fbpx

Persoonilugu paraujuja Matz Topkiniga: kunagi ei ole liiga hilja alustada treeningutega

Noorteinfoportaali Teeviit septembri teemaks on füüsiline tervis, milles keskendume erinevatele spordiliikidele ning  toitumisele. Käesolev intervjuu on tehtud paraujuja Matz Topkiniga.

Minu nimi on Matz Topkin, ma olen 22-aastane paraujuja. Ma sündisin ilma parema käeta, vasaku õla otsas on mul väike käejupike ja parem jalg on poole lühem kui vasak. Ujunud olen ma terve elu, alguses oli selle eesmärgiks proovida mu keha aktiivse ja tervena hoida, osavamaks ja tugevamaks muutudes on minust nüüdseks saanud Eesti paraujumiskoondise esinumber.

  • Mis sind motiveerib tegutsema?

Kõige olulisemaks motivaatoriks on tahe olla parim versioon endast. Ma olen paraujumises maailma tipptaseme lähedal ja ma tean, et ilma suure pingutuseta ei saa ma kuidagi tulla tiitlivõistlustel medalitele.

  • Millise saavutuse eest oled kõige rohkem uhke?

Saavutusi, mille üle uhke olla, on palju. 2015 tulin ma oma esimesele täiskasvanute tiitlivõistluste medalile, mis oli mulle ülioluline hetk edasise spordikarjääri jaoks. 2018 aastal sain ma paraujumise Euroopa meistrivõistlustel hõbemedali – see on siiani mu parim tulemus tiitlivõistlustelt. 2019 aastal suutsin ma Berliini maailmakarikaetapil olla oma elu parimas vormis, seal püstitasin ma maailmarekordi 100m seliliujumises.

  • Millise soovituse annaksid noorele, kes sooviks treeningutega alles alustada? Mida peaks teadma ja kuidas alustada?

Kunagi ei ole liiga hilja alustada treeningutega. Tähtis on leida endale sobiv ja kindlasti ka meeldiv ala. Tuleb lihtsalt võtta kätte ja pihta hakata, muu tuleb aja kulgedes.

  • Mis on kõige olulisem, et jõuda oma eesmärgini?

Spordis, täpselt nagu kõigis eluaspektides, on kõige olulisem järjepidevus. Kindlasti tuleb ette raskeid hetki treeningutel või võistlustel aga peamine on see, et siht ei tohi ära ununeda. Oma eesmärgist tuleb kõvasti kinni hoida ja usaldada protsessi.

  • Kuhu tahaksid veel jõuda? On sul unistusi või eesmärke?

Suurimaks eesmärgiks on mul tulla paraolümpiamängudel medalile. Peale seda soovin ma kindlasti jääda spordi juurde, et aidata noorematel jõuda oma unistusteni ja ka parendada Eesti spordielu.

  • Mida sa arvad väljakutsetest?

Väljakutsed panevad meid proovile. Teemanteid vormitakse rõhu all.

  • Üks soovitus noortele, kuidas leida elus oma „kirg“?

Oma kire leidmiseks pole õiget vastust. Tuleb proovida ja teha, katse-eksitus meetodil. Kui proovid midagi, olgu see sport või mõni muu hobitegevus, ja sulle see ei istu, siis pole mõtet sellele toppama jääda. Kui midagi meeldib, siis sellest saab iga-üks varem või hiljem aru.

Küsis noorteinfoportaal Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

Artikkel on avaldatud 2022.aastal.

Skip to content