fbpx

Mida kirjutada CV-sse kui sul ei ole väga palju töökogemust?

Tööle kandideerimine võib tunduda hirmutav, eriti kui töökogemust napib. CV täitmine tekitab sageli küsimuse, mida sinna kirjutada. Tegelikult on sul rohkem oskusi ja kogemusi, kui esialgu arvata oskad. Siin on mõned nipid, kuidas oma tugevused esile tuua ja konkurentidest eristuda, et enesekindlalt järgmine samm karjääriteel astuda!

Kõik kogemused on olulised!

Oled teinud vabatahtlikku tööd? Osalenud kooli- või koolivälistes projektides? Kuulud kohalikku spordiklubisse või tegeled hobidega? Kõik need kogemused on potentsiaalsele tööandjale väärtuslikud, sest näitavad sinu oskusi ja kogemusi, mis on abiks tööotsingutel.

Keskendu enda oskustele!

Kui sul pole palju töökogemust ega vabatahtlikku tööd ette näidata, keskendu oma oskustele. Kogemuste all kirjelda oma tugevusi, näiteks suhtlemisoskust, tehnilisi teadmisi, hobisid ja kommunikatsioonialaseid oskusi. Need oskused ei pea olema omandatud töö juures, vaid võivad pärineda erinevatest elukogemustest.

Too näiteid, mis toovad esile sinu oskused ja omadused.

Kui keskendud oma oskustele ja omadustele, pea meeles tuua näiteid, mis neid positiivselt toetavad.

Näiteks, kui kirjeldad ennast kui motiveeritud, too näide ajast, mil olid väga motiveeritud. Kui ütled, et oled meeskonnamängija, siis too välja olukord, kus töötasid meeskonnas. Need näited võivad pärineda spordiklubist, osakoha tööst, näidendist või tudengi organisatsioonist.

Kui leiad, et oma tugevusi ja oskusi on raske esile tuua, küsi lähedastelt sõpradelt, pereliikmetelt või õpetajatelt, kuidas nemad sind kirjeldaksid.

Jälgi keelekasutust.

Oluline on kasutada sellist keelekasutust, mida tööandja ootab. Leia võtmesõnad ja fraasid, mida töökuulutuses on kasutatud, ja püüa need oma CV-sse integreerida. Näiteks võivad töökuulutuses esineda sõnad ja fraasid nagu “meeskonnamängija”, “motiveeritud”, “initsiatiivikas”, “suhtlemisoskus” ja “kohanemisvõimeline”.

Püüa hoida oma CV lühikesena.

Pole tähtis, kui palju või vähe sul kogemust on, oluline on hoida CV lühike ja selge. Keskendu olulisele ja tee see lihtsasti loetavaks. Sinu CV ei peaks olema pikem kui kaks lehekülge.

Lisa juurde kogemused välismaalt.

Kui oled kunagi õppinud, olnud vabatahtlik, töötanud või elanud välismaal, on mõistlik see oma CV-sse lisada. See näitab, et oled avatud meelega ja hinnad erinevaid kultuure.

Ära unusta, et alati on võimalik õppida juurde uusi oskusi!

Oskused ja omadused on midagi, mida sa saad ajaga arendada. Kui oled huvitatud karjäärist teatud valdkonnas, aga sul pole veel piisavalt kogemusi, võta seda kui õppimisvõimalust. Proovi leida võimalust suhelda otse valdkonna töötajatega ning küsi, milliseid oskusi nad ootavad sellel ametikohal töötajatelt.

Kui käisid intervjuul ja ei saanud soovitud positsiooni, küsi tööandjalt tagasisidet. Konstruktiivne tagasiside aitab sul mõista, millised on olulised punktid sinu CV-s ning annab enesekindlust järgmiseks intervjuuks.

Allikas: Iirima noorteinfoportaal Spunout

Artikli tõlkis noorteportaal Teeviit vabatahtlik Reelika Punkar.

Skip to content