fbpx

Ümbrikupalgast ei saa keegi kasu

Tööturul esimesi samme astudes võivad sind kummitama jääda tööandjate suust kõlavad väited vähese kogemuse ning nappide teadmiste kohta. Pea meeles, et see ei tähenda mitte mingil juhul, et tööandja võib sinu palga pealt riigile maksud maksmata jätta ning sina leppida tühipalja ümbrikupalgaga.

Saad veel enne tööle asumist nii mõndagi ära teha, et tagada omale parem töökogemus ning kindlustunne. Enne, kui sa uues töökohas tegudele asud:

  • Veendu, et sul on tööandjaga sõlmitud kirjalik leping, kus on kindlasti paika pandud sinu tööülesanded ning täielik töötasu suurus.
  • Kontrolli ise üle, kas tööandja on sind ametlikult tööle registreerinud ning maksab sinu palga pealt riigile makse. Seda saad vaid paari klikiga e-maksuametist järele vaadata.
  • Nii saad olla kindel, et tööandjaga on ühised reeglid paigas ja probleemide tekkimisel on ka sinul kindlam seljatagune.

Ümbrikupalga kahjulikkus

Ümbrikupalgast pole kasu ei sulle ega ka su tööandjale. Ümbrikupalga vastu võtmine on kahjulik kogu meie riigile, sest siis jääme ilma ühistest teenustest nagu koolid, haiglad, tuletõrje ja palju-palju muud, mida meie ühise maksuraha eest kasutada saame. 

Kui võtad vastu ümbrikupalka, siis jääd ilma õiglases ulatuses (või kaotad) haigus-, koondamis- ja töötuhüvitisest. Maksmata maksude tõttu väheneb sinu pension ja vanemahüvitis ning sa ei saa pangalt laenu. Tea, et füüsilise isikuna tuleb deklareerida kord aastas kõik tulud ja kui Sinu tööandja jättis väljamaksed deklareerimata, siis tuleb Sul ise need deklareerida ja nende pealt ise tulumaks riigile tasuda. 

Oma riiki ongi väga kallis ülal pidada ning seepärast on meie kõigi panus väga oluline. Viimased andmed küll näitavad, et ümbrikupalka on makstud vaid 8%-le töötajatest, kuid rahasse arvestatuna tähendab see seda, et ümbrikupalkade maksmise tõttu jääb riigil saamata suurusjärgus sada miljonit eurot aastas. Mõtle, kui palju me selle eest oma riigis ära saaks teha. 

Artikli kirjutas Maksu- ja Tolliamet

Skip to content