fbpx

Mis on grooming ja miks on oluline seda teada?

Grooming ehk eesti keeles peibutamine on olukord, kus luuakse lapse või noorega (vahel ka tema lähedastega) usalduslik suhe seksuaalseks ärakasutamiseks (ingl k sexual grooming). See võib toimuda nii internetis kui otsesuhtluses. Kuidas seda ära tunda ja miks see on oluline?

Võiks ju arvata, et seksuaalsel eesmärgil lapse või noorega usalduse leidmine on kergesti märgatav ja seda saab lihtsasti avastada. Aga tegelikult toimib grooming just seepärast, et see toimub järk-järgult, salaja, privaatselt, manipuleerivalt – ei lapsel, noorel ja lapsevanemal või teisel täiskasvanul ei teki üldse kahtlust. 

Kes võib langeda groomingu ohvriks ja kes võib olla groomer?

  • Groomingu ohvriks võivad eelkõige langeda noored ja lapsed.
  • Groomer võib olla ükskõik kes – mees, naine, õpetaja, sugulane jne.

Kuidas grooming toimub?

  1. (Võõras) Täiskasvanud inimene otsib lapse või noorega kontakti. Kontakti võtmine toimub kas internetis või otsesuhtluses, näiteks lisab sõbraks, hakkab jälgima, teeb tutvust jne.
  2. Igapäeva teemadel lobisemine, et luua usalduslik suhe. Näiteks rääkimine või kirjutamine hobidest, asjadest mis meeldivad jne. 
  3. Müramine või mängimine muutub seksuaalse alatooniga tegevuseks. Kui mängulisena tunduv tegevus nagu kõdistamine või müramine muutub seksuaalsel viisil puudutamiseks või ohvrit suunatakse intiimpiirkonda puudutama, on tegemist ärakasutamisega. 
  4. Seksuaalkogemuste ja keha arengu kohta küsimine. Küsides näiteks kas rinnad kasvavad, kas oled näinud peenist, kas oled seksinud.
  5. Intiimpiirkonnast piltide või videote küsimine. Küsib ja palub teha ning saata alasti või intiimpiirkonnast pilt/ video.
    a) Manipuleerimine kui ei taheta pilte või videot saata. Näiteks öeldes, et kõik saadavad ju niimoodi ja et ma arvasin, et oleme sõbrad.
    b) Endast alasti pildi saatmine. Ütleb, et ma saadan ise siis esimesena, et sa ei peaks kartma või seda imelikuks pidama. 
  6. Rohkema nõudmine ja ähvardamine kui pilt või video käes. Nõuab rohkem pilte ja videoid või et kui sa kellelegi räägid, siis ma saadan pildi või video kõikidele su sõpradele. 
  7. Salatsemine ja tekstide/ juttude kustutamine. On tavaline, et groomer ei jäta oma tegevusest jälgi ja suheldakse keskkondades, kus ei salvestu pilt ja tekstid (nt Snapchat) või kustutatakse kogu vestlus. 

Tüüpilised väljendid, mida groomerid meelitamiseks kasutavad

Ajakirjandusväljaanne Levila kogus 2021. aastal noortelt lugusid, kes olid groomingu olukorda sattunud. Noored tõid välja, et neid meelitati selliste väljenditega: 

  • Poleks üldse arvanud, et sa nii noor oled!
  • Sa oled nii teistsugune…
  • Mulle meeldib su iseloom. Vanus ei loe!
  • Sa oled oma ea kohta nii küps!
  • Tüdrukute keha areneb kiiremini!
  • Sul on oma vanuse kohta väga suured rinnad!

Grooming on salakaval ja manipuleeriv käitumine lapse või noore suhtes, mille peamine eesmärk on seksuaalne ärakasutamine – seksuaalse sisuga või alasti või intiimpiirkonna piltide, videote ja info kogumine. Ära jaga sellist infot ei päris elus ega internetis võõrastega – sa ei tea kunagi, mida selle sisuga tehakse!

!!! Ei ole normaalne ja tavaline, et täiskasvanud inimene tahab tähelepanu, teeneid, suhet või suhtlust seksuaalsel eesmärgil lapse ja noorega. !!! Kui see Sinuga juhtub, teavita usaldusväärset täiskasvanut ja küsi nõu – loe veel “Nõu ja abi” rubriigist. 

Allikas: Feministeeriumi veebilehe alamleht “Grooming”
Allikas: Postimehe artikkel “Raha, salastatud vestlused ja alasti pildid – Eesti online groomer’ite taktikad” (10.06.2023, autor Karmen Laur)
Allikas: Levila Facebooki postitus groomingu teemal 

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste. 

 

Skip to content