fbpx

Mida tuleks meeles pidada välismaale tööd otsides?

Välismaal töötamine tähendab mitmeid eeliseid: laiem silmaring ja uued teadmised, sageli suurem palk ning võimalus leida huvitav töökoht Eestisse naastes. Samas peab välismaale tööd otsides olema ettevaatlik.

Näiteks vahendab sageli tööd välismaale töövahendusfirma. Kas sina teadsid, et vastavalt tööturuteenuste ja -toetuste seadusele ei tohi töövahendusfirma nõuda tema poole töö leidmise sooviga pöördunud inimeselt tasu töövahenduse eest? See tähendab seda, et kui soovid minna välismaale tööle, siis näiteks sind tööle suunav agentuur või töövahendusfirma ei tohi sinult raha küsida.

Sinu kui tööotsija käest võib raha võtta vaid muude tööle minekuga kaasnevate kulutuste eest (nt lennupileti või viisa eest). Sel juhul peab töövahendusfirma suutma neid kulutusi dokumentaalselt tõendada. Töökoha vahendamise eest ei tohi tööotsijalt raha võtta.

Kindlasti pea meeles ka seda, et Eestist sulle töövahendust pakkuv ettevõte peab olema registreeritud majandustegevuse registris töövahendusteenuse osutajana. Olemaks kindel, et tegemist on päriselt olemas oleva tööandja ehk legaalselt tegutseva ettevõttega, tuleks kontrollida registreeringu olemasolu. Selleks leiad lingi artikli lõpust.

Töö algab töölepinguga

Ilmselt oled juba teadlik, et töö alustamiseks tuleb sõlmida tööleping. Kui sul on plaanis välismaale tööle minna ning kasutad töövahendusfirma abi, siis tõenäoliselt sõlmitakse sinuga leping. Enne lepingu allkirjastamist on väga tähtis sellega põhjalikult tutvuda. Tuleks kontrollida, kui palju vastutust võtab endale töövahendusfirma ning millised õigused ja kohustused on sinul kui tööotsijal.

Töölepingu puhul pea meeles:

  • Enne lepingu allkirjastamist on väga tähtis sellega põhjalikult tutvuda.
  • Kontrolli, kui palju vastutust võtab endale töövahendusfirma.
  • Veendu, millised õigused ja kohustused on sinul kui tööotsijal.

Allkirjastada ei tohiks lepinguid, kus töövahendajal kohustused puuduvad, sest sel juhul ei ole sul probleemide tekkimisel võimalus lepingut vaidlustada. Samuti pole võimalik hiljem vaidlustada lepinguid, kus võetakse töövahenduse eest tasu varjatud kujul (näiteks tõlketööd, konsultatsioon või koolitus, mida tegelikult ei toimugi).

Mis on lepingus kirjas, seda pead sa ka saama

Kui lepingus on kirjas koolitus, siis peab ettevõte selle koolituse ka korraldama. Kui lepingus on kirjas CV tõlkimine, on sul õigus saada endale oma CV tõlge.

Ole tähelepanelik, kui sulle pakutakse võimalust sõlmida n-ö sponsorleping. Sellisel juhul peaks töövahenduse eest tasuma tuttav või lähisugulane, kuid soovitatav oleks sellise lepingu sõlmimisest hoiduda!

Kui maksad töövahendusfirmale, siis küsi kindlasti endale ka vastav kviitung ehk tšekk. Ainult füüsilise tõendi olemasolul on sul probleemide korral võimalik oma õigusi kaitsta.

Lisa vaatamist ja lugemist:

Õpetlikke lugusid, et pettusi vältida, vaata filme: Meil kõigil on 1ELU ja Taneli lugu.

Majandustegevuse registris registreeritud ettevõtteid on võimalik näha siin aadressil valides avalehel vasakul asuvast menüüst „Otsingud – registreeringu otsing” ja valides ettevõtte tegevusalaks “tööturuteenuse osutamine”.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaali Teeviit tiimi poolt.

Skip to content