Kandideerid töökohale ning sul ei ole ole väga palju töö kogemust, siis võib olla keeruline mõelda mida kirjutada CV-sse. Sul on ilmselt palju rohkem sinna kirjutada, kui sa arvata oskad.
Siin on mõned nipid, mida meeles pidada oma CV-d kirjutades!
Kõik kogemused on olulised!
Oled sa teinud vabatahtliku tööd? Teinud koolis erinevaid projekte või teinud projekte kooliväliselt? Oled sa kaasatud kohalikus spordiklubis või on sul hobisid? Kõik need on olulised potentsiaalsele tööandjale, see näitab sinu oskusi ja kogemusi, mis aitavad kaasa töö otsimisel.
Keskendu enda oskustele!
Kui sul ei ole palju töö ega vabatahtliku töö kogemust, siis keskendu oma oskustele. Enda kogemuste all kirjelda enda oskusi, näiteks suhtlemisoskus, tehnilised teadmised, hobbid, kommunikatsiooni alased teadmised jms. Need oskused ei pea olema omandatud töö juures.
Too näiteid, mis demonstreerivad sinu oskusi ja omadusi.
Fokuseerides enda oskustele ja omadustele, pea meeles tuua näiteid nende positiivsetest omadustest, mis toetab neid.
Näiteks kui sa kirjeldad ennast kui tugevalt motiveeritud, too näide selle kohta ajast kui olid väga motiveeritud. Kui sa kirjeldad ennast kui meeskonna mängijat, siis too välja aeg kui olid osa meeskonna tööst. Need võivad olla näited ülesannetest spordiklubis tegutsedes, osakohaga töötades, olid osaline näidendis või olid osa tudengi organisatsioonist.
Kui tunned, et enda tugevusi ja oskusi on keeruline välja tuua, siis küsi lähedaste sõprade, pereliikmete või õpetajate käest kuidas nemad sind kirjeldaksid.
Kasuta asjakohast kirjakeelt!
On oluline kasutada seda kirja keelt, mida tööandja ootab. Proovi leida need võtmesõnad ja fraasid, mida on kasutatud kirjeldamaks töökohta ja püüa need sulandada enda CV-sse. Näiteks võivad olla töökoha kirjelduses sellised sõnad või fraasid nagu “meeskonna mängija”, “motiveeritud”, “on initsiatiivne”, “suhtlemisoskus” ja “kohanemisvõimeline”.
Püüa hoida oma CV lühikesena.
Pole oluline kui palju või kui vähe sul on kogemust, oluline hoida enda CV lühike. Hoia fookuses, kõik mis on oluline ja tee see lihtsasti loetavaks. Sinu CV ei peaks olema pikem kui 2 lehekülge.
Lisa juurde kogemused välismaalt.
Kui sa oled kunagi õppinud, olnud vabatahtlik, töötanud või elanud välismaal, siis saad ka selle lisad enda CV-sse, näidates, et oled avatud meelega ja arvestad teiste kultuuridega.
Tea, et sa saad õppida juurde uusi oskusi!
Pea meeles, et oskused ja omadused on asjad mida sa saad kasvatada ajaga. Kui sa oled huvitatud, karjäärist kindlal alal aga sul ei ole veel piisavalt kogemusi, näe seda kui võimalust õppimiseks. Püüa leida võimalus otseseks suhtluseks sellel ala töötajaga ja küsi mis oskusi nad ootavad, et sellel kohal tööd alustada.
Oled käinud intervjuul ja ei saanud positsiooni millele kandideerisid, siis küsi tööandjalt tagasisidet. Konstruktiivne tagasiside aitab sul tähelepanu pöörata olulistele punktidele enda CV`s ja uuel intervjuul ennast enesekindlamalt tunda.
Allikas: Iirima noorteinfoportaal Spunout.
Artikli tõlkis noorteportaali Teeviit vabatahtlik Reelika Punkar Töö ja karjääri teemakuu raames 2023. aastal.