fbpx

Noored kooli programmi vilistlane ja didaktik Reesi Kuslap: programm julgustab inimesi oma karjääris muudatusi tegema ja ennast arendama

Noored Kooli programm on iga aastaga inimestes aina rohkem huvi tekitanud. Teada saamiseks, mis programmiga täpselt tegu on vestlesime programmi vilistlase ja praegu Noored Kooli programmis didaktikuna töötava Reesi Kuslapiga.

Mis programmiga on täpsemalt tegu?

Tegemist on kaheaastase arenguprogrammiga, et tuua koolidesse motiveeritud inimesi, kes ei ole varem õpetajana töötanud ega õpetajaks õppinud. Programmi ajal toimub õppimine ja õpetamine käsikäes – osalejad saavad enne kooliaasta algust põgusa koolituse, kuidas õpetajana hakkama saada. Alates septembrist toimuvad koolitused juba regulaarselt kaks korda kuus reedeti ja laupäeviti, osalejad omandavad uusi teadmisi nii haridusest, pedagoogikast kui ka juhtimisest. Programm on väga laiapõhjaline – eesmärk ei olegi niivõrd välja koolitada uusi õpetajaid, vaid haridusvaldkonna eestvedajaid.  

Kuidas on Noored Kooli programmiga võimalik liituda?

Noored Kooli programmiga liitumiseks peab kandidaadil olema vähemalt bakalaureusekraad ning ta ei tohi olla õpetajaks õppinud. Selleks, et valituks osutuda, peab kandidaat läbima mitu vooru. Kõigepealt tuleb esitada avaldus, milles selgitatakse välja kandidaadi motivatsioon ja väärtused. Järgmisena kutsutakse kandidaat praktilisse vooru, kus tuleb läbi viia 7-minutiline minitund ning grupitöö. Viimasena toimub intervjuu.

Muidugi saab ennast kõigepealt huviliseks registreerida ja osaleda infoseminaridel, kus saab juba osalejatelt ja vilistlastelt programmi kohta täpsemalt küsida. Noored Kooli kodulehel on samuti palju asjalikku informatsiooni, seda tasub ka uurida.

Miks selline programm loodi?

Noored Kooli kuulub rahvusvahelisse võrgustikku Teach for All. Programm loodi selleks, et tuua haridusse uusi motiveeritud inimesi, kes oleksid valmis panustama nii koolides õpetajatena kui ka hariduselus laiemalt. Programm julgustab inimesi oma karjääris muudatusi tegema ja ennast arendama. Ma arvan, et programm teeb väga tänuväärset tööd tuues koolidesse inimesi, kes väga tahaksid õpetajana töötada, on ise valmis õppima ja arenema ning hoolivad Eesti haridusest, kuid kes ei ole õpetajaks õppinud. Pärast Noored Kooli programmi lõpetamist saab jätkata magistriõpinguid ning omandada õpetaja kvalifikatsioon.

Mis soovitusi annaksite noortele, kes sooviksid Noored Kooli programmiga liituda?

Kindlasti soovitan programmiga enne põhjalikult tutvuda, programmis osalemine eeldab pühendumist. Osalege infoseminaridel ja leidke keegi, kes on programmis osalenud, jagage kogemusi, käige osalejate tunde vaatlemas. Noored Kooli eestvedajad on väga avatud ning sõbralikud – neilt võib samuti alati abi ja nõu küsida.

Miks Noored Kooli programm, mitte ülikoolis õpetajaks õppimine?

Üks ei välista teist. Noored Kooli ja ülikool ei ole mitte konkurendid, vaid partnerid. Programm on mõeldud neile, kes ei ole õpetajaks õppinud, kuid võivad seda pärast programmi lõppu teha. Kes soovib aga kohe õpetajaks õppima minna võib seda loomulikult teha!

Mis on selle programmi eelised?

Programmi üks suur eelis on kindlasti kogukond – Noored Kooli osalejad ja vilistlased. Koostöö vilistlaste vahel jätkub ka pärast programmi lõpetamist. Samuti ei tohiks unustada rahvusvahelist Teach for All-i kogukonda. Mina olen saanud käia näiteks haridusteemalisel seminaril Abu Dhabis, mida rahastas Teach for All. Programmis õpitakse väga palju oskusi, mida ka muudes valdkondades vaja läheb, näiteks psühholoogiat ja juhtimist. Noored Kooli programm võib olla elu muutev mitmes mõttes, kes õpib ennast paremini tundma, kes leiab töö, mis talle rõõmu pakub, kes leiab sõbrad ja kaasteelised.

Miks seda programmi vaja on (mis seal on teistmoodi)?

Tänu Noored Kooli programmile oleme saanud väga palju uusi õpetajaid, oleme viinud hariduses ellu palju uuendusi – programmi vilistlased on aktiivsed hariduse eestvedajad nii koolijuhtide, õppejuhtide kui ka poliitikakujundajate rollis. Noored Kooli programm täiendab klassikalist ülikooliharidust ja pakub võimalusi karjääripöördeks, samuti leevendab see ka (kvalifitseeritud) õpetajate põuda. 

Loe rohkem Noored Kooli programmi kohta siin.

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Hanna-Maria Johanson.

Skip to content