fbpx

Nikotiini mõju vaimsele tervisele

Nikotiini sisaldavate toodete (nagu näiteks e-sigaretid või nikotiinipadjad) tarvitamine mõjutab negatiivselt nii aju arengut kui ka vaimset tervist. Isegi kui esmapilgul tundub, et nikotiin mõjub rahustavalt või parandab keskendumist, on see efekt petlik ning tegelikult võib nende toodete tarvitamine viia hoopis vaimse tervise probleemide süvenemiseni.

Kas nikotiin vähendab ärevust?

Tihti arvatakse, et nikotiin leevendab ärevust ja stressi. Mis siis aga päriselt ajus toimub nikotiini mõjul? Nikotiin jõuab ajju 7 sekundiga ning seejärel aktiveeruvad retseptorid, mis tekitavad hetkelist õnnetunnet. Kui nikotiini mõju  väheneb, kogeb inimene ärrituvust ja ärevuse sümptomeid. Kuna uuesti tarvitamisel need sümptomid kaovad, tekitabki see arusaama justkui oleks nikotiinil vaimsele tervisele positiivne efekt.  

Pikas perspektiivis põhjustab nikotiin hoopis vaimse tervise probleemide, sh ärevuse süvenemist ning võib tekkida ka olukord, kus tavapärased mõnu pakkuvad tegevused ei paku enam piisavat naudingut ja suureneb hoopis vajadus nikotiini järele. 

Ärevusega toimetulekuks on erinevaid viise, näiteks sportimine, looduses viibimine, hingamisharjutused, sõpradega koos aja veetmine ja palju muud  Kõik need tegevused mõjutavad aju positiivselt: need tõstavad tuju, vähendavad stressi ja tekitavad rahulolu tunde.  

Häid nõuandeid kuidas enda vaimset tervist hoida ja ka abi saamise võimalusi leiad siit: https://peaasi.ee/arevushaired/ 

Kuidas mõjutab nikotiin und?

Nikotiin tõstab vererõhku ning seetõttu raskendab uinumist ja halvendab une kvaliteeti. Mitmed uuringud näitavad, et nikotiini tarvitamist seostatakse uneprobleemidega, nt võib põhjustada katkendlikku ja rahutut und, õudusunenägusid ja unisust päevasel ajal.  Halb unekvaliteet avaldab omakorda negatiivset mõju ka vaimsele tervisele, sest see suurendab stressi ja ärevust, halvendab meeleolu ja keskendumisvõimet ning võib soodustada depressiooni ja teiste vaimse tervise häirete teket. Kvaliteetne ja piisav uni noore inimese aju arengu jaoks hädavajalik, sest see toetab mälu ja õppimisvõimet, soodustab emotsionaalset tasakaalu ning aitab kaasa kognitiivsete oskuste ja arengule. 

Kuidas mõjub nikotiin minu keskendumisele ja õppimisvõimele?

Kui tarvitad nikotiini, võib hetkeks küll tunduda, et keskendumine paraneb. See on tingitud sellest, et nikotiin on stimulant ning selle tarvitamisel vabanevad ajus kemikaalid, mis suurendavad hetkelist ärksust ja tähelepanu, kuid see efekt on lühiajaline ja petlik.  Tegelikult pärsib nikotiin aju selle osa arengut, mis vastutab muuhulgas ka keskendumise ja õppimisvõime eest. See tähendab, et kui tarvitad nikotiini, võib sul olla keeruline keskenduda ja uut informatsiooni omandada ning võivad kannatada näiteks õppimistulemused koolis.  

Kokkuvõte

Aju arengus toimub lõpuspurt just teismeliseeas ja aju saavutab küpsuse alles ligikaudu 25. eluaastaks. Kõikide uimastite tarvitamine mõjutab aju arengut, seega on väga oluline noores eas uimasteid, sealhulgas nikotiinitooteid mitte tarvitada.  

Kui tarvitad nikotiinitooteid või tead, et mõni sõber seda teeb,  tasub mõelda, miks sa seda teed ja kas seda vajadust saab ka muul moel täita. Kui soovid ise nõu saada, või oled mures sõbra pärast, saad pöörduda esmajoones näiteks kooliõe või mõne muu turvalise täiskasvanu poole, kellega oma mure jagada ja kes oskab sind edasise osas nõustada.  

Artikli koostas Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste keskuse vanemspetsialist Tiina Kuusik.

Skip to content