fbpx

Kogemuslugu Triinega projekti kirjutamisest

Noorteinfoportaali Teeviit üheks teemaks on noorte hääl kogukonnas. Sellega seoses oleme teinud loo aktiivse noore, Triine Kosega.

Hei! Mina olen Triine, 17 aastane küllalt aktiivne noor Pärnust. Tegutsen aktiivselt Pärnu linna Noortekogus, mida praegu juhin, ja huvitun üldiselt ka poliitikast. Kohaliku omavalitsuse (KOV) valimiste eelne aeg on seega mulle eriti põnev – debatid, lubadused, poliitikud meedias, konkurentide trumpamine ja huvitavad valimisreklaamid. 

Plaanisime enne KOV volikogude valimisi noortekoguga debati korraldada ja sotsiaalmeedias noori valima kutsuda. Samuti räägin ise ikka ja jälle sõpradele, et nad valima läheks ja end kursis hoiaks. Siiski tundus, et tahaksin veel miskit teha, et noored päriselt valimiskasti oma sedelikese kukutaksid. Nii tekkis idee noorte kandidaatide debati ja KOV volikogu simulatsiooni korraldamiseks. Et noored näeks, et poliitikud on päris inimesed meie seast ning et kohaliku tasandi otsuste langetamise protsess oleks neile arusaadav. Kui noor mõistab, mis KOV poliitikas toimub, läheb ta suurema tõenäosusega valima.

Kuidas jõudsin selle tarbeks projekti kirjutamiseni? Olen mitmeid kordi saanud osa Erasmus+ mega ägedatest võimalustest, osaledes projektides üle Euroopa. Soovitan rahvusvahelisi võimalusi absoluutselt igaühele! Siinkohal tasub pilk peale visata euroopanoored.eu veebilehele, kust leiab lisainfot nii Erasmus+ kui Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri hallatavate projektide kohta. Kui minu kogemused on enamasti olnud Erasmus+ noortevahetused, siis tegelikult on Erasmus+il teisigi võimalusi – näiteks noorte osalusprojektid. Debatt ja simulatsioon, mis mul varem mõttesse tulid tulnud, sobisidki ideaalselt sellesse projektitüüpi. 

Suhtlesin ka ühe agentuuri töötajaga – nad on väga toetavad ja valmis suunama. Kui plaanid projekti kirjutada, aga ei tea, mis projektitüübi alla su idee käib või soovid nõustamist, siis uuri euroopanoored.eu lehelt, kellelt abi küsida ja tee seda julgelt! 

Plaan peaaegu paigas, otsisin veel huvitunuid noori, sest vajasime vähemalt 4-liikmelist gruppi. Meil sai kokku ülivahva meeskond – Mina, Laura, Andra, Kristina ja Eliise –  kellega projekti kirjutamist alustada. Kirjutamise protsess võttis aega, läbimõtlemist ja oli ilmselt raskem, kuna olles üle Eesti laiali, ei saanud me näost näkku kokku saada. Meie kasuks mängis aga see, et taotlustähtaega pikendati tehnilistel põhjustel – nii saime oma taotluse ikkagi valmis ja esitatud! 🙂

Kahe kuu pärast tuli rahastusotsus. Positiivne! See tähendas veidi lepingutega tegelemist ja rõõmutunnet. Jess! Pidime ka mõned muudatused projektis tegema, mida tagasisides maniti. Algul plaanisime selle projekti raames teha ka uuringu, kuid saime teada, et säärane tegevus osalusprojektide rahastuse alla ei käi. Siiski, positiivne rahastusotsus käes, nüüd tegudele! Ja kogu taotlemise, mõtlemise, kirjutamise protsess polnudki midagi hirmust.

Septembri alguses osalesime viieliikmelisest grupist kolmekesi projektide kvaliteediseminaril, mis oli kusjuures esimene kord, kus me vähemalt osaga grupist projekti teemal päriselus kokku saime. Päris elus suhtlemine oli palju efektiivsem! Otsustasime ka, et korraldame simulatsiooni peale KOV valimisi (mis lõppevad 17. oktoobril), isegi kui selle algne idee oli noori motiveerida valima minema. Saime aru, et korraliku simulatsiooni korraldamiseks vajame rohkem aega. Lisaks, poliitika ei lõppe peale valimisi. Saamegi noortele tutvustada viise, kuidas peale valima minemise veel oma meelt avaldada saab.

Simulatsiooni eesmärgi muutmine oli ka hea õpikoht, mõistes, et tegelikult on olulisem mitte algne plaan vaid tegevuse mõju ja kvaliteet. See kehtib ka mujal. Õpihetkedest rääkides – minule oli kogu debati korraldamise juures huvitav paremini mõista, kuidas poliitikutele ja erakondadele on tõesti oluline pildis olla ja enne valimisi üritustel osaleda. Just selle läbi, et korraldamisel ei pea muretsema, kas erakonnad vastavad meilidele ja tahavad kohale tulla. Nad kindlasti tahavad.

Ja tegelikult siia me oma projektiga jõudnud olemegi – esimene tegevus on planeerimisel ehk pärnakad ja muud huvilised, 6. oktoobril kell 15.00 kuulake Pärnu linna noorte kandidaatide debatti Pärnu linna Noortekogu Facebooki lehel või tulge Pärnu Keskraamatukokku kohale!  

Kui projekti kirjutamine-läbiviimine kõlab Sulle huvitavalt, siis ära pelga, see kogemus tuleb kasuks igal juhul. Ja palju! Mulle võib vabalt kirjutada, kui Sul on veel küsimusi!

Artikkel on valminud 2021. aastal.

Skip to content