fbpx

Oluline info meelemürkidest ehk kuidas need kehale mõjuvad?

Meelemürgid avaldavad mõju kehale ning nende tarvitamise järgselt võib avalduda nii lühema kui pikema ajalised mõjud. Millised meelemürgid on olemas ja kuidas need inimkeha mõjutavad, loe ise lähemalt allolevast artiklist ning loe lisa viidatud allikatest.  

Mis on alkohol? 

Alkoholi saadakse suhkruid või tärklist sisaldava taimse tooraine kääritamisel, näiteks kartulist, teraviljadest, puuviljadest või marjadest. Käärimisel lõhustub suhkur pärmseente toimel ning moodustuvad alkohol ja süsihappegaas. Kõik alkohoolsed joogid sisaldavad viinapiiritust ehk etanooli, mille joomine kahjustab tervist.

Milline mõju on alkoholil kehale? 

Alkohol kahjustab inimese keha ja aju kaks korda rohkem, kui täiskasvanul. Alkoholi kogus, mis noore inimese arenevat aju ei kahjusta, on peaaegu olematu. Lisaks tekib joomise tagajärjel suurem oht sattuda konflikti, õnnetusse või langeda kuriteo ohvriks. Et noorte tervist hoida, on alkoholi ja teiste uimastite tarvitamine Eestis alla 18-aastaste jaoks seadusega keelatud. 

Mis on narkootikumid?

Narkootikume võib liigitada väga erinevalt, lähtudes nende keemilisest koostisest, toimest organismile või hoopis nende kangusest ja sõltuvuse tekitamise potentsiaalist. Kõige levinum on liigitada neid lähtudes nende mõjust kesknärvisüsteemile, kus nad jagunevad nelja suuremasse gruppi. Narkootikumid jagatakse nende mõju järgi järgmiselt: kesknärvisüsteemi ergutavad ained ehk stimulandid,  kesknärvisüsteemi aeglastavad ained ehk depressandid ja hallutsinatsioone tekitavad ained ehk psühhedeelikumid. 

Milline mõju on narkootikumitel kehale?

Narkootikumid mõjutavad kogu organismi. Kuidas täpselt, oleneb sellest, milline on narkootikum ja kuidas seda tarvitatakse – võetakse sisse, hingatakse sisse või süstitakse. Süstides satub aine otse vereringesse ja mõjub sellepärast kiiremini. Suukaudu sisse võttes ei ole otsene mõju nii äkiline. On narkootikume, mille kahjulik mõju tervisele saab selgeks siis, kui neid on tarvitatud suuremates doosides või pikemat aega. Samas mõned terviseprobleemid võivad tekkida juba pärast esimest tarvitamist.

Narkootikumid võivad organismi tööd stimuleerida (nt panna südame kiiremini tööle, tõsta vererõhku, kiirendada hingamist jne) või hoopis pärssida (nt aeglustada südame tööd, langetada vererõhku, aeglustada hingamist jne).

Lisaks terviseprobleemidele kaasnevad narkootikumide tarvitamisega õnnetusjuhtumid, vigastused ja surmad. Osalt on õnnetusjuhtumid seotud sellega, et narkootikumid panevad inimese tõlgendama situatsioone ja reageerima olukordadele valesti. Segaduse olekus tehakse halbu valikuid ja valesid otsuseid. Narkootikumide tarvitamise tõttu võivad inimesed näiteks nõustuda kaitsmata seksuaalvahekorraga, juhtida autot joobeseisundis või jalutada öösiti ringi ohtlikus piirkonnas. Narkootikumide tarvitamine võib suurendada riski sattuda ohvriks või vastupidi, panna toime tegusid, mis muudavad inimese enda või teiste jaoks ohtlikuks.

Mis on kanep?

