Kas oled kunagi näinud noorsootöötajaid noortega tegutsemas oma kodukandi parkides, kaubanduskeskustes või isegi sotsiaalmeedias? See on mobiilne noorsootöö, mis tähendab, et noorsootöötajad liiguvad erinevates paikades ja tulevad sinna, kuhu noored kogunevad või kus noored aega veedavad. See võib olla tänaval, koolis, mänguväljakul või internetis.
Mis ja miks on mobiilne noorsootöö?
Mobiilset noorsootööd (lühend mono) tehakse väljaspool klassikalisi noorsootöö tegemise kohti nagu noortekeskus või kool. Mobiilse noorsootöö peamine eesmärk on noore või noortega kontakti loomisel toetada nende arengut, kaasatust ja iseseisvust, pakutakse vajadusel tuge ning nõu, jagatakse informatsiooni osalus- või tegevusvõimaluste kohta või tehakse erinevaid tegevusi koos noortega. Mobiilset noorsootööd tegevaid töötajaid nimetatakse mobiilseteks noorsootöötajateks.
Noored, kellega mobiilsed noorsootöötajad oma töös kokku puutuvad, ei jõua ise enamasti noortekeskusesse või noortele suunatud tegevuste juurde, seega on oluline jõuda nende noorteni teistmoodi. Mobiilsest noorsootööst võivad saada osa noored vanuses 7-26 aastat, kuid vanused võivad olenevalt piirkonnast erineda. Samuti erineb piirkonniti mobiilsete noorsootöötajate arv ja kättesaadavus. Mobiilsed noorsootöötajad on sellisel viisil noorsootöötöö tegemiseks saanud vastava ettevalmistuse või omavad teadmisi meetoditest, praktikatest.
Mobiilne – ühest paigast teise liikuv (allikas www.sõnaveeb.ee).
Kus mobiilset noorsootööd tehakse ja kus võin mono noorsootöötajaid kohata?
👟Tänav
🏞️ Park ja mänguväljak
🛍️ Kaubanduskeskus
🎯 Noorte kogunemiskohad
🏫Kool, sündmused ja tegevused
📱 Internet ja sotsiaalmeedia
Kuidas mobiilseid noorsootöötajaid ära tunda?
Mõnes piirkonnas (näiteks Tallinn või Pärnu) kannavad mobiilsed noorsootöötajad nii öelda vormiriietust, neil on kas pusa, müts, jope või kott, kus on vastav kiri või kujundus. Mobiilsed noorsootöötajad tutvustavad end alati enne noortega suhtlemise alustamist ja samuti on mõnes piirkonnas kas asutuse kodulehel või sotsiaalmeedias mobiilsete noorsootöötajate nimed ja/või pildid, kontaktandmed.
Miks on mobiilne noorsootöö oluline ja on noorele kasulik?
- Noored saavad turvalise täiskasvanuga arutada erinevate teemade, murede või probleemide üle ning vajadusel arutleda edasiste sammude või tegevuste üle (näiteks pöördumine erialaspetsialisti poole).
- Nooreni jõuab otse noorsootöötajalt info osalus- ja tegevusvõimaluste kohta (noortekeskused, huviringid, sündmused, projektid ja muud võimalused) ning vajadusel pakutakse täpsemat infot erinevate teemade kohta.
- Noored saavad jagada oma arvamust, huvisid, vajadusi või tagasisidet, mida saab kasutada noortele suunatud võimaluste pakkumiseks või arendamiseks.
Mobiilne noorsootöö (mono) viib noorsootöötajad sinna, kus on noored – olgu see tänaval, kaubanduskeskuses, koolis või internetis. Nad on noortele usaldusväärsed ja turvalised täiskasvanus, kes saavad pakkuda noorele tuge või noort suunata.
Kui oled märganud mobiilset noorsootöötajat oma kodukohas, ära pelga nendega suhelda – just nemad võivad aidata sul leida põnevaid võimalusi või aidata kaasa mõne mure lahendamisele!
Allikas: Haridusportaali artikkel „Mobiilne noorsootöö“
Allikas: Tervise Arengu Instituudi artikkel „Mobiilne noorsootöö aitab jõuda keerulistes oludes noorteni“
Allikas: Tartu Noorsootöö keskuse veebileht „Tänavapõhine noorsootöö ehk MONO“
Allikas: Teeviit portaali artikkel „Mobiilsed noorsootöötajad: “Eesmärk on eelkõige arendada noorte sotsiaalseid oskuseid.”
Pilt: Unsplash+ (Ahmed)
Autor: Anette-Clarissa Juht, Tallinna Ülikooli noorsootöö eriala 2. kursuse tudeng
Toimetas: Noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste