fbpx

Mis on grooming ja miks on oluline seda teada?

Grooming ehk peibutamine on protsess, mille käigus luuakse usalduslikud suhted lapse või noorukiga (vahel ka tema lähedastega) edasise seksuaalse ärakasutamise eesmärgil.

Kõlab kurjakuulutavalt ja näib, et niisugust manipuleerimist ei ole raske märgata. Tegelikult toimib grooming just seepärast, et see kulgeb sujuvalt ega tekita kahtlusi – ei lapses ega tema lähedastes. Kõrvalt vaadatuna võib see näida loomuliku kiindumuse või noorukite puhul romantiliste suhetena.

Grooming’u iseloomulikud tunnused

Erinevalt muudest, märksa otsesematest vägivalla ja manipuleerimise vormidest jääb grooming tihti karistamata, kuna ohvrid ega nende lähedased ei mõista, mis toimub.

Tihtipeale ei pruugi ohver olla füüsiliselt kuhugi kinni pandud ning tema kallal ei kasutata vägivalda, kuid ta tunneb siiski tugevat emotsionaalset survet ja segadust. Ohver võib süüdistada ennast selle pärast, et „lubas“ vägivalda, kui peibutaja motiivid selgeks saavad. Tähtis on aga meeles pidada, et grooming on emotsionaalne ja seksuaalne vägivald ning ohver ei ole selles vägivallas süüdi.

Kes võib langeda groomingu ohvriks ja kes võib olla groomer?

Groomingu ohvriks võivad eelkõige langeda noored ja lapsed. Groomer võib olla ükskõik kes- mees, naine, õpetaja, sugulane jne.

Kus grooming toimub?

Grooming võib toimuda nii internetis kui ka tegelikus elus. Sealjuures füüsiline kontakt ei vähenda peibutaja mõju ohvrile ega järgnevaid psühholoogilisi traumasid. 

Kuidas grooming toimub?

Ohvri valimine

Peibutajad valivad oma ohvri eri kriteeriumide alusel: vanus, välimus, emotsionaalne seisund, ebasoodne perekondlik olukord.

Suhtluse algus ja ohvri isoleerimine

Groomer osutab ohvri suhtes suurt huvi ja külvab ta üle komplimentidega. Kui peibutaja on õpetaja, treener või autoriteetne isik, võivad pealetükkivale tähelepanule lisandada lubadused anda abi edu saavutamisel, soodustused hinnete panemisel ja muud „teenused“ vastavalt groomer’i võimalustele.

Seejärel peibutaja isoleerib oma ohvri. Need võivad olla pikad telefonikõned, sõnumid vms.

Usalduslike suhete ja ühiste saladuste kultiveerimine

Groomer räägib oma ohvrile enda saladustest ja surub peale, et ohver räägiks enda omi. Groomer nõuab noorelt et, too ei räägiks groomeri saladusi, sest siis ei räägi ta ka ohvri omi. Ühised saladused võivad olla öised jalutuskäigud, kingitused, abi õpingutes ning sigarettide või alkoholi pakkumine: „Mul tulevad probleemid, kui sa välja räägid.“

Füüsilise kontakti normaliseerimine

Füüsilise kohtumise puhul võib groomer vestlemise ajal nihkuda ohvrile lähemale, teda emmata vms. Need nn “sõbralikud puudutused” on tegelikult järk-järgult noorele lähemale saamine. Noor võib karta, et mõistab täiskasvanu käitumist valesti ja võib teda oma märkustega vaid solvata või pahandada.

Püüd kujutada ebasündsat käitumist kui midagi loomulikku

Kui grooming jõuab viimasesse staadiumisse ja algab seksuaalne ärakasutamine, üritab peibutaja kujutada oma käitumist kui midagi normaalset. Eriti keeruline on välja selgitada peibutamist teismeliste suhtes, kuna vanusevahe ei pruugi olla väga suur ning peibutaja manipulatsioone võib pidada romantiliste suhete tavaliseks dünaamikaks. Tagajärgedeks võivad olla väga rasked vaimse tervise probleemid.

Kuidas aru saada, et oled ise langenud grooming’u ohvriks?

Pea meeles: ükski täiskasvanu ei pea ootama, veel vähem nõudma lapselt tähelepanu või teeneid oma abi eest, samuti nagu romantiline partner ei pea kasutama niisuguseid manipulatsioone.

  • Kas sa kuuled tihti endale öeldavat: „Tee minu heaks X, sest mina tegin ju sinule Y?“
  • Kuidas sinu vanem sõber/partner suhtub sinu sõpradesse või sugulastesse? Kas sa kuuled temalt tihti negatiivseid hinnanguid nende kohta, kui olete omavahel?
  • Kas vanem sõber/partner suhtleb sinuga omavahel teisiti, kui teiste inimeste juuresolekul?
  • Kas sa tunned end tihti ebamugavalt vanema sõbra/partneriga omavahel olles, kuid ei pea võimalikuks väljendada sellega seoses oma tundeid ja läbielamisi?
  • Kas siis, kui sa räägid oma sõpradele/lähedastele oma vanemast sõbrast/partnerist, tuleb sul valida, mida ja kuidas sa teie suhetest räägid? 
  • Kas sa elad läbi seda, kui vanem sõber/partner pahandab või solvub, kuid oled rääkinud kõrvalistele midagi teie suhetest? Või kui ei pööra talle piisavalt tähelepanu? 
  • Kas sinu suhetes vanema sõbra/partneriga juhtub tihti midagi, mis paneb sind tundma piinlikult? Kas ta palub seda hoida saladuses?

Kui sa vastad jaatavalt enamikule neist küsimustest, on võimalik, et oled langenud grooming’u ohvriks. Pöördu viivitamatult täiskasvanu poole, keda usaldad, või helista tugitelefonile ja ürita katkestada suhted potentsiaalse peibutajaga. Peamine on pidada meeles, et sina ei ole selles süüdi.

Allikas: Feministeerium

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Astrid Kaelep.

Skip to content