ja proovi, kas töötavad!

Ära hoia enda läheduses segavaid ja üleliigseid nutiseadmeid:

Väldi segajaid – lülita õppimise ajaks telefoni märguanded või hoopis üleüldse telefon välja. Tasub arvutis sulgeda ka kõik kõrvalised aknad. Samuti võib proovida õppida ilma segava taustamuusikata. Võimalusel vali õppimiseks vaikne koht. Tõrju eemale segavad mõtted.

Planeeri enda õppimist:

Planeeri kindel aeg, mille jooksul enda koolitükid valmis teha ning määra järjestusse ülesanded, mis pead päeva jooksul täitma – näiteks raskemad koolitükid enne ning lihtsamad hiljem.

Sea endale eesmärgid:

Sea konkreetsed eesmärgid ja planeeri nende saavutamine. Eesmärgid peaksid olema määratud aja jooksul täidetavad, katsetada võib näiteks SMART mudelit.

Vali õige mõtteviis:

Ära keskendu tulemustele, vaid hoopis saadud teadmistele. Kui sa teemast hästi aru ei saa või oled selle hoopis unustanud, siis ei ole kasu sellest, kui sa saad naabri pealt maha spikerdades hea hinde. Õppima peab iseenda jaoks, vale eesmärk ja kehv suhtumine alandavad su motivatsiooni. 

Samuti ei tasu end võrrelda teistega, vaid iseendaga. Ära keskendu sellele, et kellelgi on paremad tulemused kui sul. Mõtle sellele, kas sinul läks paremini, kui eelmine kord.

Näide: Keegi sinu klassist sai kontrolltöö eest viie, kuid sina said nelja. Eelmine kord said sa aga hoopis kolme. Isegi kui sa veel kõrgeima hindeni ei jõudnud, siis sa siiski arenesid. Kiida ennast selle eest!

Analüüsi oma vigu:

Eksimused aitavad aru saada, mis on jäänud segaseks ja mis on juba selge. 

Kindlasti tasub neid analüüsida ja aru saada, kas need on hooletusvead, sisulised vead või hoopis midagi muud.

Ära pelga konstruktiivset tagasisidet:

Küsi ja võta vastu tagasisidet! Teiste, eriti suurema elukogemusega inimeste soovitused ja mõtted aitavad sul saada uusi ideid ja oma tööd arendada.

Püüa olla aktiivne ning õpihimuline:

Tähtis on ka see, mis meetodiga sa kooliväliselt õpid ning selle nimel peab veidi pingutama.  Tunnisiseselt ole huvitatud ja mõtle kaasa. Nii saad sa käesolevast teemast hästi aru ja jätad ka teistele aktiivse mulje. Tutvu uue materjaliga kodus ning pane kirja kõige olulisem. 

Otsi õppetüki kohta lisainfot guugeldades. Ehk leiad uusi teadmisi, mis aitavad sul õpitavat materjali põnevamaks muuta. Lõpuks tee õpitust kokkuvõte.

Küsi julgelt teistelt abi:

Kui mõni teema on jäänud sinu jaoks arusaamatuks või sa soovid selle üle arutada, siis tee seda julgelt. Nii saad rohkem teadmisi ja laiema arusaama teemast. Sa võid seda teha õpetaja, sõbra, lapsevanema, suurema õe, vennaga või hoopis kellegi teisega.

Puhka piisavalt:

Nii uni, kui ka niisama molutamine on olulised õppimiseks vajalike energiavarude taastamisel. Väsinud peaga pole mõtet vaeva näha.

 

Artikkel on kokku pandud noorteinfoportaali Teeviit poolt.

Skip to content