fbpx

Suguhaiguste test on igati normaalne

Suguhaiguste test on igati normaalne ja tavapärane testimise vorm, kui oled olnud kaitsmata seksuaalvahekorras või on kahtlus, et võid kanda mõnda haigust. Testimine on oluline, kuna on see on mõnikord ainus võimalus nakkuse väljaselgitamiseks, kui nakkus ise märkidega ei avaldu.

Seega on suguhaiguste või võimaliku nakkuse kandmise välja selgitamiseks vajalik teha suguhaiguste test. Testimine on oluline, et sugulisel teel levivad haigused ei leviks edasi ka tahtmatult teisele inimestele. Osade haiguste puhul ei ilmu haigusest mingeid märke ja inimene võib enda teadmata teisi edasi nakatada.

Testida on kõige lihtsam noorte nõustamiskeskuses või eriarstide juures, näiteks naistearsti, meestearsti või naha- ja suguhaiguste arsti juures. Suguhaiguste teste (sh HIV-testi) tehakse enamasti kõikidele seksuaalvahekorras olnud inimestele ennetamaks nakkuste levikut.

Suguhaiguste test on soovitatav teha sellistel juhtudel:

  • Oled olnud kaitsmata seksuaalvahekorras. Näiteks ei kasutanud seksimise ajal kondoomi või kaitsekilet või hoopiski eelnimetatud purunesid.
  • Sinu seksuaalpartner kannab suguhaigust.
  • Märkad oma kehal ja suguelundite piirkonnas sümptomeid (nt valu, villid, voolus, täpikesed).
  • Planeerite partneriga kondoomita seksima hakata.
  • Planeerite partneriga last. Suguhaigus võib mõjuda viljakusele või lapsele edasi kanduda.

Analüüside võtmist ei tasu karta, need ei tekita sulle valu ega haavu. Analüüse võetakse suguelundite piirkonnast ja ka vereproovist. Testimisest saad rohkem lugeda siit.

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Kaie Pranno.

Skip to content