fbpx

Triinu-Liisi kogemuslugu: elu parim otsus oli üldse Austraaliasse tulla

Täna oleme teinud loo Triinu-Liisiga, kes räägib enda kogemustest Austraaliasse minekust, õppimisest, raha teenimisest ning üldiselt välisriigis hakkama saamisest.

  1. Kuidas tulite mõttele minna Austraaliasse õppima?

Olen olnud Austraalias tänaseks juba 3,5 aastat. Esimesed kolm aastat olin Working Holiday Visa peal, töötasin selle aja jooksul eri farmides ja muudel ametikohtadel. Peale seda tuli teha otsus, mis saab edasi. Mõtlesime koos viisaagendiga välja, et lähen kooli ja hakkan püüdlema PR poole (alaline elamisluba). Kuna kokandusega on seda kõige lihtsam teha ning mulle meeldib kokata, siis ei võtnudki kaua aega, et otsusele jõuda.

  1. Kui keeruline oli mõte teoks teha? Millest tuleb alustada?

Ei olnud absoluutselt keeruline. Mina võtsin ühendust ühe viisa agentuuriga ning nemad tegid enamuse eeltööd ja info leidmise minu eest ära ning mina pidin ainult valima kuhu ja mida õppima minna nende pakutud variantidest.  Nemad suhtlesid kooliga ja tegid viisa ning muu seonduva ja mina ainult maksin viisa ja kursuse eest ning oligi valmis.

  1. Kui raske on ennast Austraalias ära majandada ning õppemaksu tasuda? Kas saate rahalist abi eestis elavatelt pereliikmetelt?

Mina ei saa rahalist abi mitte kelleltki ega ei ole saanud siia tulemisest alates. Olen pea et vahetpidamata selle 3,5 aaasta jooksul tööl käinud eri kohtades ja hakkama saanud. Viimane aasta enne kooli algust töötasin ma kaevanduses täiskohaga ja sealt sain ilusti kooliraha kõrvale kogutud, samal ajal elu nautides ja ei pidanud end samal ajal rahaliselt piirama. 

Hetkel töötan kooli kõrvalt poole kohaga restoranis ja koolivaheaegadel käin kaevanduses, et väikse ajaga suurem summa raha jälle pangakontole saada. Õnneks restoran, kus töötan, lubab mul seda teha. 

Elamine ise on umbes sama kallis kui Eestis. Toit ja muu vajalik ei ole just odav, aga kui arvestada et siin on suuremad palgad, siis tasakaal on parem kui Eestis.

  1. Kas teil on võrdlusmomenti õpingute kohta Austraalias ja Eestis? Mis on Austraalia ülikoolis/kolledžis teistmoodi?

Mina olen lõpetanud gümnaasiumi ja ka lisaks kutsekooli Eestis nii et oskan neid võrrelda praeguse Austraalia kolledžiga. Erinevus on suur, kui näiteks nii Eesti gümnaasiumis kui ka kutsekas on täiskohaga kooliõpe esmaspäevast reedeni ja 6-8h päevas, siis Austraalia kolledzis on täiskohaga õpe 20h nädalas ja minul isiklikult on ühel päeval 5h koolitunde läbi Zoomi ning kahel teisel päeval on 7.5h kohapeal käimist, see ongi kõik.
Niiet isiklikult ütleks et palju lihtsam ja kergem, kodutöid ei jäeta, kõik asjad tehakse koolis või siis koolitundide arvelt (paar korda on õpetaja lubanud koju jääda, et teha teatud koolitöid). Seni on super hea kogemus ja kõik on väga toredad, abivalmid ja vastutulelikud.

  1. See, kas õppeained on praktilisemad või akadeemilisemad, sõltub arvatavasti koolist, kuid milliseid õppetöö väliseid lisategevusi pakutakse?

Minul oli esimene veerand koolist klassitunnid ja puhas teooria. Teine kuni neljas veerand on ainult praktika, iga veerand toimub erinevas kohas ja erineva tasemega. Mulle see väga meeldib, seda enam, et kokkamine on nii praktiline tegevus. 

Samuti pakub kool pakub kõikidele õpilastele kooliväliseid tegevusi, spordivõistlused, kokkusaamised koolijuhiga. Korra kuus on eri rahvuste söökide üritused ja palju muud. 

