fbpx

Mis on aseksuaalsus?

Akseksuaalne olemine tähendab osalise kuni täieliku seksuaalse külgetõmbe või iha puudumist. Aseksuaalsus ei tähenda, et sa oled “katki” ja vajad “parandamist”. Igas vanuses, erineva tausta või seksuaalse identiteediga inimesed võivad olla aseksuaalsed.

Aseksuaalse identiteedi alla kuuluvad mitmed terminid, millest osasid käsitleme selles artiklis. On mõistetav, et kui sinu konkreetset seksuaalset identiteeti populatsiooni terminid ei kirjelda võid tunda võõrdumist ja üksindust. Siiski on sinu identiteet sama oluline, isegi kui pole ühtegi populaarset sõna selle kirjeldamiseks. Ehk oled oma ajast veidi ees ning küll ühiskond ja keel lõpuks järele jõuavad.

Järgnevalt vastame mitmetele küsimustele, mis võivad tekkida seoses aseksuaalsusega:

Mõiste aseksuaalne vihmavari (või aseksuaalne spekter) hõlmab kõiki aseksuaalsusega soetud identiteete, sealhulgas aseksuaalne, hall-aseksuaalsus ja demiseksuaalsus. Sõna äss on lühend aseksuaalse vihmavarjuga identiteetide kohta ja seda saab samuti kasutada, viidades inimesele, kes identifitseerib end koos aseksuaalse vihmavarjuga. Näiteks võib äss inimene end identifitseerida kui aseksuaal, hall-seksuaal või demiseksuaal.

Sõna demiseksuaalne kirjeldab identiteeti, kus inimene kogeb seksuaalset külgetõmmet tavaliselt ainult juhul, kui tugev emotsionaalne side on olemas; kuigi side on külgetõmbe jaoks vajalik, ei ole see siiski igas olukorras garanteeritud.

Hall-aseksuaalsus hõlmab mitmesuguseid kogemusi, näiteks nagu:

  • Seksuaalse külgetõmbe harv kogemine
  • Seksuaalse atraktiivsuse kogemine ainult teatud asjaoludel
  • Liikumine seksuaalse külgetõmbe kogemise ja puudumise perioodide vahel

Paljud aseksuaalsed inimesed kogevad erinevaid külgetõmbe vorme, nagu näiteks romantiline, esteetiline või sensuaalne.

  • Romantiline külgetõmme hõlmab tavaliselt seotuse tunnet, intiimset sidet või armastust inimese vastu
  • Esteetilise külgetõmbe korral on atraktiivseks inimese välimus ehk see, kuidas ta välja näeb
  • Sensuaalne külgetõmme tähendab soovi inimest kallistada, suudelda, käest kinni hoida või kaisutada, kuid mitte osaleda seksuaalses tegevuses nagu näiteks anaal-, oraalne või vaginaalne seks või suguelundite seksuaalne puudutamine ja hõõrumine

Aseksuaalsed inimesed võivad identifitseerida end kui gei, hetero, lesbi, bi või mistahes muu seksuaalse identiteedina. Aseksuaalsed inimesed, kes kogevad erinevat tüüpi romantilist, esteetilist või sensuaalset külgetõmmet võivad kogeda seda nii meeste, naiste, mitte-binaarsete kui ka mis tahes muust soost inimeste suhtes.

Aseksuaalne inimene, kellel on romantilised tunded teisest soost inimeste vastu võib identifitseerivad end kui heteroromantiline aseksuaal ning aseksuaalne inimene, kellel on romantilised tunded samast soost inimeste vastu võivad identifitseerida end kui homo- või biromantiline aseksuaal.

Seksuaalne identiteet on äärmiselt isiklik ja inimeseti erinev. Aseksuaalsus on nagu iga teine identiteet ja inimesed kasutavad identifitseerimise keelt, nagu näiteks gei/lesbi/biseksuaal, et aidata seda osa endast teistele kommunikeerida. Iga inimese seksuaalne identiteet võib elu jooksul muutuda, kuid mõne jaoks on see püsiv. Hoolimata inimese seksuaalsest identiteedist ei tohiks kunagi kelleltki küsida, kas ta arvab, et tema seksuaalne identiteet muutub või kas on tegemist faasiga.

Kuigi aseksuaalsetel inimestel on seksuaalne külgetõmme ja iha vähene või puudulik võivad nad siiski valida seksi. Põhjuseid võib olla mitmeid, miks aseksuaalne inimene soovib seksida, näiteks hõlmab see soovi endale või oma partnerile rõõmu pakkuda või eesmärki rasedaks jääda. Seks hõlmab tegevusi nagu anaal-, oraalne või vaginaalne seks või suguelundite seksuaalne puudutamine ja hõõrumine. Osad aseksuaalsed inimesed võivad otsustada mitte osaleda seksuaalses tegevuses.

Nii nagu seksuaalsed inimesed, kogevad aseksuaalsed inimesed samuti mitmesuguseid emotsionaalseid vajadusi. Nagu ka seksuaalsed inimesed, soovivad mõned aseksuaalsed inimesed luua romantilisi suhteid, samas kui teised on õnnelikumad sõprussuhete või omaette olemise üle. Sõltumata sellest, kas suhe on seksuaalne või mitteseksuaalne on see sageli üles ehitatud lähedusel, jagatud huvidel, lõbul, usaldusel ja hoolimisel üksteisest.

Mõned aseksuaalsed inimesed võivad olla regulaarselt erutatud (käima tõmmatud / seksuaalselt erutatud), kuid isegi selle tundega ei tunne nad vajadust teise inimesega seksida. Paljud tegurid võivad põhjustada inimese erutust, näiteks teatud hormoonide taseme tõus menstruaaltsükli ajal (igakuine tsükkel, mis määrab, millal inimene võib rasestuda ning menstruatsiooni aja). Osad inimesed võivad erutuda teatud kellaaegadel, näiteks hommikul.

Mõned aseksuaalsed inimesed otsustavad masturbeerida, pakkudes endale seksuaalset naudingut, kui nad on erutunud, kuid ei tunne siiski soovi teise inimesega seksida. Osad aseksuaalsed inimesed ei koge üldse või ainult vähesel määral erutust.



Allikas: Iirimaa noorteinfoportaal Spunout.

Artikli tõlkis ja toimetas noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura- Liisa Tõldsepp.

Skip to content