fbpx

Mida tähistab Fair Trade märgistus?

Tarbime igapäevaselt erinevaid kaupu ja teenuseid ning alati ei ole meil võimalus teada saada, kuidas need on valminud. Fair Trade märgistus on rahvusvaheline märk, mis annab teadmisi sellest, kuidas on erinevad tooted toodetud.

Fair Trade ehk õiglase kaubanduse märgis seisab selle eest, et pakkuda arenguriikide tootjatele ning inimestele väärikat tööd ja elu. Fair Trade märgist kannavad arengumaades* valmistatud tooted, mis järgivaid kõrgemaid rahvusvahelisi standardeid. Sellised on näiteks kohv, kakao, tee, suhkur, šokolaad, troopiline puuvili, riis, kinoa, pähklid, õli, kuld, puuvill vm.

FairTrade märgis tagab, et:

  • tootmistööd tegevad inimesed saavad õiglast palka, mis katab kõik tootmisega seotud kulud, tagab inimväärsed elutingimused ja mõistliku sissetuleku;
  • lapstööjõud on keelatud;
  • töötingimused on inimväärsed ja turvalised;
  • lisaks miinimumhinnale makstakse tootjale ka lisatasu, millega panustatakse kohalikul tasandil nt kaevude või koolide ehitamisse;
  • tootmine on keskkonnasäästlik, ei kasutata kahjulikke põllumajanduskemikaale ja GMO-d.

* Arengumaad on peamiselt Aafrikas, Aasias või Lõuna-Ameerikas asuvad riigid, mille sotsiaalsed ja majanduslikud näitajad on keskmisest oluliselt madalamad.

Loe õiglase kaubanduse meie portaalist ja Fair Trade kohta rohkem siit.

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo valdkonnajuht Kadri Koort.

Skip to content