fbpx

Minifirma Puit ja Sepis: üks väike mõte võib viia suurte tegudeni

Minifirma Puit ja Sepis tegevjuht Martin Mändoja julgustab noori  oma ideid realiseerima: “Kindlasti on minifirma loomine üks imeline kogemus, mis annab hea aluse tulevikuplaanide teostamiseks.” Alljärgnevast kogemusloost leiab mõtteid karjääriteemadel ning ettevõtlikkusest, mis innustab noori püüdlema oma eesmärkide poole.

– Palun tutvusta ennast ning teisi minifirma liikmeid: kes te olete ning millega tegelete?

Olen Martin Mändoja, minifirma (edaspidi MF) Puit ja Sepis tegevjuht. Lisaks minule kuuluvad meeskonda finantsjuht Oskar Link ja tootja Märt Kannel. Õpime Heimtali Põhikooli üheksanda klassis ning jagame üheskoos kirge käsitöö ja sepistamise vastu. Vabal ajal leiame aega ka muudeks huvideks nagu  mõttesport, maaharimine, riigi- ja looduskaitse ning rahvatants. 

– Kuidas sündis idee luua minifirma ja miks just selline, mis on teie peamine eesmärk?

Minifirma loomise idee hakkas idanema juba aastaid tagasi, MF-i mentori ja Heimtali Põhikooli tööõpetuse õpetaja Tarvo Prinzmanni toetusel. Nimelt mõned õpilased valmistasid käsitöötooteid rohkem, kui nad ise neid vajasid ning samaväärse (kui mitte parema) kvaliteediga, kui poodides müüakse. Tavaliselt enamus õpilasi võtavad otsuse luua firma ja alles siis hakkavad mõtlema toote või teenuse peale, mida pakkuda. Meie puhul oli see vastupidi. MF Puit ja Sepis eesmärgiks on olnud oma hobiga tegelemine ning Eesti inimestele kodumaise käsitöö soetamise võimaldamine. 

– Mida on õpilasfirma teile õpetanud ning millised omadused või oskused on selle puhul olulised?

Minifirma tegemine on meile andnud aimu, kui palju vaba ruumi on loomingul. Ainult aeg mängib sealjuures suurt rolli. Samuti ametlike dokumentide koostamist, kõnede pidamist ning müümis- ja suhtluskunsti. Nendest leiame kasu kõigil tulevastel erialadel, mis võivad eluteel ette tulla.

– Kui palju on see aidanud omandada rahatarkust ning mõjutanud teie tulevikuplaane?

Rahatarkuse osas on olnud minifirma üks suurimaid mõjutajaid, andes pildi oma tehtud tööst ning sissetulekute kasutamisest. Tänu selle pooleteise aasta pikkusele tööle on ka tulevikuplaanid saanud suuna ettevõtluse poole. Kui suurel tasemel see küündib, pole veel kindel.

Foto: JA Eesti

– Kas tegeled ka investeerimisega?

Tegelen küll investeerimisega, aga mitte veel nii laialdaselt ega süvitsi. Kui kätte jõuab täisealiseiga, hakkan tegelema ka väärtpaberite ning kinnisvaraga, kuna pärast sisukat minifirma töökogemust oleks keeruline selle peale mitte mõelda..

Tööprotsess.

– Missuguste raskustega peate silmitsi seisma ja kuidas te nendega toime tulete?

Meil on vähe aega kooli kõrvalt tegeleda minifirma asjadega. Lisaks on olnud olukordi, kus on tekkinud probleeme aja arvestamisega, millega kaasnevad omakorda raskused. Samuti mõjutab laatadel sihtgruppide perioodiline vähemus, kellele meie tooted mõeldud on.

– Mis on teie suurim saavutus seni olnud? 

Üheks meie suurimaks saavutuseks on teine koht Eesti parima minifirma võistlusel. Samas võib seda pidada ka valusaks kaotuseks. Kuid vaatamata sellele saime auhinnaks Eesti rahva lemmiku minifirma tiitli, mis on meie jaoks väga oluline tunnustus.

– Tänapäeva infomüras ja väga kiiresti liikuvas maailmas on keeruline silma paista. Paljud avavad uusi firmasid, loovad tooteid ning see võib olla takistuseks. Kuidas saite hakkama sellise väljakutsega? 

Tänu oma omapärasele toodangule pole me senini kohanud konkurentsi ei minifirmade ega õpilasfirmade seas. Pärast esimest kümmet suuremat laadamüüki saime juba piisavalt  palju tähelepanu nii oma maakonnas kui ka mujal. Inimesed hakkasid meid järjest rohkem märkama ja jälgima meie tegevust sotsiaalmeedias. Seega tulemusena vähenes oht jääda teiste varju.

– Kas julgustaksite ka teisi noori looma minifirmat? Miks? 

Kindlasti on minifirma loomine üks imeline kogemus, mis annab hea aluse tulevikuplaanide teostamiseks. Halvim stsenaarium, millega võib kokku puutuda, on firma pankrotti minemine, mis toob endaga kaasa hindamatu õppetunni halvasti hallatud ressursside kohta, sealhulgas suhete osas töökaaslastega. Kuid üldiselt saavad kaotused olema minimaalsed, sest tegemist on siiski õppeprogrammiga ning ka „miinustesse“ jäädes saab MF-i tegevuse lõpetada. Seega julgustan kõiki mu sõnu lugevaid noori, kellel on idee või soov midagi uut proovida, osalaema Junior Achievement Eesti korraldatud õpilasfirmade programmist.

– Kust saab teie tegemisi jälgida? Kuidas on võimalik ühendust võtta ning teie tooteid endale soetada?

Minifirma Puit ja Sepis tegemisi  saab jälgida meie Instagrami ja Facebooki lehtedel. Lisaks saab meie kohta lugeda ka Internetis, kus on kajastatud meie tegevused. Eelnimetatud sotsiaalmeedia kontodel saab meiega ühendust võtta ja soetada sel viisil endale käsitöötooteid, esitades tellimusi.

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Kertu Kändla.

Skip to content