fbpx

Olen poiss. Kuidas minu keha teismelisena areneb?

Teismeiga, teisiti öeldes ka murdeiga või puberteet, on arenguperiood füüsilises ja vaimses tervises. Lapsest hakkab saama täiskasvanu. Poiste murdeiga kestab tavaliselt 10.–18. eluaastani. Mis minuga küll toimub?

Kõik kehas toimuvad muutused on seotud hormoonidega. Nüüd ilmselt võid küsida, et mis on hormoon või oled varem kuskilt kuulnud väljendit “hormoonid möllavad”? Lihtsalt öeldes, on hormoonid keemilised ained, mida toodavad sisenõrenäärmed (nt neerupealsed ja sugunäärmed). Hormoonid kantakse kehas laiali verega ja neil on keha erinevatele osadele oma kindel toime ning hormoonide mõjul toimuvad muutused kehas – kehakuju, pikkus, karvakasv, naha rasusus.

Kõik muutused kehas toimuvad järk-järgult ning kindlasti mitte ei toimu need korraga ja kiiresti! Lapse kehast kujuneb täiskasvanu keha mitmete aastate jooksul. Keha füüsilise arenguga koos toimub ka seksuaalareng ja suguküpseks saamine ehk võime saada järglasi. Seks ja seksuaalsus on elu loomulik osa ning murdeeas võid tunda suurt huvi seksi vastu või hoopiski üldse mitte. Ära kindlasti karda seda tunnet!

Aga mis siis täpsemalt juhtuma hakkab?

Esimeseks tunnuseks poiste murdeea alguse puhul on ust mundandite ja peenise kasv, mille juures muutub munandikott suuremaks ning tumeneb, samuti kasvab peenis pikemaks, laiemaks ja samuti muutub tumedamaks. Loe lisa siin.

Karvakasv algab üldiselt peenise juurelt ning siis liigub mööda kogu keha edasi, karvasemaks muutuvad käed ja jalad, tekivad karvad kaenla alla ning rinnale ning samuti hakkab kasvama habe. Loe lisa siin.

Sel ajal on peenis kõva, pikem ja suurem, sest peenis on täitunud verega kas iseenesest või siis seksuaalse erutuse korral. Erektsioon toimub igas eas, nii lastel kui vanematel meestel. Ise enesest tekkivad erektsioonid on normaalne, mida esineb tihedamini varahommikul. Erektsioon võib tekkida ja kaduda iseenesest ning tekitada ebamugavaid olukordi. Pea meeles, et see on normaalne ning seda juhtub ka teistel poistel. Loe lisa siin.

Seemnepurse on kõvastunud peenisest väljuv seemnevedelik, mis juhtub seksi või eneserahuldamise lõpus. Märg unenägu ehk magamise ajal eralduv seemnevedelik on normaalne nähtus, mis juhtub nii noortel kui vanematel meestel. Loe lisa siin.

Välimised on peenis ja munandikott, oluliseks on ka eesnahk peenisel (peenisepead kattev liikuv nahavolt). Need kasvavad ja arenevad kogu murdeea jooksul saavutades oma kasvu lõpu täiskasvanueaks. Loe lisa siin.

Sisemised on munandid, munandimanused, seemnejuhad, seemnepõiekesed ja eesnääre. Munandites toodetakse seemnerakke. Loe lisa siin.

Loe kõikide muutuste kohta poisi kehas lisa Seksuaaltervise veebilehelt siin ning üldiselt murdeea kohta siin. Lisaks võid võid uurida keha, seksuaalsuse, seksi ning soo teemadel Teeviit veebi rubriigist “Seksuaalsus ja keha areng”.  

Vaata ka saatelõiku NOVA saatest, kus külastati Eesti tervishoiu muuseumit. 

Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo ekspert Kadri Koort. 

Skip to content