fbpx

Turvaline suhtlus sotsiaalmeedias

Sotsiaalmeedia aitab sõprade ja maailmas toimuvaga ühenduses olla. Kahtlemata on online’is viibimisel positiivset mõju, kuid samal ajal on vahendatud suhtlusel aga mitmeid puudusi ja negatiivseid aspekte, mis kipuvad ununema või tähelepanu alt välja jääma. Järgnevalt vaatamegi, millistele aspektidele on oluline sotsiaalmeedias tähelepanu pöörata.

    • Erinevates sotsiaalmeedia keskkondades võivad noored kokku puutuda sisuga, mis nende eale ei vasta. Kui kohtad sisu, mis on sinu jaoks häiriv või ebameeldiv, pane see kinni ja anna sellest teada ka täiskasvanule.  
      • Sul on palju netisõpru? Väga lahe! Ära unusta sealjuures ka “päriselu” sõpru, neid, kellega näost-näkku kohtud ja suhtled. Pea meeles oma õigust privaatsusele, ära jaga oma isiklikku infot kõigiga. Erista iseenda jaoks oma tõelised sõbrad (neid on ilmselt mõni üksik) kaugematest tuttavatest. Internetis suhteid luues mõtle sellele, et sa ei pruugi tegelikult teada, kes teisel pool arvutiekraani istub. Sellepärast kohtu uue tuttavaga alati esimestel kordadel avalikus kohas ja vajadusel lase usaldusväärsel sõbral kaasa tulla või valvata.
        • Vahel võib juhtuda, et tunned ennast kellegi pealetükkiva käitumise või sõnumite tõttu ebamugavalt. See võib olla kallistus, mida sa ei soovinud, musitamine, silitamine, näpistamine, sinu jaoks liiga isiklikel teemadel rääkimine, kirjade saatmine, välimuse kommenteerimine, seksuaalse alatooniga ebameeldivate sõnumite, piltide,videote saatmine, seksuaalse alatooniga naljade tegemine või midagi muud sellelaadset.

        Pea meeles

        Igaühel on õigus oma privaatsusele ning otsustada selle üle, kes teda puudutab ja kuidas ning kellega ta suhtleb. Seda nii lähisuhtes (partneri või sugulasega) kui võõra inimese puhul, kes sulle sobimatult läheneb (ja siin pole ühtset näitajat, lähtu oma enesetundest!):

        • Ütle kohe “ei” .
        • Mine kohe ära ning vajadusel räägi sellest mõnele täiskasvanule, keda usaldad. Sellest pole midagi, kui räägid ka siis, kui midagi väga ei juhtunudki.

        Sama kehtib ka sotsiaalmeedias! Kui keegi saadab sulle sobimatuid sõnumeid, pilte või videoid, siis sinul on õigus öelda ei ja blokeerida see kasutaja! Ning kindlasti anna sellest teada.

        Tähtis! Internet salvestab kõik sinu toimingud – kõik pildid, kommentaarid ja vestlused jäävad internetti, isegi kui püüad neid kustutada. Seega tasub alati läbi mõelda, milliseid pilte jagad, mida oma sõpradega kirjutad ja milliseid kommentaare jätad sotsiaalmeedias. Pahatahtlikud inimesed võivad sinu jäetud pilte ja kommentaari kasutada sinu vastu.

        Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit tiim.

        Skip to content