Kanepit on erinevatel eesmärkidel maailmas kasutatud sajandeid ja teadustöö selle toimete uurimiseks käib pidevalt. Siiski on suur erinevus suitsetataval kanepil ja näiteks kanepist valmistatud särgil, kanepiseemnetel või toiduõlil. Erinevaid tooteid tehakse erinevatest kanepiliikudest ja seetõttu ei saa neid võrrelda ühemõõdupuuga.Kanep on vaieldamatult üks kõige laiemalt levinud uimasteid maailmas, eelmisel aastal ilmunud ülemaailmse raporti kohaselt tarvitas seda üle 180 miljoni inimese. Eestis on viimase aasta jooksul kasutanud uimastit ligikaudu 13,6 protsenti 15–34aastastest noortest. 

Milline mõju on kanepil kehale?

Loomulikult ei mõtle paljud oma esimesi kanepisuitse tehes sõltuvuse tekkele. Pidev hirmutamine ja moraalilugemine ei aita. Kui sellegi poolest liigitub kanep uimasti alla ja selle tarvitamine ei ole seadusega lubatud ning selleks on mõjuvad põhjused.

Kanepi suitsetamisega kaasnevad mitmed ohud. Isegi mõned korrad ja harva võivad mõjutada sinu aju jäädavalt. Kanep mõjutab inimese aju ning tekivad muutused seoses emotsioonidega ja motivatsiooniga. Suitsetaja võib kaotada huvi ümbritseva vastu, ükskõiksus ja huvide kadumine. Inimene võib muutuda „tühjaks kestaks“. Keskkooli esimesel aastal suitsetamisega alustades on 30% suurem tõenäosus kukkuda ülikooli esimeselt kursuselt välja.Pikaajalisel kanepisuitsetajal võib olla isegi raske juturaamatut lugeda.

Mis on tubakas?

Tubakas on taim, mis kasvab enamikus maailmajagudes. Tubakataime kuivatatud lehtedest tehakse sigareid, sigarette, piibutubakat, vesipiibutubakat, närimistubakat, nuusktubakat. Tubakas sisaldab nikotiini, mis on võimas närvimürk ja põhjustab sõltuvust ning muudab meie organismi tegevust nagu teisedki uimastid.

Milline mõju on tubakal kehale?

Sisse hingatud tubakasuitsust imenduvad ained vereringesse ning pääsevad kõikjale inimese kehas. Pole ühtegi organit, mida tubakakeemia ei kahjustaks. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarvitamine seotud vähemalt 25 haiguse tekkega ning tubakatarvitamist peetakse maailmas suurimaks surmade põhjustajaks.

Tubakas on kantserogeense toimega, põhjustades vähki vähemalt 12 erinevas kehapiirkonnas: kopsudes, suuõõnes, ninaõõnes, paranasaalsiinustes, neelus, kõris, söögitorus, pankreases, maos, maksas, neeruvaagnas, põies. Samuti põhjustab tubakas müeloidset leukeemiat ehk verevähki.

Tubaka tarvitamise terviseriskid:

  • Suuõõs –  igemepõletikud, hambakatt, suuõõnevähk
  • Süda ja vereringe – vererõhu ja pulsi tõus, gangreen, infarkt, insult
  • Hingamisteed – bronhiit, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, kopsuvähk
  • Suguorganid – impotentsus, viljatus, vähenenud libiido, loote arenguhäired
  • Välimus – naha kiire vananemine, haprad juuksed, kollased hambad ja küüned, akne
  • Psüühika – keskendumisraskused, närvilisus, mäluprobleemid, peavalu
  • Rakukahjustused – mutatsioonid rakkude DNAs, tekivad kasvajad

Mis on e-sigaret?

E-sigaret on patareitoitel vahend, mille eesmärk on aurustada kapslis sisalduv keemiline segu ning viia see kasutaja hingamisteedesse. Ainete aurustamine toimub kõrgel temperatuuril. Keemilised segud võivad olla nii nikotiiniga kui ka ilma. Lisaks sisaldavad kapslid propüleenglükooli, glütserooli, lõhna- ja maitseaineid (nt mentool, kirss, kohv, kaneel, šokolaad), aga ka kantserogeene (nagu formaldehüüd, atseetaldehüüd jt). 

