fbpx

Mida peaksin teadma laenudest?

Laen on võimalus viia ellu mõni suur plaan, parandada eluolu või teha vajalik ost. Laenu võtmine peab olema läbimõeldud, sest iga laen tuleb koos intressidega tagasi maksta.

Seetõttu on tähtis põhjalikult üle vaadata oma võimalused ja eelarve. Rahaasjade teabekeskus toob välja viis nõuannet, mida laenamisel silmas pidada.

1. Kaalu oma oste tahan-vajan-skaalal

Iga kord, kui plaanid laenu võtta, mõtle enne läbi, kas sa tahad või vajad asja, milleks laenu võtad. Näiteks võib uus mobiiltelefon tunduda vajadusena, kuid kas see ka tegelikult nii on?

Lisaks arvuta välja, kui suur võib olla igakuine laenumakse, et saaksid selle kõrvalt ka mugavalt elada. Sealjuures mõtle oma muudele rahalistele kohustustele (laenud, järelmaksud, igakuised arved) ning sellele, kas oled valmis laenu tagasi maksma ka siis, kui sinu sissetulek väheneb.

2. Uuri eri laenuliike​

Kui laenuvajadus selgeks tehtud, tasub uurida eri laenuliike ja nende tingimusi. Näiteks väikelaen, järelmaks ja krediitkaart on laenuliigid, mille jaoks pole vaja tagatist ning suurim võimalik laenusumma oleneb sinu igakuistest sissetulekutest ja kohustustest. Enamasti kasutatakse väikelaenu suuremateks ostudeks, nagu näiteks auto, reis, kodu remontimine, ning raha kantakse laenuvõtja kontole kohe pärast lepingu allkirjastamist. 

Järelmaksu eristab väikelaenust suuresti see, et taotlust saab esitada kohas, kus huvipakkuv reis, tehnika- või mööbliese silma hakkab. Järelmaksulepingu saab sõlmida poes või firmas kohapeal, ent seda otsust ei tohiks kindlasti rutakalt teha. Krediitkaart on eelkõige mõeldud ostude eest tasumiseks kauplustes, teenindus asutustes või internetipoodides.

3. Arvuta välja laenu kogukulu

Mis tahes laenu võtmisel tuleb arvestada, et peale intressi kaasneb laenuga veel kulusid, näiteks lepingutasu või muud teenustasud. Seega tuleks laenu võttes jälgida mitte ainult intressimäära suurust, vaid krediidi kulukuse määra, mis näitab laenu kasutamisest tulenevat kogukulu sinu jaoks (intress, laenulepingu sõlmimise tasu, muud võimalikud tasud).

4. Võrdle eri laenupakkumisi

Kuna krediidi kulukuse määra arvutamise kord ja valem on kehtestatud rahandusministri määrusega, peavad seda kasutama kõik laenuandjad, kes annavad eraisikule laenu, olgu siis tegemist panga, liisingufirma või järelmaksu pakkujaga. See tähendab, et eri laenuandjate sama liiki laenu – näiteks väikelaen, eluasemelaen – pakkumised on omavahel hõlpsamini võrreldavad.

Krediidi kulukuse määr on väljendatud protsentides: mida suurem on protsent, seda kallim on laen, mis tähendab, et tagastatav summa on kokkuvõttes suurem.

5. Kaalu alternatiive

Enne laenamist kaalu alternatiive. Näiteks mõtle, kas ostuks on võimalik kasutada hoopis olemasolevaid ressursse ning kas vajad laenuga rahastatavat kaupa või teenust just nüüd või kannatab soovitud kulutusega ka oodata, jätkates säästude kogumist.

Soovitused laenu võtmisel

  • Kaalu kohustusi! Ei väikelaenu, järelmaksu ega krediitkaarti ole mõistlik võtta ilma tulevasi kohustusi ja kaasnevaid kulutusi põhjalikult kaalumata.
  • Küsi teabelehte! Teabelehe peab laenuvõtja saama juba enne lepingu sõlmimist. See annab võimaluse eri pakkumisi, sealhulgas krediidikulukuse määrasid omavahel võrrelda, et soodsaima valiku kasuks otsustada.
  • Ära kirjuta lepingule alla ilma seda lugemata! Leping tuleb enne allkirjastamist kindlasti läbi lugeda ja küsida julgelt vastused kõigele, mis jäi arusaamatuks.
  • Uuri sanktsioone! Uurida tasub, millised on tagajärjed, kui peaksid mingil põhjusel makseraskustesse sattuma, ning mis tingimustel on võimalik lepingut varem lõpetada.

Artikkel on valminud koostöös Swedbank Rahaasjade Teabekeskusega

Skip to content