fbpx

Mis on psühhoos?

Psühhoos on tõsine vaimse tervise häire, mis väljendub reaalsustaju moonutustes ja võib ilmneda erinevate sümptomite kaudu. Uimastite tarbimine on üks levinumaid psühhoosi esilekutsuvaid tegureid, kuna teatud psühhoaktiivsed ained võivad ajus keemilisi protsesse häirida, põhjustades psühhoosi sümptomeid.

Psühhoosi peamised tunnused hõlmavad:

  • Luulumõtted: patsiendil võivad tekkida veendumused, mis ei vasta tegelikkusele ja mida on raske loogiliste argumentidega ümber lükata;
  • Hallutsinatsioonid: isik võib kogeda tajuhäireid, nagu nägemis-, kuulmis- või kompimisaistinguid, mis tegelikult ei eksisteeri;
  • Mõtlemise häired: patsiendi kõne võib muutuda segaseks ja katkendlikuks, raskendades suhtlust.

Uimastid, nagu amfetamiinid, kokaiin, LSD ja isegi kanep, võivad esile kutsuda psühhoosi sümptomeid, eriti kui neid tarbitakse suurtes kogustes või pikema aja vältel.

Psühhoosi raviks kasutatakse tavaliselt antipsühhootikume, mis aitavad kontrollida sümptomeid, ning psühhoteraapiat, mis toetab patsiendi toimetulekut haigusega ja aitab parandada elukvaliteeti. Varajane sekkumine on kriitilise tähtsusega, kuna see võib parandada prognoosi ja vähendada haiguse pikaajalist mõju.

Kui tekib kahtlus psühhoosi suhtes, on oluline kiiresti meditsiinilist abi otsida. Esimeseks sammuks võib olla pöördumine perearsti poole või vaimse tervise erakorralise abi saamiseks psühhiaatria valvetuppa helistamine. Kiire tegutsemine on oluline, et tagada parim võimalik tulemus.

Uimastite tarvitamine on üks psühhoosi tekitajatest, mis võib mõjutada inimese elu sügavalt ja pikaajaliselt. Oluline on mõista psühhoosi sümptomeid ja teada, kuidas käituda, kui kahtlustatakse psühhoosi. Õigeaegse raviga on võimalik sümptomeid leevendada ja elukvaliteeti parandada.

Siit saad läbida testi ja uurida rohkem psühhoosi kohta.

Artikli autor on noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Anastassia Usova.

Skip to content