fbpx

Mida teha, kui hakkan koolist välja langema?

Vahel ei suju õppimine hästi ning on oht, et koolist võib välja langeda. Seekordses artiklis räägime Noorte Tugila spetsialistiga koolist ning kooliraskustest.

Noorte Tugila noorsootöö spetsialist Eve-Liina:

Ükski olukord pole lootusetu. Kui selline olukord on tekkinud, siis Sinu kodulähedase Noorte Tugila noorsootöötaja ootab sind https://tugila.ee/tugilad/

Tallinna linnas on võimalik pöörduda ka Tallinna noorte tugiprogrammi “Hoog sisse”. Programmi põhitegevusteks on mitteõppiva või –töötava noorte leidmine, kontakti loomine ja hoidmine, individuaalse toe pakkumine, motiveerimine ja aktiivsetesse tegevustesse kaasamine, mis toetaksid noore õpingute jätkamist või astumist tööellu. Täpsemat infot vaata siit: https://www.tallinn.ee/est/noorteinfo/hoog-sisse

Mis on aga kõige tähtsam – Noorte Tugilas ei pea sa kartma, et keegi hakkab süüdistama või nõuab võimatut. Vastupidi, jagatud murest jääb alles vaid pool ja ühiselt tegutsedes laheneb seegi.  Keerulisena tunduvat olukorda saab lahendada üheskoos toetava ja kaasamõtleva täiskasvanud asjatundjaga.

Noorte Tugilal on palju häid näiteid, kuidas koolist väljalangemise puhul saab asju kõigile pooltele sobilikul viisil lahendada. Vajadusel tegutseb Noorte Tugila vahendajana või lepitajana – suhtleme koos sinuga kooli või õpetajaga või aitame noorel teistele õpingutes järele jõuda. Kindlasti peaks noor teadma seda, et kui tõesti üks kool ei sobi, siis võib mõni kord olla parimaks alternatiiviks teine kool. Eestis on sadu koole, väga erinevaid õppeprogramme ja õppimisvõimalusi, mistõttu leiab igaüks endale oma.

Meil on olnud noori, kellele on öeldud, et seda klassi nad ei lõpeta või seda eksamit nad ära ei tee. Ometi on läinud nii, et noor on eksami kenasti ära teinud ja klassi lõpetanud ning edasi õppima läinud. Vahel on vaja natuke rohkem ühist tööd, aga lahendus on alati olemas. 

Näide, kuidas olukorda lahendada

Noore lugu

Noorel olid koolis suhted õpetajatega sassis ja hinded läksid aina kehvemaks. Tugila töötajaga vesteldes tuli välja, et noore madala motivatsiooni põhjuseks olid konfliktid eraelus, mis ka meeleolu alla viisid. Koos arutati konfliktide tagamaid ja aidati leida võimalusi konfliktide lahendamiseks. Õpetajatega suhtlemisel suunas Tugila töötaja noort paremat sõnavara kasutama ja andis soovitusi, kuidas õpetajate poole pöörduda abi saamiseks hinnete parandamisel. Kui noor rääkis oma unistuste erialast, siis jõudsime üksmeelele, et selleks tuleb tõesti põhikool ära lõpetada. Uuesti leitud motivatsiooniga ja eraelus saavutatud rahuga see tehtud saigi!

Avaldatud aastal 2021

Skip to content