fbpx

Solaride ehk päikeseauto projekt: Liikumiskiirus ei ole oluline, kui suund on paigas!

Noorteinfoportaali Teeviit veebruari teemaks on ettevõtlikkus. Sellega seoses oleme teinud Asso Soosaluga intervjuu, et kuulda Solaride ehk päikeseauto tekkimislugu.

Mis on Solaride?

Solaride on haridusprogramm, mis keerleb ümber päikeseauto ehitamise. Auto ehitamine annab ca 100-liikmelisele tiimile võimaluse proovile panna erialased oskused ja teadmised inseneerias, logistikas, personalis, turunduses ja partnerluses.

Koos toimitakse nagu keskmise suurusega ettevõte, mistõttu annab see noorele väärtuslikud kogemused töötamiseks tiimis, kus sind ümbritsevad inimesed, kes on üksteisest väga erineva mõttemaailma ja taustaga. Näiteks turundajad ei pruugi alati mõista miks insenerid räägivad tunde väikesest detailist ning insenerid võivad olla segaduses miks turundajad käivad garaažis insenere “segamas”, sooviga protsessi kajastada. Praktiline kogemus õpetab tegema valdkondadevahelist koostööd, mistõttu on see tööandjate poolt väga kõrges hinnas ja aitab programmi läbinutel lihtsamalt tööle saada.

Kuidas tekkis idee millegi sellise loomiseks?

Päikeseauto projekt sai alguse kahe Tartu ülikooli tudengi ideest ehitada midagi sellist, mida pole varem tehtud. Kui tudengid läksid selle mõttega professor Alvo Aabloo juurde, tegi ta ettepaneku ehitada päikeseauto.

Päikeseauto idee oli heas mõttes nii crazy, et tõi erinevatest koolidest ja firmadest kokku palju ägedaid ja andekaid inimesi, kes suure töö ning “mul ei ole suva” suhtumisega on arendanud tudengiprojektist haridusprogrammi.

See projekt pidi tooma Eesti maailmakaardile transpordisektoris ning raputama energiasektorit, kuid nüüd raputab see Eesti haridusmaailma, olles esimene interdistsiplinaarne haridusprogramm, mis ei arenda ainult vaid erialaoskuseid.

Mis on teie eesmärk?

Meie üks eesmärkidest on käivitada sellel hooajal Solaride Akadeemia, mis toetaks juhte ja noori nii nende erialasel teekonnal kui ka isiklikus arengus. Vahet pole, kas sa oled turundaja, insener, logistik või hoopis keegi neljas – igal inimesel on Solaride’is kanda oma tähtis roll, mida täites saab noor ka praktilise töö kogemuse. Kuigi praktiline töö on akadeemia olulisim komponent, ei ole see sugugi ainus moodul, mis kaheaastase programmi jooksul läbitakse. Erasektori tippspetsialistid, juhid ja koolitajad korraldavad solarideritele praktilisi koolitusi mis noori arendavad ja töös edasi aitavad. Näiteks koolitatakse solaridereid sellistel teemadel nagu mõtteviisi suunamine, copywriting või CAD. Igal meeskonnal on ka oma võtmementor, kes annab tagasisidet ja aitab nõuga nii tiimijuhti kui ka kogu meeskonda eesmärkide saavutamisel.

Kõike seda teeme me koos Eesti tipptegijatega nagu Marek Unt Grünfinist, Liisa Ennuste Boltist, Leelia Rohumaa Pipedrive’ist, Risto Mäeots Magnetic MROst ja paljude teistega, kes on sama ägedad ja imelised ning kellega iga solarider juba igatseb koostööd teha.

Noorte kogutud oskused ja võimed paneb proovile Bridgestone World Solar Challenge 2023, kuhu tulevad kohale noored maailma tippülikoolidest, et enda ehitatud päikeseautod proovile panna ekstreemsetes tingimustes. Ligi 15 miljonit silmapaari on näinud võistluse käigus põlenguid, teelt välja lendamist ja pisaraid, sest paljud masinad ei jõuagi finišisse. Samas on võistlus toonud ka ääretut rõõmu ja palju kogemusi.

Milline kogemus on meeskonnaga millegi sellise kallal töötamine?

See on eelkõige praktiline kogemus. See on kõige lihtsam, aga samas ka olulisim vastus. Kõik meie igapäevased tegevused on praktilise väärtusega, mitte kuskil paberil. Noorele antakse päris vastutus PÄRIS ülesannete ees.

Ülesanded on tihtipeale keerulised ning nendega ei tule kaasa juhendit, kuid selle jaoks on meie kõrval mentorid, kes ei lase väga kõrgelt kukkuda, kui keegi peaks eksima. Vigu peab tegema, sest need õpetavad, kuid kõigel hoiavad mentorid silma peal ning see aitab projektil edasi liikuda.

See kogemus võib mõnel määral olla hirmutav, kuna tempo on kiire ja kõik on kogu aeg pidevas arengus, kuid selle käigus õpib loetud kuude jooksul väga palju. See keskkond julgustab võtma riske, teadmatusse hüppama ja ise lahendusi välja mõtlema ning seetõttu ongi tiimil alati väga suured väljakutsed ees ootamas.

Mida soovitaksite noortele, kellel on idee, kuid nad ei tea, kuidas sellega alustada?

Pane oma idee paberile kirja. Kirjuta see nii lahti, kui oskad.

Räägi erinevatele inimestele oma ideest ning küsi tagasisidet. Tagasiside aitab näha nõrku kohti, mille peale suures õhinas ise ei tule.

Oluline on anda ka ideele aega. Tihti tulevad kõige paremad täiendused või lisaideed täiesti tühjast kohast.

Otsi endale mentor, kes saaks sind aidata oma kogemuste ja kontaktidega.

Mitte kunagi pole olemas õiget hetke, kõige olulisem on lihtsalt alustada. Liikumiskiirus ei ole oluline kui suund on paigas!

Asso Soosalu on Solaride’i turunduse valdkonnajuht, kelle südameteema on noorte eneseareng. Südameteema viis Asso kokku ka Solaride’i tiimiga, et nüüd juba üheskoos luua ja leida viise, kuidas toetada noorte enesearengut.

Küsis sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Astrid Kaelep, küsimustele vastas Asso Soosalu.

Artiklit toimetas sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Mariliis Lulla.

Skip to content