fbpx

Persoonilugu Taavi Pertmaniga: raha koguda on väga lihtne

Noorteinfoportaali Teeviit maikuu pealkirjaks on “#Rahaboss” Peamiselt keskendume sellel kuul raha ning majanduse teemadele. Seetõttu oleme teinud loo Taavi Pertmaniga. 

Räägi veidi endast.

Olen väikeinvestor, ettevõtja ja koolitaja ning uhke isa oma väiksele tütrele. Viimased ca 10 aastat olen aidanud eestlastel rahaasju korda seada ja investeerimisega alustada. Teen seda erinevates formaatides alates artiklitega RahaFoorumis ja alustajatele mõeldud raamatuga ning lõpetades online kursuste ja tööandjate poolt tellitud koolitustega.

Usun, et iga eestlane väärib võimalust omada finantsiliselt paremat tulevikku. Minu eesmärk on pakkuda võimalikult lihtsaid samme selle tuleviku saavutamiseks.

Kust tekkis idee raha kogumise ning planeerimise vastu?

Tegelikult päris juhuslikult. Gümnaasiumis majandusõpetaja tegi meile ühe börsimängu kontod. Mul läks seal kogemata hästi ja siis hakkas investeerimine huvi pakkuma.

Kuna õpilasena mul just eriti raha polnud, siis paningi enamuse rahast kõrvale, et saaks investeerida. Tol ajal oli investeerimiseks vaja ikka tunduvalt suuremaid summasid kui täna, nii et päris taskurahaga alustada ei saanud.

Milline on olnud suurim väljakutse raha säästmisel?

Kõige raskem aeg oli ilmselt siis, kui kolisin Tartusse ja läksin uuele tööle. Selgus aga et töövestlusel lubatud palganumbrid olid pehmelt öeldes ilustatud. Tegelikkuses töötasin paar kuud sisuliselt ilma sissetulekuta. Siis oli küll iga sent loetud ja kasutasin lausa päevaeelarvet, et mitte võlgadesse sattuda.

Õnneks olin enne seda normaalselt raha kõrvale pannud, nii et säästud aitasid sellest ajast edukalt läbi tulla. Stressi mõttes siiski kogemus, mida ei sooviks korrata.

Kas on raske raha koguda?

Raha koguda on väga lihtne.

 Samm-sammuline juhis näiteks:

  1. Ava omale uus pangakonto mõnes teises pangas (mis ei võta konto omamise eest teenustasu).
  2. Logi oma praegusesse panka sisse.
  3. Tee püsikorraldus (näiteks palgapäeval) oma praeguselt pangakontolt sellele teisele pangakontole.

Kokku võtab ühe korra üsna vähe aega ja kogudki igakuiselt edukalt raha. Sarnaselt aitavad automaatselt raha koguda ka SEB digikassa või LHV mikroinvesteerimise lahendus.

Inimeste jaoks on raske pigem vastu võtta see otsus. Olgu siis põhjuseks piisavalt mõjusa „miks“ puudumine, teadmatus või mõni muu psühholoogiline tegur.

Kogumine ise on väga lihtne, aga enda veenmine selle tähtsuses ja vajaduses põhjustab paljudele raskusi.

Ilmselt mängib siin rolli ka ettekujutus, et raha kõrvale panemine tähendab millestki olulisest loobumist. Samal ajal tarbimislaen aga annaks justkui võimalusi elu nautimiseks. Tegelikkuses on aga mõju hoopis täiesti vastupidine. Lihtsalt tagajärgede nägemine võtab aega.

Kas koolides räägitakse hetkel sellest teemast piisavalt, et noored oskaksid üldse raha koguda?

Kuna minu koolipingis veedetud aeg lõppes pea 15 aastat tagasi, siis mul põhjalikum ülevaade puudub. Kahtlustan siiski erinevate inimestega suhtluse põhjal, et mitte.

Iseenesest on see enamus koolide jaoks kättevõtmise asi. Saab ju kutsuda esineja, koguda iga gümnasisti käest mõni euro ürituse rahastamiseks, kui muud ressurssi pole, ja need teemad läbi võtta. Kui seda kasvõi 1-2x aastas teha, siis võiks juba mingit mõju omada.

Kuidas hoida distsipliini?

Kui su rahaasjad sõltuvad sinu distsipliinist, siis teed ilmselt midagi valesti. Distsipliini võib vaja minna selleks, et luua omale keskkond, tingimused ja harjumused, kus sa oma eemärgid ellu saad viidud.

Peale seda aga võiks sinu edu sellest mitte sõltuda. Odysseuse sireenide lugu on siinkohal hea allikas, kust inspiratsiooni ammutada. Kui sa ikka pungil rahakotiga poodi lähed, ei maksa imestada, kui midagi ostad.

Samuti on selline distsipliini puudumine märk sellest, et sa pole enda jaoks piisavalt selgeks mõtelnud, miks sa raha kõrvale paned ja investeerid ning mida see sulle annab. Kui sa midagi väga tahad, siis ei ole sul selleks erilist distsipliini vaja. Millal sa viimati vajasid distsipliini, et näiteks kodutööde tegemist edasi lükata?

Kuidas saavutada edu?

Elus? Seda peab mõne eduka inimese käest küsima. Selles osas olen ise alles õpilase rollis ilmselt veel mitmeid aastaid või aastakümneid.

Milline on olnud suurim kordaminek?

Tahaks loota, et see on veel ees. Siiani saavutatust on erinevates eluvaldkondades erinevad asjad. Kui aga rääkida investeerimisest, siis suurim kordaminek on see, et ma kunagi sellega pihta hakkasin.

Kui ma ei oleks teinud esimest sammu, oleksid ka kõik ülejäänud sammud tegemata jäänud. Ei oleks mul ühtegi investeeringut ega õppetundi, poleks sadu artikleid, kümneid podcaste, Alustava investori käsiraamatut ja tuhanded eestlased oleks koolitamata jäänud.

Mida saaks iga noor ära teha, et ennast majanduslikult kindlustada?

Alustada esimesest sammust. Kui sa ei tea, mis esimene samm olla võiks, siis on esimene samm see omale selgeks teha. Vajadusel on abiks raamatukogu või ELLU (e-raamatute raamatukogu). Head infot on täna küllalt, nii et see ei tohiks kohe kindlasti takistuseks olla.

Anna paar nippi, kuidas raha kokku hoida.

Annan hoopis paar linki:

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

Artikkel on avaldatud 2021. aastal

Skip to content