fbpx

Ajuteadlane Jaan Aru: tähtis on leida oma huvid

Ajuteadlane Jaan Aru arutleb loovuse üle ja annab nõuandeid selle arendamiseks.

Mis teeb inimese targaks?

Tarkust on erinevat. Kõik teavad raamatutarkust ja koolitarkust, aga ka muusik või kunstnik või ettevõtja võivad oma valdkonnas targad olla. Tarkus tähendab, et inimesel on mingis valdkonnas teadmised või oskused, mis ületavad kaasinimeste oma. Kui sa tead klassikaaslastest rohkem robootika või söögitegemise või looduse kohta, siis oledki neist selles valdkonnas targem. Ja vahet pole, kui mõnes aines või valdkonnas on keegi teine targem. Tähtis on leida oma huvid!

Kas loovus on kaasasündinud?

Meie kõigi ajudes on loovus. Lihtsalt mõned (muusikud, näitlejad, aga ka ettevõtjad) on seda loovust rohkem kasutanud – nad on seda võimet, mis kõigil olemas on, kannatlikumalt rakendanud. Kõik saavad olla loovad, kui nad lihtsalt võtavad endale aega ja üritavad välja tulla uute lahendustega. Kahjuks paljud noored ei arva, et nad on loovad, ja nad ei proovigi.

Kuidas loovust soodustada ja toetada?

Kõige tähtsam eeltingimus loovuse jaoks on see, et meil on vastavas valdkonnas palju teadmisi. Seega esimene samm loovuse suunas on õppida selle valdkonna kohta, kus tahetakse loov olla. Tahate läbi lüüa muusikuna? Esiteks tundke muusikat ja õppige hittlugude kohta – miks just see lugu, miks just see viis, miks just need sõnad on läbi löönud? Tahate olla leiutaja? Tundke leiutisi, uurige masinaid ja nende tööd. Ükskõik mis teema meie jaoks parajasti tähtis on, selle kohta tasub uurida ja juurde õppida, alles siis saab loovus võimalikuks.

Kuidas tulevad uued ideed ja kuidas nende saabumist soodustada?

Kui meil on teadmised olemas, siis peame ka aktiivselt üritama neid kombineerida. Näiteks kui tahan olla ettevõtja, siis mu peas peaks kogu aeg käima mõte, kuidas ma saan välja pakkuda uue toote või teenuse. Kui kirjutan või teen kunsti, peaksin kogu aeg üritama ka midagi uudset luua. Me tahame oma teadmisi uutmoodi kokku panna.

Kuidas lahti saada mõtlemise ja loovuse raamidest?

Otsige mõtteid ja sisendit, mis on teistmoodi. See võib tulla mõnest teistmoodi raamatust, filmist või mõne „imeliku“ inimesega rääkimisest. Kui tundub, et teil on sisendit piisavalt, siis lülitage end sisendist täiesti välja! Vaadake pilvi, jalutage, tehke sporti.

Millest tekib igavus? Kuidas teie sellega tegelete?

Igavust ei pea kartma! Igavus on loovuse väetis. Kui mul on tunne, et on igav, siis pooltel kordadel ma vahetan teemat, millega hetkel tegelen. Teistel pooltel kordadel heidan pikali või lähen jalutama – olen meelega igavuse sees, et sundida aju mõne ägeda idee peale tulema!

Mida teevad loovusega meedia, nutiseadmed ja infoajastu?

Sotsiaalmeedia, mängud ja mitmed muud rakendused on loodud nii, et nad kasutajat võimalikult kaua oma ahelates hoiaksid. Kes on vahel end leidnud niisama TikTokis rullimas, teab, kui võimsad need rakendused on. Aga mida kauem on inimene sotsiaalmeedias, seda vähem on tal aega oma aju kasutada ja loovate ideede peale tulla! Mida rohkem aju januneb TikToki järele, seda vähem on ta võimeline ise uute ideede peale tulema.

Muidugi võib nutiseade ka loovust soodustada. Näiteks kui muusik otsib inspiratsiooni uue loo jaoks või ettevõtja kasutab sotsiaalmeediat oma toote levitamiseks. Aga suures osas nutiseadmete rakendused lihtsalt piiravad noorte ajude potentsiaali.

Mis on teie soovitused noortele?

Ärge laske nutimaailmal end kontrollida. Otsige, mis teid huvitab. Õppige selle teema kohta, üritage uute lahenduste peale tulla. Kui tundub, et sõpruskond justkui sunnib teid kogu aeg nutiseadmes olema, siis pakkuge välja, et teete ühiselt iga õhtu mingi kell (nt kell 19.00–20.30) nutiseadmest pausi, et uute ja ägedate ideede peale tulla. Teie aju on võimas – seda tasub arendada, mitte aheldada.

Intervjuu tegid noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlikud Mia Britt Williams ja Maria Schotter.

 

Skip to content