fbpx

Mida teha, kui oled sattunud küberkiusamise ohvriks?

Küberkiusamist võib esineda mitmel juhul. Näiteks saadetakse sulle sotsiaalmeediakanalite kaudu ähvardavaid, halvustavaid ning õelaid kirju ja teateid või lisatakse halvustavaid kommentaare.

Üsna levinud on ka erinevate gruppide või veebilehtede tegemine kellegi üle naermiseks. Tihtipeale on kiusajaid mitu ning nende tegevust on raske kontrolli alla saada.

Kui sa oled sattunud (küber)kiusamise ohvriks, siis tea, et sa ei pea olema selles üksinda! Pöördu kellegi usaldusväärse poole, kes saab sind aidata. 

Räägi sellest usaldusväärse inimesega nagu õde, vend, sõber, ema, isa, klassikaaslane jne;

  • Räägi oma vanematele kiusamisjuhtumitest ning arutage koos, mida teha;
  • Anna kiusamisjuhtumist teada koolis või noortekeskuses töötavatele inimestele (klassijuhataja, koolipsühholoog, sotsiaaltöötaja, noorsootöötaja, direktor jne);
  • Helista nõu ja abi saamiseks lasteabitelefonile 116 111 või kirjuta e-posti aadressil info@lasteabi.ee (kirjadele vastatakse viie tööpäeva jooksul);
  • Pöördu veebikonstaabli poole.

Soovitused!

Tihti ei pööra me ka piisavalt tähelepanu internetis olles privaatsusseadetele ega mõtle sellele, millal, kus ja kellele me oma kohta infot jagame.

Ära kunagi jaga võõrastele või mitte väga usaldusväärsetele tuttavatele isiklikku informatsiooni. Kiusaja võib seda levitama hakata ning seetõttu sulle sellega liiga teha.
Soovitatav on sotsiaalmeedias mitte võtta vastu sõbralisti tundmatuid, ilma pildita või kahtlase nimega isikuid, kuna tegemist võib olla libakontoga või kellega õela naljaga.

Küberturvalisuse kohta saad rohkem lugeda meie portaali meediapädevuse rubriigist.

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit tiim.

Skip to content