fbpx

Milliseid väikseid muudatusi saame teha, et elada jätkusuutlikumalt?

Kui oled mures planeedi tuleviku pärast, nagu mina, jagan sulle mõned lihtsad sammud, kuidas sa saaksid elada jätkusuutlikumat eluviisi.

See ei ole lihtne, kui sa pidevalt kuuled, kuidas plastik on vaenlane, et igaüks meist peab olema vegan, selleks et maailma päästa ning kui jood plastikust kõrrega, saad võõrastelt halvakspanevaid pilke.

Keskkond on kannatanud juba mitmeid aastaid ning me ei saa lihtsalt seda enam ignoreerida, millist laastavat mõju oleme enda ilusale ümbruskonnale tekitanud. Oluline on meeles pidada, et igaüks meist saab tuua väikeseid muutusi enda igapäevaellu, mis omavad suuremat mõju kogu keskkonnale.

Artiklis kirjutatud soovitused on vaid mõned mitmetest, kuidas aidata kaasa keskkonna jätkusuutlikusele. Alustuseks on hea võtta üks muutus korraga, ja enne kui sa märgatagi jõuad, on sellest saanud harjumus. Harjumine võtab aega ning alguses võid enda uue käitumise kohta saada kommentaare ja küsimusi. Tuleta aga endale meelde, et see on sinu otsus ning põhjuseks on soov aidata keskkonda.

Veepudelid, jah need plastikust säravad pudelid, mille eest iga päev maksad ja siis viskad taarakonteinerisse. Kas sa teadsid, et Iirimaa toodab ligikaudu 300 miljonit tonni plastikut iga aasta? Olemas on plastik, mida nimetatakse polüetüleentereftalaat (PET), seda leidub enamikus plastpudelites ning see on taaskasutatav, kuid selle lagundamiseks kulub sadu aastaid. Lisaks jõuab sellest ligi 5-13 miljonit igal aastal ookeanisse ning satub merelindude, kalade ja muude organismide seedesüsteemi. Uuringute kohaselt sisaldavad meie ookeanid aastaks 2050 kaalu järgi rohkem plastikut kui kalad. Samuti ollakse mures, et ka inimesed tarbivad seda plastikut kuni 11 000 tükki aastas.

Seega, mida me saame teha?

  • Kanna kaasas korduvkasutatavat veepudelit, selle asemel, et osta ühekordseid pudeleid
  • Ütle “ei” plastikust kõrtele ning kasuta metallist kõrt kui soovid või vajad
  • Võta kaasa korduvkasutatav termostass
  • Võimaluse korral väldi plastikust pakendatud kaupa
  • Ütle “ei” plastikust söögiriistadele ning kanna kotis korduvkasutatavat luhvlit (lusikas + kahvel)
  • Väldi tooteid, mis sisaldavad mikrohelmeid
  • Kanna kaasas korduvkasutatavat poekotti

Veepudelit on võimalik osta peaaegu igast poest, samuti müüvad palju kohvikud ja tanklad termostasse ning tavaliselt pakutakse soodustust kuumadelt jookidelt, kui ostad oma termosega.

Kui lähed toidupoodi võta kaasa enda poekott ja väldi plastikust kottide ostmist. Puu- ja köögiviljade ostmiseks ei ole sul kotti vaja või soovi korral saad leida endale korduvkasutatava võrkkoti.

Väikesed muutused: 

Plastikuvaba šampoone, palsameid, kreeme ja seepe leiab näiteks Lush käsitööna valmistatud toodete seast. Kasutamiseks tuleb kuivšampoon duši all märjaks teha ning juustele kanda. Toodete valik on väga lai.

Deodorandipurkide asemel on soovitatav kasutada plastikuvaba looduslikku deodoranti, mis kestab pikemalt ning on kemikaalide vaba.

Kodupuhastusvahendeid ostes tasub valida looduslikud variandid.

Energiasäästmist saad toetada, kui tõmbad ööseks tuled pistikust välja, kuna juhtmete kaudu kasutavad nad siiski toidet. Samuti väldi enda telefoni üleöö laadimist ja selle asemel võta hommikul laadija kaasa, ükskõik kuhu minek.

Vegan toitumine tähendab seda, et sa ei söö ühtegi toodet, mis sisaldab liha, kala, muna ja mett. Mõned veganid väldivad täielikult toodete ostmist, mille valmimise protsessis on kuidagiviisi kaasatud loomad. Kui veganlus pole sinu jaoks, saad mõju avaldada siiski, valides näiteks kord nädalas vegantoidu. Mõned inimesed valivad #lihavabaesmaspäev, samas kui teistele meeldib süüa üks vegan eine päevas. Veganlust toetavad ka paljud kohvikud ja restoranid, kus on eraldi märgitud vegan toidud.

Mõned lihtsad muudatused, mida saad teha:

  • Säästa moosipurke – pese puhtaks ning täida näiteks pähklite, kuivatatud puuviljade või seemnetega
  • Plastijäätmete vähendamiseks osta teravilju, kuivatatud puuvilju, seemneid ja pähkleid lahtiselt ning hoiusta klaaspurgis
  • Kasuta silikoonist küpsetusaluseid ja muffinivorme, et vähendada ühekordsete küpsetustarvikute kasutamist
  • Osta bambusest söögiriistade komplekt, mida igale poole kaasa võtta
  • Kasuta toidukaupade katmiseks ja säilitamiseks toidukile asemel mesilasvahast mähiseid
  • Toitu ostes kontrolli säilivusaega, et vältida toidu äraviskamist, kuid kui on jäätmeid, viska need kindlasti kompostikasti
  • Osta plastikust hambaharja asemel bambusest hambahari

Kui otsustad muudatusi teha võib see olla raske ning keeruline on teada, kust alustada. Samuti võib olla hetki, kus unustad olla oma käitumises teadlik või tunned, et sa pole motiveeritud. Tuleta endale meelde, et keegi ei ole täiuslik ja kõige tähtsamad on väikesed sammud, oluline on ennast mitte alla suruda.

Roomat ei ehitatud ühe päevaga ning pea meeles, et sa ei saa kontrollida, kuidas teised käituvad, vaid ainult inspireerida neid!

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura- Liis Nõmme.

Skip to content