  1. Mis on Austraalias erinev? Kas on palju kultuurilisi erinevusi ning igapäevaseid asju, millega on raske harjuda?

Austraalia on mõnes mõttes täiesti vastupidine Eestile. Ilm on enamuse ajast soe ja ilus (mis mulle väga meeldib, kuna kardan meeletult külma); Inimesed on hästi avatud ja sõbralikud, isegi võhivõõrad teretavad tänava peal vastu jalutades ja küsivad, kuidas läheb (enamasti see küll niisama viisakusest ja tegelikult nad täit ülevaadet ei soovi, aga on ka palju erandeid), poodides tullakse alati juurde ja isegi niisama jutustama (klienditeenindajad) ning üleüldse on siin suhtumine palju vastutulelikum ja soojem kui Eestis. Mulle see tohutult meeldib, inimesed on pea et koguaeg väga rõõmsad ja see kandub ka endale üle. 

Kui aga võtta muud igapäevased toimetused, näiteks arstivastuvõtul käimine, töökohaga seonduvad toimingu, emailide saatmine/saamine jms siis siin on kõik väga aeglane ja peab tihti ise käima inimestele peale, et miskit tehtud või vastuseid saada. Seda igatsen Eestist, et kõik käib kiirelt ja e-posti teel.

Vahemaad. Siin on täiesti okei sõita 30 minutit kuni 1 tund kas poodi, sõprade juurde, arsti juurde või kuhu iganes. Linn on suur ja vahemaad võivad kippuda pikaks, eriti siis kui on ummikud. Vabalt võib istuda 10-15 minutit ühe koha peal keset kiirteed, kuna autosid on nii palju.

  1. Austraalia on tuntud sihkoht rahvusvaliste üliõpilaste jaoks. Kui paljudest eri rahvustest noori õpib teie kursusel?

Minu kursusel on 40 õpilast ja sellest on üksainus austraallane, umbes 1/3 on Lõuna-Ameeriklased, 1/3 Indiast ja viimane kolmandik Nepaalist ning Aasiast. Mina olen ainus Eestlane.

  1. Kas väga erineva kultuuritaustaga inimestega on lihtne jutule saada või hoitakse rohkem kokku sarnasest piirkonnast pärit õpilastega?

Meie kursusel on enamus väga avatud ja lihtne suhelda, ise tunnevad huvi ja oskavad vestlusi üleval hoida. Väike osa on sellised inimesed, kes hoiavad omaette ja on enamasti vaiksed, aga kui ise jutustama minna siis on ikkagi toredad ja jutustavad vastu. Meil on väga ühtehoidev kursus.

  1. Kui pikad on õppeperioodid ja kui tihti on vaheaegu?

Minul on 4 veerandit aastas ja iga veerand kestab 10 nädalat, peale seda on vaheaeg. Esimene vaheaeg oli meil juhuse tahtel lausa 9 nädalat, kuna olid jõulud ja peale paarinädalast vaheaega ei olnud praktika asutus veel avatud. Nüüd, aprilli lõpus hakkab teine vaheaeg ja seekord on ainult 2 nädalat.

  1. Kas kooli ja töö kõrvalt jääb aega ka mõnusaks vabaaja veetmiseks? Kus olete käinud ja mida avastanud?

Mina käin kooli kõrvalt ainult poole kohaga tööl ehk siis 20h kooli ja 20h tööd mis tähendab et vaba aega on kenasti. Tegin endale selgeks et peale kooli pean nagunii 2 aastat täiskohaga kokana töötama niiet praegu võtan rahulikumalt. 

Isiklikult saan öelda et olen väga seikleja inimene ja olen igasugu matkamisi ja käimisi planeerinud nii ise kui ka sõpradega ja olen palju huvitavat ja uut teinud nii enne kooli algust kui ka praegu kooli kõrvalt. Olen käinud läbi enamuse Lääne-Austraaliast, käinud eri üritustel linnas ja linnast väljas.

  1. Mis meeldib Sulle Austraalia elu juures või Austraalias kõige rohkem?

Minu lemmik asjad Austraalia juures on üsna pikk suvi, meeletult soojad ja avatud inimesed, hea rahateenimise võimalus ning palju tegevust ning kohti kus käia.

  1. Mida ütleksid/soovitaksid noortele rahvuskaaslastele, kes on mõelnud Austraalias õppimise peale, kuid pole veel oma plaane ellu viima hakanud?

Soovitan sajaga! Elu parim otsus oli üldse siia Austraaliasse tulla ja kool on ka väga tore kogemus. Siiralt võin öelda et siin inimesed on ka nii abivalmid et hätta ei jää ning toetus on igalt poolt olemas.

Skip to content