fbpx

Rikkuse suunanäitajad ehk kust hankida rahatarkust?

Nii nagu uute teadmiste ja oskustega ikka – need ei tule päris niisama. Neid tuleb omandada, juurde õppida. Õnneks on rahatarkus väga põnev, väga eluline, mis muudab seotud teadmiste omandamise  meeldivaks, nauditavaks. Motivatsiooni peaks lisama asjaolu, et heal tasemel rahatarkus aitab luua mõnusamat elu.

Kui oskad raha kontrollida, seda oskuslikult kasutada, on selgelt vähem ka rahaga seotud probleeme ja konflikte. Rohkem raha tähendab ka rohkem võimalusi oma soovide ja unistuste ellu viimiseks. Raha ei ole elus küll siiski kõige tähtsam (kvaliteetsed lähisuhted, tervis on ju olulisemad), ent raha roll igaühe elus on siiski vägagi suur. Kuidas siis rahatargaks saada? Teadmiste ja kogemuste kaudu.

Õnneks on rahatarkuse teadmised vabalt, tasuta ja hulganisti kättesaadavad. Näiteks raamatutest, vastavatest internetiportaalidest, blogidest, podcastidest jne. Tuleb vaid endale sobiv allikas leida. Pakungi siinkohal mõned rahatarkuse allikad välja.

Huvitavad, rahatarkust täis raamatud

Esmalt soovitan enda kaasautorlusega, väga põhjalikku rahatarkuse menukit „Rahaedu põhimõtted,“ mille lugejad on portaalis goodreads.com hinnanud ka parimaks Eesti autorite rahatarkuse raamatuks. Kolme doktorikraadiga investori (Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp ja Tarvo Vaarmets) poolt kirjutatud ja koolideski kasutamiseks sobilik rahatarkuse õpik koondab sisuliselt kõike, mida rahatargaks eluks vaja teada. Raamat aitab luua süsteemse lähenemise oma rahaasjadele, keskendudes muuhulgas sellele, kuidas luua toimiv rahaasjade süsteem, kuidas investeerimiseks raha leida, kuidas edukalt investeerida, milliseid laene on rahaedu suurendamiseks mõistlik kasutada, kas kodu on kasulik pigem osta või üürida, kuidas aktsiaid hinnata jne. Teiseks populaarseks ja kasulikke, praktilisi mõtteid sisaldavaks Eesti autori kirjutatud rahatarkuse raamatuks on Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpik.“

Alustavale huvilisele on lihtsaks ja kaasahaaravaks lugemiseks ka näiteks George S. Clasoni „Babüloni rikkaim mees,“ mis voolavas muinasjutulikus vormis annab edasi rahatarkuse kõige olulisemad põhimõtted. Samuti võiks lihtsa ja nauditava lugemisena välja tuua Robert T. Kiyosaki „Rikas isa, vaene isa,“ mis eelnevatega sarnaselt suunab lugejat rahatargalt mõtlema ja käituma.  Mõlemad raamatud on saadaval ka eesti keeles.

Tõsisemale huvilisele võiks huvi pakkuda aga näiteks meie aja edukaima investori Warren Buffetti elust ja investeerimistarkusest pajatav Alice Schroederi raamat „Lumepall.“ Lihtsam lugemine algajale investorile on Kristi Saare „Kuidas alustada investeerimisega?“ Eelnimetatud „Rahaedu põhimõtted“ autorite sulest on 2022. aasta varasuvel ilmumas ka tõsisem, põhjalik Eesti oma investeerimisraamat „Investeerimisedu põhimõtted.“

Rahatarkuse portaalid ja blogid

Raamatute kõrval on internetis hulganisti rahatarkusele keskenduvaid portaale. Head, kvaliteetset infot saab näiteks minuraha.ee leheküljelt. Tegemist on minu hinnangul Eesti  terviklikuma rahatarkuse portaaliga, mis katab väga laia teemade ringi rahaasjade planeerimisest investeerimise ja pensionini välja.

Erinevaid rahatarkusega seotud blogisid koondab aga rahajutud.ee. Facebookis on olemas ka blogi „Rahaedu põhimõtted,“ kus eelnimetatud rahatarkuse eksperdid Kristjan Liivamärgi, Tõnn Talpsepp ja Tarvo Vaarmets kasulikke ideid ja mõtteid jagavad. Välismaistest portaalidest võiks investeerimishuvilistele mainida finance.yahoo.com ja fool.com’i, aga ka heade bloginäidetena financialsamurai.com ja ritholtz.com.

Lisaks lugemisele saab rahatarkust kasvatada ka kuulates ja vaadates

Huvitavat-arendavat kuulamist rahatarkuse ja investeerimise teemal võib leida investeerimisklubi.ee podcastist. Sinna lehele on koondatud väga paljude tarkade, kogenud ja edukate inimeste mõtteid. Samuti saab kuulates targemaks investeerimisraadio.eu abil. 

Kui lugemine ja kuulamine ära tüütab, siis rahatarkusest ja investeerimisest on tehtud ka omajagu kaasahaaravaid filme. Näiteks „The Wolf of Wall Street,“ (2013) või õpetlikumat laadi „The Big Short“ (2015) ja „Rogue Trader“ (1999). Lisaks on hiljuti ka Eesti telekanalitele jõudnud mitmeid rahatarkuse saateid. ETV „Rahamaratoni“ saab vaadata näiteks siit.

Omast kogemusest tean, et rahatarkuse arendamine on väga põnev ja tasub end kuhjaga ära, pakkudes võimaluse elada just sellist elu nagu sina ise tahad!

Artikkel on kirjutatud koostöös Finantsinspektsiooniga

Tarvo Vaarmets, Finantsinspektsiooni finantsaudiitor, investor, rahatarkuse õpiku „Rahaedu põhimõtted“ üks autoreist, tunnustatud rahandusteadlane ja Taltechi rahanduse õppejõud

Skip to content