fbpx

Mõtled iga kuu lõpus, kuhu raha kadus?

Enamasti ei ole inimestel ülevaadet oma rahaasjadest – millised on sissetulekud, millised on põhikulud ning millistele kuluartiklitele enim raha kaob.

Põhiliseks kitsaskohaks on see, et rahaasju arvestatakse mälu abil ja ei kasutata muid abivahendeid. See aga tekitab kuu lõpus olukorra, kus raha on otsas ja puudub täpne arusaam, millele see kulus. 

Selleks, et saada ülevaade kuludest, mis rahakotti liigselt koormavad, on vaja pidada eelarvet ning kirja panna kõik kulud ja tulud. Populaarseim abivahend eelarve tegemiseks on Exceli tabel, kuid miks mitte kasutada nutikate äppide abi. Oleme ise katsetanud ning Sulle välja valinud 3 äppi, mida võiksid proovida.

1. Monefy (iOS, Android)

Sobib kasutajale, kes pole varem eelarvet teinud ja soovib võimalikult lihtsalt sellega algust teha. Tegemist on väga arusaadava ülesehitusega äpiga, mille süsteem on lihtne (plussmärgi alt sisestad oma tulud ja miinusmärgi alt kulud). Kulud saab lahterdada erinevatesse kategooriatesse (nt väljas söömine, auto- ja majapidamiskulud).

Kogu kulude ja tulude ülevaade on kujutatud ühe diagrammina, kust on selgelt näha, kui palju ja millele raha kulunud on. Valida on võimalik  ka perioodi ehk, kas soovid teha päeva, nädala, kuu või aasta eelarve. Lisaks saab andmed sünkroniseerida oma Dropboxi kontoga ja jälgida seda teisest seadmest või jagada ülevaadet oma pereliikmetega.

2. Goodbudget (iOS, Android)

Sobib kasutajale, kes soovib koostada juba detailsemat eelarvet. Äpp on üles ehitatud nn ümbrikute süsteemile, kus iga ümbrik vastab teatud kulukategooriale. Igale kategooriale saab seada summalise piirangu. Näiteks saad määrata toidukulude maksimaalseks summaks 150 eurot. Toitu ostes tuleb kulu sisestada ja äpp kuvab Sulle summat, mis veel kuu lõpuni alles on.

Selline süsteem aitab eesmärki silme ees hoida ja näha, kui palju veel kuu lõpuni raha alles on. Andmeid on samuti võimalik sünkroniseerida erinevate seadmetega ja jagada oma perega. Lisavõimalusena saab äpi abil seada endale kogumiseesmärke, näiteks puhkuse või uue auto jaoks.

3. HomeBudget (iOS, Android, Windows)

Sobib kasutajale, kes soovib detailsemalt oma eelarvet analüüsida, äpp genereerib selleks erinevaid raporteid. Selle äpiga saab luua eelarve ja jaotada kulusid erinevatesse kategooriatesse. Mugav on see, et äppi saab sisestada ka igakuised püsikulud (nt laenu- või kindlustusmakse). Visuaalse poole pealt on äpp varustatud nii diagrammide kui ka graafikutega, mis aitavad kulusid paremini analüüsida. Samuti pakub äpp sünkroniseerimise võimalust.

4. Bilance (Android, iOS)

Meie oma eestlaste lansseeritud eelarverakendus. Loodud mobiilirakenduses saab kokku koondada andmed kõikidest Eesti pankadest ja ka teistest finantsplatvormidest nagu näiteks Wize ja Revolut. Rakendus annab detailse ülevaate tuludest ja kuludest ning uuendab seda automaatselt. Bilance eesmärk on aidata saada parem ülevaade oma kuludest-tuludest ja säästa suuremal hulgal raha. 

5. Minu eelarve (Swebanki internetipank ja äpp)

Minu eelarve lahendus pakub kategoriseeritud ülevaadet oma kulutustest. Sul on võimalus lisada kulukategooriatele või kogu eelarvele limiidid ja seeläbi piirata raha raiskamist. Rakenduses aitab Sul ülevaate plaan analüüsida, kas ja milliseid kulutusi saaksid vähendada. Seda eelarve lahendust saab kasutada alates 16. eluaastast ning Sinu kulude-tulude ülevaadet näevad ka kasutajad, kellele oled andnud ligipääsu enda kontole. 

Artikkel on koostatud koostöös Swedbanki Rahaasjade Teabekeskusega.

Skip to content