fbpx

Noore looduskaitsja kursus “Junior Ranger”

Junior Ranger on noortele mõeldud kursus, mille eesmärk on suurendada noorte keskkonna- ja loodusteadlikkust, luues ning arendades noorte koostöövõrgustiku teiste rahvusparkide ja kaitsealade ümber. Programm algatati Euroopa kaitsealade liidu (EUROPARC Federation) poolt, kelle eesmärgiks on leida aktiivseid noori, kes on huvitatud loodusest. Ja seega sai 2002. aastal üleeuroopaline Junior Rangeri programm alguse ning Eestis oli esimene Junior Rangeri kursus 2004. aastal Lahemaa rahvuspargis. 

Programm koosneb vähemalt kolmest kursusest,mis toimuvad sügisel, kevadel ja suvel. Programm võimaldab noortel kaasa lüüa loodusvaatlustel, elupaikade otsingutel ja isendite loendamisel. Samuti saab noor tutvuda rahvusparkide kohalike kogukondadega, kellega koos saab noor  arendada oma käsitööoskusi, minna loodusretkedele või võtta osa  talgutest. Eestis on kuus rahvusparki, kus Junior Rangerid tegutsevad. 

Aga, et noor ei teaks ainult oma rahvuspargi kohta, käivad erinevad rahvuspargi noored üksteise juures külas. Ühel aastal käisin Vilsandi rahvuspargi noortega Soomaa noortel külas, kus sain koos teistega käia räätsamatkal soos ja kanuuga sõita. Kanuusõitu tegime Riisal, sõites Halliste ja Raudna jõel. Meie otsustasime võtta eesmärgiks sõita Meiekose sillani ja siis seal ümber keerata. Kuna sõita oli vaja vastuvoolu, tuli meil kanuus teha head koostööd ja kui olime poolel teel sillani tuli teine kanuu ja ajas meid kaldasse kinni. Seal õppisin, et inimesed on ettearvamatud ja sellega tasub arvestada kui suure seltskonnaga vaja koostööd teha.

Programmis osaledes saab noor arendada oma suhtlemisoskusi ja saada teadmisi, mida koolitundides ei räägita. Noor õpib samuti olema iseseisvam ning oskab hinnata, kui oluline on loodus ja kuidas seal hakkama saada. Kui noor saab näha oma silmaga ja kaasa lüüa, jääb talle õpitu palju paremini meelde ning tekib ka parem arusaam, miks meil on kaitsealasid vaja. 

Ma õppisin ennast mugavustsoonist välja lükkama ja teen seda siiamaani. Räätsamatkal näiteks, kus ma sain esimest korda räätsasid kanda, tuli kiirelt aru saada, kus on lihtsam soos liikuda ja kus võib olla ohtlikum. See ei olnud lihtne ja nii mõnelgi korral õnnestus mul komistada ning kindad märjaks saada. See ei olnud lõbus ega ka mugav, aga ma tulin toime! Ma olen saanud mõnusaid kogemusi igal kursusel, kus olen osalenud, kohtudes erinevate inimestega, kes on mu vaateid maailmast muutnud. Näiteks ma sõitsin kanuus kahe inimesega, kes olid minu jaoks võõrad, keda ma õppisin sõidu ajal paremini tundma . Programmis osaledes saab ainult endale kasu:  teadmised ja oskused, mille olen omandanud, ei saanud ma internetis või koolipingis istudes, vaid  oma silmadega nähes ja ise läbi proovides. 

Junior Rangeri eesmärk on võimaldada loodushuvilistele noortele keskkonnakaitses kaasalöömist. Noor saab programmis juurde kogemusi, mida saab rakendada tavaelus. Ühtlasi kasvatades  oma huvi looduse vastu ja avastades, mis on see, mida bioloogia tunnis ei õpetata. Kui sa oled juhuslikult loodusest huvitatud ja tahad kooli tundidele lisaks midagi juurde, siis rohkem infot saab leida siit.

Artikili autor noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Helena Lulla.

Fotod: Mahe Metsalu.

Skip to content