fbpx

Mida eksamile kaasa võtta?

Eksamiteks valmistumine on paljude jaoks stressirohke ja eksamiärevuses võivad mõningad tähtsad asjad maha ununeda. Selleks, et eksami sooritamine ikka sujuks, tuleks enne veenduda, et kõik vajalik on eksamile kaasa võetud. Õigete esemete olemasolu aitab vähendada segavate faktorite mõju ning lubab täielikult eksami sooritamisele keskenduda.  

Siin on välja toodud tähtsamad asjad, mille pead eksamile kaasa võtma või mis tuleb eksami ajal kasuks.

Kehtiv isikut tõendav dokument (ID-kaart või pass)

Kõige tähtsam asi siin nimekirjas, sest ilma isikut tõendava dokumendita sind eksamiruumi sisse ei lubata ja eksam jääb sooritamata.

Kirjutusvahend

Eksamipaberile on lubatud kirjutada ainult sinise või musta pastapliiatsiga. Samas on keelatud erinevate korrektorite kasutamine; kõik, mis läheb valesti, tuleb sirge joonega maha tõmmata. Soovituslikult võta kaasa vähemalt 2 pastakat, juhuks kui üks peaks tühjaks saama või mitte töötama.

Matemaatikatarbed

Kui tegemist on matemaatika eksamiga, siis lisaks pastapliiatsile võta kaasa ka harilik pliiats, teritaja, kustutuskumm, joonlaud, täisnurkne kolmnurk, sirkel, mall ja kalkulaator. Keelatud on kasutada mobiiltelefoni kalkulaatorit.

Vesi

Üks suurimaid segajaid eksami ajal on janu (eriti, kui eksam toimub palaval päeval). Selle vältimiseks võta kindlasti kaasa piisavalt vett. Ole aga valmis selleks, et nõutakse, et pudelilt tuleb eemaldada kõik sildid. Muid jooke (mahlu, karastusjooke, energiajooke) ei tasuks eksamile kaasa võtta, kuna need ei leevenda janu sama hästi kui vesi.

Snäkid

Mõtlemise soodustamiseks sobivad erinevad snäkid. Kuna eksam on üpris pikk ja väsitav, tuleks kindlasti kaasa võtta midagi magusat, et aju erksana hoida. 

Kõige paremateks snäkkideks eksami ajal on:

  • Pähklid (eelista maitsestamata variante)
  • Värsked puuviljad (banaanid, õunad, marjad)
  • Tume šokolaad

Sobiv riietus

Riietu nii, et sul oleks vastavalt vajadusele võimalik kihte lisada või eemaldada. Külmetades või higistades on eksamit tunduvalt raskem kirjutada kui sobiva riietusega.

Hügieenitarbed

Eksami ajal ebamugava olukorra tekkimise vältimiseks paki kaasa kindlasti ka hügieenitarbeid (hügieenisidemed, tampoonid). 

Salvrätid

Salvrätid võivad eksami ajal mitmel viisil elupäästjaks osutuda. Seda mitte ainult nohu korral, vaid ka siis, kui oled kogemata oma janu leevendades lauale vett pritsinud, või kui sul on vaja pärast snäkkide söömist oma sõrmi puhastada.

Ravimid

Kuna eksamite toimumisaeg langeb tihti kokku ka allergiate perioodiga, tuleks vajadusel kindlasti kaasa võtta ka allergiavastaseid ravimeid, kasuks võivad tulla ka nohuvastased ravimid ja muud spetsiifilised ravimid.

Enne eksamile minekut tuleks kindlasti veenduda, mida üldse on lubatud kaasa võtta ning mida kindlasti peab kaasa võtma. Selleks pea kindlasti eelnevalt nõu oma õpetajaga. Kindlasti paki eksamiks vajalikud asjad eelneval päeval kokku, et midagi maha ei ununeks. Loodetavasti aitab see nimekiri sul eksamile kõik vajaliku kaasa võtta. Edu eksamitel!

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Kärt Sihver.

Skip to content