Mis on seksuaalvägivald ja kust saada abi?

Seksuaalvägivald on sunniviisiline seksuaalvahekord või muu seksuaalse iseloomuga tegu, mille alla võib liigitada soovimatu seksuaalse tähelepanu, tahtevastase seksuaalse puudutamise, seksi pealesurumise, vägistamiskatse või vägistamise ning laste seksuaalse väärkohtlemise.

Seksuaalvägivald on ka see, kui sa ei saanud anda oma nõusolekut vahekorraks, näiteks tundsid hirmu, olid uimastatud, joobes või magasid. Seksuaalvägivald on kuritegu ning vastutus selle eest lasub alati toimepanijal – mitte kunagi ohvril. Sa ei pea tundma häbi ega süüd, kui oled midagi sellist kogenud.

Kust saada seksuaalvägivalla korral abi?

1. Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused 
Need asuvad suuremates haiglates ja on mõeldud just seksuaalvägivalla üleelanutele. Abi saab küsida igal ajal (ka öösel!). Kriisiabikeskused pakuvad: meditsiinilist abi, õigusalast tuge, psühholoogilist nõustamist.

2. MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus
Tugikeskused asuvad üle Eesti, need on avatud ööpäev läbi ja need pakuvad turvalist keskkonda vägivalla või selle ohu korral, meditsiinilist abi, õigusalast tuge, psühholoogilist nõustamist.

3. Ohvriabi
Pakutakse tuge ja nõustamist mistahes vägivallajuhtumite korral, sealhulgas ka seksuaalvägivalla puhul. Pakutakse kriisinõustamist, infot õiguste ja abivõimaluste kohta ning viiakse kokku õigete spetsialistidega.

4. Lasteabi
Oodatud kõned ja pöördumised, mis on seotud lapsi puudutavate teemadega või kui on vaja teatada abivajavast lapsest. Pöördujatele antakse nõuandeid, jagatakse teavet ning vajadusel tagatakse info edastamine vastavate spetsialistidele. 

5. Noorte seksuaaltervise nõustamiskeskused
Pakuvad seksuaaltervise teenuseid kuni 26-aastastele (kaasa arvatud). Töötajad on saanud väljaõppe seksuaalvägivallaohvrite abistamiseks. Kirja teel saad pöörduda: www.seksuaaltervis.ee “küsi nõu”. Seksuaaltervise kliinikud Tallinnas ja Tartus pakuvad arstiabi ja psühholoogilist nõustamist seksuaalvägivalla all kannatanutele. 

6. Politsei
Politseil on seaduslikud võimalused algatada menetlus, võimalus fikseerida tõendid (koostöös arstidega) ja vägivalla toimepanija vastutusele võtta, pakkuda vägivalda kogenule turvalisust ning teavitada abisaamise võimalustest.

Sul on alati õigus pöörduda politseisse – ja seda sõltumata järgmistest asjaoludest:

  • kas te olite tuttavad või võõrad,
  • kas sa olid tarvitanud alkoholi või mitte,
  • kuidas sa olid riietunud või käitusid,
  • kas sa olid alguses nõus seksuaalse tegevusega või mitte,
  • kas sa püüdsid vastu hakata või abi kutsuda.

Seksuaalvägivald ei ole kunagi ohvri süü. Kui oled midagi sellist kogenud või tunned end segaduses, räägi sellest usaldusväärse täiskasvanuga või pöördu spetsialistide poole. Abi on olemas – ja sa väärid turvalisust, mõistmist ja tuge.

Allikas: Ohvriabi veebileht palunabi.ee 
Allikas: Lasteabi veebileht lasteabi.ee 
Allikas: Seksuaaltervise veebileht seksuaaltervis.ee

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.

Skip to content