fbpx

Mis asi on digipuhastus ja kuidas seda teha?

Professionaalne korrastaja ja KonMari konsultant Marie Pärkma räägib, mis on digipuhastus ja miks ja kuidas me seda tegema peaksime. 

Mis on digipuhastus ja miks seda üldse tegema peaks?

Digipuhastus on mõne enda seadme (arvuti, tahvelarvuti, nutitelefoni vms) korrastamine, mis tähendab kõige ebavajaliku ehk digitaalse prügi kustutamist. Digitaalne prügi on aga miski, mis koguneb meie seadmetesse märkamatult – alati leidub sealt programme, pilte vms mittevajalikku. Selle tulemusena muutub seadme kasutamine tülikamaks ning ka vajalike asjade leidmine võtab rohkem aega. Just sellepärast ongi digipuhastus aeg-ajalt vajalik.

Millised sammud tuleks läbida eduka digipuhastuse saavutamiseks?

Mina soovitan teha digipuhastust ühe seadme kaupa ja seega teha seda põhjalikult. Hiljem juba luua endale selle osas rutiin, et aeg-ajalt saaks kõik jällegi digiprügist puhastatud.

Sammudena võiks ette võtta kõigepealt seadme desktopi ja siis kõik seadmes olevad failid – pildid, videod, dokumendid, allalaetud failid. Pärast seda sukeldu sügavamale ehk Internetis olevasse maailma – e-postkast, pilveteenused, jagamisteenused, veebibrauseri ajalugu. Korrasta ära ka enda Facebook ja Instagram – seal olevad pildikaustad ja sõbralist.

Kustuta ära niipalju ebavajalikku ja säilitamist mitte väärt infot kui jõuad. Kui kõike korraga ei jõua, võta päevas digipuhastuseks näiteks 10-15 minutit.

Kui tihti peaks puhastust oma seadmetes läbi viima?

Kõigepealt tuleks üldse põhjalik digipuhastus enda seadmes ette võtta, kui seda pole mitte kunagi tehtud – see võtab aega ja võib tunduda mõttetult tülikas, kuid see on vajalik. Sellest digipuhastusest võiks edaspidi saada igakuine rutiin. Mina näiteks vaatan iga uue kuu alguses üle enda nutitelefoniga eelmisel kuul tehtud pildid ja kustutan ära kõik ebavajaliku. Samuti hoian ma enda arvuti võimalikult puhtana – kõik vajaliku säilitan vaid pilveruumis.

Rohkem infot korrastamise kohta leiab Marie blogist.

Artikli kirjutamiseks küsis küsimused ja toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Marieta Lokk 2021. aastal minu digielu teemakuu raames.

Skip to content