fbpx

Suvel vee tarbimise ABC

Vee joomine on tähtis osa igapäevaelust. Vesi hoiab  kehatemperatuuri stabiilsena ja kaitseb organeid, osaleb kehavormide säilitamises ning on oluline naha tervisele. Vaatamata sellele, et vee joomine peaks olema aastaringselt igaühe prioriteet, siis suvel tuleks sellele just erilist tähelepanu pöörata.

Soojadel suvepäevadel veedame ikka suurema osa ajast väljas ning kuum päike ajab janule.

  • Raske on soovitada kindlat kogust, mida tuleks juua, sest iga inimese vajadused on erinevad, kuid keskmiselt jääb soovitatav kogus  2-3 l vett päevas. Kõige mõistlikum oleks tarbida päeva jooksul regulaarset vett, et vältida janu tunnet. Kui juba tunned janu, siis see on märk, et kehas pole piisavalt vett. Samuti on dehüdratsiooni tunnusteks väsimus, kuiv nahk, lihaskrambid, kõhukinnisus ja pearinglus. 
  • Suurema osa veest saab tarbida ka söögi kaudu. Selleks sobivad hästi erinevad puu-ja juurviljad, näiteks arbuus, kurk, seller ja brokkoli on kõrge veesisaldusega, mis tähendab, et just need sobivad ideaalseks snäkiks kuumal suvepäeval. Selleks, et vee joomist veelgi endale meelepärasemaks muuta võid vette lisada erinevaid värskeid marju, sidrunit või piparmünti, et lisada veele natuke särtsu ja vaheldust.
  • Kindlasti tuleks meeles pidada, et kofeiini sisaldavad (nt kohv, koolajoogid, energiajoogid)  ja samuti alkohoolsed joogid suurendavad vedeliku väljutamist organismist, kuna kiireneb neerude tegevus ja suureneb higieritus. Higistamise korral on nõrgalt soolakas vesi ideaalne jook, mis taastab ka organismi soolade varud.
  • Kuid nii nagu on iga asjaga, siis ka vee joomisel on oluline pidada piiri, vastasel juhul võib liigne koormus kahjustada neere ja südant. Ole janutundest üks samm ees ja hoia end suve jooksul värskendatult!

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Marieta Lokk poolt

Allikas:  www.toitumine.ee 

Skip to content