Seaduse järgi on e-sigarettide omamine, müük ja tarvitamine alaealiste seas keelatud. 

Milline mõju on e-sigaretil kehale? 

Nikotiini sisaldavad e-sigareti vedelikud ei ole kindlasti tervisele ohutud, kuna nikotiin on ohtlik närvimürk, mis tekitab sõltuvust.Tegemist on tubakaga sarnaselt kasutatava tootega, mis on tervist kahjustav ning magusa maitse ja erinevate kohandamisvõimaluste tõttu (vedelike segamine, seadme pinge valik) kergesti reklaamitav just noortele.

Mis on mokatubakas?

Mokatubakas ehk snus on niiske või poolniiske suukaudseks kasutamiseks mõeldud jahvatatud tubakas. Seda esineb kahte liiki: lahtine ja padjakeses olev tubakas. Kõige tavapärasem snus’i tarbimisviis on selle asetamine ülahuule alla, mida võib seal hoida mõnest minutist kuni mitme tunnini, sõltuvalt harjumusest. Mokatubakas sisaldab 2-2,5 korda rohkem nikotiini kui sigaretid. Samuti sisaldab see ligi 2000 keemilist ühendit ja paarikümmend vähki tekitavat ainet.

Milline mõju on mokatubakal kehale?

Snus tekitab suuremat sõltuvust kui suitsetamine, kuna nikotiinitase organismis on ühtlasem. Snus’is oleval nikotiinil on veresooni ahendav ja stimuleeriv toime ning selle tarvitamisel on suur risk ärevushäirete ja südamehaiguste tekkele. Kuna snus’i ei hingata sisse, siis see ei kahjusta küll kopse, kuid tekitab igemehaigusi, hammaste lagunemist ja soodustab kaariese teket. Suhu vaadates on näha tumedaid alasid ehk kaariest hammaste kaeltel, igemete ääres, just selles piirkonnas, kuhu tavaliselt snus’i padjake asetatakse. Lisaks sellele hävitab snus ka hammaste kinnituskudesid ja soodustab igemehaiguste teket. Kuna nikotiinisisaldus on snus’il suurem kui sigarettidel, siis võib see põhjustada ka suuõõne vähki. Snus’i tarvitamine ei saasta küll ümbritsevat keskkonda suitsuga, kuid suuõõne organite kestvam kontakt keemiaga on tõsine oht huule-, keele-, kõri-, neelu- ja teiste agressiivsete vähivormide tekkeks.

Mis on vesipiip?

Vesipiip on traditsiooniline Kesk-Ida või Aasia seade, mida kasutatakse tubaka suitsetamiseks. Vesipiibutubakat maitsestatakse ja lõhnastatakse erinevate ainetega, et tubaka maitse poleks nii tugev – see võib seletada ka, miks piibutama hakkavad ka inimesed, kes muidu sigarette ei suitseta.Vesipiibu suitsetamise peamiseks põhjuseks on, et see on uus, näiliselt huvitav ning vesipiipu suitsetatakse enamjaolt seltskonnas. Piibu suitsetamise põhjused on sarnased sigarettide suitsetamise põhjustega – ka siin mängivad rolli: teiste eeskuju,  gruppi kuulumise tunne, populaarsusejanu ja arvamine, et see pole tervisele kahjulik.

Milline mõju on vesipiibul kehale?

Vesipiibus kasutatakse tubakat, milles sisalduv nikotiin tekitab kergesti sõltuvust. Lisaks sisaldab vesipiibusuits ka erinevaid mürgiseid kemikaale, mis ohustavad tervist.  Vesipiibu tõmbamisel ühe tunni jooksul võib inimene näiliselt ära tõmmata 100 korda rohkem mürgist suitsu kui ühe sigareti suitsetamine.

Allikas: Tubakainfo.ee

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Maris Praats.

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content