fbpx

Sugulisel teel levivad nakkused

Seksuaalsel teel levivad infektsioone (lühend STLI) nimetatakse sugulisel teel levivateks haigusteks ehk suguhaigusteks. Suguhaigused levivad peamiselt kaitsmata seksuaalvahekorra ajal ehk seksuaalvahekorra ajal, mil ei ole kasutatud kondoomi.

Osa nakkusi levib lisaks ka vere kaudu, nahk-naha kontaktil või emalt lapsele raseduse, sünnituse või imetamise käigus. Mõned suguhaigused on ravitavad, mõned mitte. Avastamata ja ravimata suguhaigused võivad põhjustada pikaajalisi ebamugavusi, aga ka eluohtlikke tagajärgi.

Peamine STLI levikutee on nakatunud inimesega kaitsmata seksuaalvahekord. Nakatuda võib nii tupe-, suu- kui pärakuseksi ajal. Inimese tupe, päraku, kusiti ja suu sisepind on kaetud limaskestaga, millel elavad ja paljunevad STLI põhjustavad mikroorganismid (bakterid, viirused, algloomad). Pane tähele, et pillid, plaaster ja muud rasestumisvastased vahendid ei kaitse sind nakkuste eest!

Kaitsmata seksuaalvahekorra ajal võivad need nakkusetekitajad levida ühe inimese limaskestalt teisele. Pole oluline, kas seksuaalpartnerid on erinevast või samast soost – risk nakatumiseks on kaitsmata vahekorra puhul igal juhul.

Mida teha, kui sul avastati suguhaigus?

Kui sul on avastatud suguhaigus, pead teavitama ka oma seksuaalpartnereid, et ka nemad saaksid kontrolli minna ja vajadusel õigeaegselt ravi. Mitmed suguhaigused, eriti klamüdioos ja gonorröa, võivad sageli kulgeda ilma sümptomiteta ning seetõttu ei pruugi inimene ise nakatumisest teadlik olla! Ka sümptomiteta kulgev suguhaigus võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme. Sõltumata sümptomite olemasolust või puudumisest võib inimene kaitsmata seksuaalvahekorras teist nakatada või ise nakatuda.

Kõikidest seksuaalteel levivatest haigustest (sh HI-viirusest) on võimalik hoiduda. Kuidas seda teha, loe lähemalt Amori veebist. Sugulisel teel levivate haiguste kohta saad lugeda rohkem siit.

Vaata ka lähemalt videost, kuidas käib HIV testimine: 

Koostatud Amori allika põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus