fbpx

Räägime e-sigaretist

E-sigaret ehk veip on patareitoitel seade, mis kuumutab vedelikku, mille aerosoole kasutaja suu kaudu sisse hingab. E-vedelike kuumutamisel tekkinud aerosool sisaldab mitmeid mürgiseid ained, mis võivad põhjustada nii vaimse kui füüsilise tervise probleeme. E-sigaret ei ole tervisele ohutu toode.

Kas on tõsi, et e-sigaretiga hingatakse sisse vaid nikotiiniga veeauru?

Ei, see ei vasta tõele. E-sigareti vedelik on mitmekesine keemiline segu, mis sisaldab erinevaid mürgiseid kemikaale ja metalle. Selle segu nimetamine veeauruks on vale ka siis, kui vedelik ei sisalda nikotiini. E-sigarettides leidub tihti aineid, mille puhul mainitakse, et need on mõnes lubatud ainete nimekirjas. Sellest ei tasu lasta end eksitada, sest sama aine mõjub erineval tarbimisel erinevalt. Näiteks mõni aine, mille kasutamine toidus maitseainena on lubatud ja ohutu, on regulaarsel sissehingamisel siiski ohtlik. 

Vaata rohkem: Mida sisaldab e-sigaretiga sissehingatav aerosool?  

Kuidas mõjub e-sigaret inimese organismile?

Sarnaselt tavasigaretiga sisaldab e-sigaret tervisele ohtlikke aineid ja selle tarvitamine võib samuti erinevaid haigusi põhjustada. Nikotiini sisaldavad e-sigareti vedelikud ei ole tervisele ohutud, kuna nikotiin  tekitab sõltuvust ning  kahjustab areneva aju neid osi, mis vastutavad tähelepanu, õppimise, meeleolu ja impulsside kontrolli eest. Lisaks halvendab nikotiin une kvaliteeti, põhjustab suu limaskesta kahjustusi ja mõjub negatiivselt südame-ja veresoonkonnale.  

E-sigaretti suitsetades oht tarvitada endalegi märkamatult järjest väga suuri koguseid nikotiini.  

NB! Ühe 2ml e-sigareti vedeliku tarvitamine võrdub 2 paki ehk 40 tavasigareti suitsetamisega. 

Mõnikord on e-sigaretil märge, et see ei sisalda nikotiini, aga tegelikult sisaldab. 

Lisaks nikotiinile sisaldab e-sigareti vedelik endas ka teisi mürgiseid tervist kahjustavaid aineid. Seni tehtud uuringutest e-sigaretiga kaasnevate tervisemõjude kohta on leitud, et kõige suurem mõju on just lõhna- ja maitseainete sissehingamisel. E-sigareti maitsesegud võivad kahjustada inimese veresooni ja südame tööd. Lisaks on leitud, et mõned e-vedelike koostisosad põhjustavad ka vähki. 

Igasuguse auru või suitsu sissehingamine jätab inimorganismi jälje ning mõjub  negatiivelt ka kopsudele ja hingamisteedele. E-sigarettide tarvitamine suurendab hingamistakistust, soodustab hingamisteede põletikke ning vähendab immuunsüsteemi kaitsevõimet viiruste vastu. 

Kokkuvõte

E-sigaret ei ole ohutu ning selle tarvitamisega kahjustad sa nii enda füüsilist kui vaimset tervist.  Kui tarvitad nikotiinitooteid või tead, et mõni sõber seda teeb,  tasub mõelda, miks sa seda teed ja kas seda vajadust saab ka muul moel täita. Kui soovid ise nõu saada, või oled mures sõbra pärast, saad pöörduda esmajoones näiteks kooliõe või mõne muu turvalise täiskasvanu poole, kellega oma mure jagada ja kes oskab sind edasise osas nõustada. 

Artikli koostas Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste keskuse vanemspetsialist Tiina Kuusik.

Skip to content