fbpx

Milliseid väikseid muudatusi saame teha, et elada jätkusuutlikumalt?

Kui oled mures planeedi tuleviku pärast, nagu mina, jagan sulle mõned lihtsad sammud, kuidas saaksid elada jätkusuutlikumalt ja edendada keskkonnahoidu.

Alustuseks, hea on võtta üks muutus korraga, ja enne kui sa märgatagi jõuad, on sellest saanud harjumus. Harjumine võtab aega ning alguses võid uue käitumise kohta saada kommentaare ja küsimusi. Tuleta aga endale meelde, et see on sinu otsus ning põhjuseks on soov aidata keskkonda!

10 lihtsat sammu, et olla jätkusuutlikum ja hoida keskkonda:

  1. Kasuta joogivee kaasas kandmiseks korduvkasutatavat veepudelit
  2. Osta kohvi või teed korduvkasutatavasse termostassi
  3. Lahtiselt müüdava söögi kaasa ostmiseks eelista korduvkasutatavast plastist või klaasist karpi ning kanna kotis korduvkasutatavat luhvlit (lusikas + kahvel). Ühekordseid toidunõusid on väga raske ümber töödelda!
  4. Ostle riidest poekotiga ja kasuta puu- ja juurviljade ostmiseks võrgust kotti
  5. Osta võimalusel toiduaineid või kodukeemiat pakendivabast poest või turult
  6. Kui eelistad jooke juua kõrrega, vali metallist või bambusest korduvkasutatav kõrs
  7. Väldi võimalusel kiirmoe poodide riideid, jalanõusid ja kotte, sest nende pesemise korral satub vette tõenäoliselt mikroplasti. Sama kehtib ka odavamat sorti kosmeetika ja enesehooldusvahendite kohta. 
  8. Toitu taimselt või täistaimselt, mis tähendab et ei sööda ühtegi toodet, mis sisaldab liha, kala, muna ja mett, kuna loomse toidu tootmiseks ja valmistamiseks kulub väga palju energiat ning tekib palju jäätmeid.  
  9. Enne uue asja ostmist kaalu põhjalikult, kas sul on seda päriselt vaja ja otsi võimalikke alternatiive taaskasutuspoodidest või ostumüügiplatvormidelt.
  10. Sorteeri jäätmeid liikide kaupa, et prügist saaks toota uusi esemeid, või neid taaskasutada. 

5 sammu boonuseks, kui tahad rohkem!

  1. Taaskasuta supi-või moosipurke: pese puhtaks ja täida näiteks pähklite, kuivatatud puuviljade, seemnetega. 
  2. Küpsetamisel eelista silikooni: kasuta silikoonist küpsetusaluseid ja vorme, et vähendada ühekordsete küpsetustarvikute kasutamist.
  3. Toidu pakkimiseks mesilasvaha: toidu katmiseks ja säilitamiseks saab toidukile asemel kasutada mesilasvahast mähiseid. 
  4. Kontrolli säilivusaega: nii toitu kui muud kaupa ostes kontrolli säilivusaega, et vältida toidu või toote äraviskamist.
  5. Eelista biolagunevat: mitmed igapäevatooted nagu hambaharjad, laualapid, nuustikuid, vatitikud jms on olemas ka biolagunevatena. 

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura-Liis Nõmme.

Skip to content